zortac
zortac (üye)
Adana / Doğa Fotoğrafçısı

Aşıkma Fiyat Biçtim...

MErhaba arkadaşlar 2 sene fotografçılıkla analog slr makinemle ardından iki sene Nikon D80 ile fotografçılık aşkımı devam ettiriyordum. Çok şükür iyi gidiyor aramız ama fotograf makinemin bozulması sonucu bir fotografçıya sattım. Herneyse...

Yeterli bilgiye sahibim fakat hala profesyonel hissetmediğim için kendimi sizlere sormak istedim.

Toplamda 1200-1500 lira arasında harcayabileceğim para var. Sony Nikon Sigma ve Nikon almak istiyorum ama o kadar param da yok açıkçası. Ve alabileceğimin en iyisini almak istiyorum. Macro çekim hastsı olduğumu da söylemeliyim.

Ve ek olarak sormak istediğim bir şey var sony a55 markalı Dslr ile bi Nikon d70 d80i karşılaştırabilir miyiz? Sony'nin çok üstün özellikleri var açıkçası ama beni tedirgin eden Video özelliğinin olması. Sanki video çekimi olunca o makine bana daha az kaliteli gibi geliyor...

Şimdiden Teşekkür ederim...

Tarih: 12 Kasım 2010, 12:27 - İp: 88.***.**9.186
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

sony a55 yeni bir teknoloji, yarısaydam yansıtıcı var. gövde oldukça küçük.
d70 ve d80 gibi eski sayılabilecek kameralarla karşılaştırmak biraz ilginç olur.
o kameralarla da kaliteli fotoğraflar yıllar geçtikçe çekilmeye devam edecektir.

yeni teknolojinin getirdiği liveview, geniş lcd ekran, gelişmiş işlemciler/sensörler ve full hd video kayıt özellikleri elbette bir tercih sebebidir. bu özelliklerin (video) olması kalitesiz kamera olduğunu asla göstermez.

d80 kullanıp satmışsınız, yerine nikon'dan alacağınız makine ömrünü doldurmak üzere olan d90 olabilir ama hala fiyatları yüksek. makro lens te alacağınızı düşünürsek belirttiğiniz bütçeyi geçer.

bahsettiğiniz bütçeye uyan canon 500D gövde ve uygun bir makro lens olabilir.
500d + 18-55kit fiyatı 1000tl civarı.

sony'nin modellerine de bakın derim, a55 slt 'yi almak için erken diye düşünüyorum. onun yerine hemen hemen aynı fiyat olan sony a580'e bakabilirsiniz. amerikada 18-55 lens ile birlikte 900usd.

Tarih: 12 Kasım 2010, 12:51 - İp: 85.***.**2.135
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

ereyonda 18-55 SAM + A450 = 1060 lira falan. Türkiye garantili ürün. Bence yeni slr alacak olup sony'ye sıcak bakanlar için kaçırılmayacak fırsat.

bu arada ciddi bir uyarım var, sahibinden.com üzerinden satılan makinalarda amerikadan/hong kong'tan 4-7 günde teslim yazıyor. ben o şekilde aldım makinamı ancak satıcıyla anlaştım önce o kendine getirtti (tabi ben 50liralık sembolik bir kapora verdim) böylece gümrük sıkıntısı üstüme kalmamış oldu. iyi ki de kalmamış çünkü makina gümrükte takıldı. bedeli düşük gösteriyoruz falan diyorlar ona pek itibar etmeyin, benim makinamın bedeli 95$ gözüküyordu. DHL vb. şirketlerle gelen gönderiler takılıyor gümrükte. baştan bilin,öyle alacaksanız pazarlığınızı buna göre yapın. ancak tekrar ediyorum A450 kampanyası çok uygun.

#yozkan88' tarafından 12.11.2010 13:58:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Kasım 2010, 13:38 - İp: 213.***.**9.110
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

kesinlikle katılıyorum, yurtdışından alacaksanız satıcıyla anlaşın, kendine getirtsin, geldikten sonra siz elden alın veya kargolatın tekrar

Tarih: 12 Kasım 2010, 15:37 - İp: 85.***.**2.135
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

5d mark 2 dede video cekimi var.
nikon d90da d300s tede.

tutup d70le kıyaslamıssınız ve video var diye kalitesiz demişsiniz ya ondan yazdım.

Tarih: 12 Kasım 2010, 17:18 - İp: 217.***.**0.133
zortac
zortac (üye)
Adana / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar tek söylediğim bana öyle geliyor. Sizlere yok olmaz kalitesiz falan demedim. Keşke söylediğim şeyler üzerinde durulacağına diğer iki üç arkadaşım gibi daha yapıcı cevaplar alabilseydim. Neyse Şimdi yaptığım çıkarımı söylemek istiyorum. Karşılatırma yapmadan aklıma gelen makineler şunlar:
Canon 500D Rebel T1i
Nikon D3000 ya da 5000
Sony A580 DSLR
Ve bunlara ek olarak bi de extension tube.
??

Tarih: 12 Kasım 2010, 21:32 - İp: 88.***.**9.186
  • 1