ilkerrr
ilkerrr (üye)
Ankara / Amatör

Alınabilecek En Ucuz Dslr Nedir?

Merhaba netfotoğraf sakinleri.
Fotoğrafçılık seviyem dslr-like makine ile sınırlı (yani ön başlangıç dönemi). Alabileceğim en ucuz body (en ucuz değil ama alınmaya değecek en ucuz) ve alabileceğim en iyi lensi almayı düşünüyorum. Makinayı ve lensi E-bay üzerinden alabilirim. 800 dolar civarına çıkabileceğimi düşünüyorum (daha azı da olabilir). Makina ve Lens tavsiyelerinizi alabilir miyim? Lens olarak geniş açılı birşey düşünmekteyim.
Not : Yazın Amerikada olacağım için amerika dan alacağım. Şu an üretimde olmayan makinaları da önerebilirsiniz. Lense daha fazla para harcamayı düşünüyorum. (body tercihim sanırım nikon olacak az bi ihtimal canon olabilir. Çünkü ilerde body değiştirsem de lenslerimi kullanmak istiyorum.

Tarih: 27 Haziran 2008, 18:09 - İp: 88.***.**9.139
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

objektif seçeneklerinin bolluğu açısından canon tercihim olurdu..

ucuz ve kötü olmayan body olarak ise 350d yi önerebilirm (halen kullandığım body. daha sonra çıkan 400d'den hiçbir farkı da yoktur foto kalitesi anlamında)

objektif olarak
18-55 kit
28-105 canon
70-300 sigma kullanıyorum..

18-55 kit lensi geniş açı gerektiğinde kullanıyorum birtek. forumda yazılanlar kadar rezil rüsva bir objektif olmadığını düşünsem de yeterli olmadığını ifade edebilirim

28-105 enteresan şekilde güzel bokeh veriyor ama keskinliğinden çok memnun değilim.

sigma 70-300 ise güzel alan derinliği veriyor. fakat renk anlamında güzel sonuç vermiyor. 70-300 de çektiğim karelere daha fazla kontrast müdahalesi yapmak durumunda kalıyorum bilgisayarda

galiba benim de objektif zamanım gelmiş.. evet evet

Tarih: 27 Haziran 2008, 18:30 - İp: 85.***.**7.121
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

www.kenrockwell.com

de nikon d40ı öve öve bitirememiş ben de hak verdim hem kocaman sensör hem de 6mplik çözünürlük sayesinde üzerinde gelen kit lens çok çok kaliteli.

Mesela 10mp veya 12mp olsa kit lens o kadar çözünürlüğü bu kadar iyi yakalayamazdı.

Yani 10-12mp makina alacağın zaman objektifin de çok daha kaliteli olması gerekir milyarlarca yatırım gerekir oysa 6mp için kit objektif ve diğer aralıklarda ekonomik objektifler çok daha kaliteli olacaktır.

O sitede okuduktan sonra hele hele amatörüm diyosan nikon d40+kit objektif derim.

Tamron ve sigmalarla otofokus yapabilirsin sanırım.

D40 diyorum hem de 800 milyon civarı.

Tarih: 27 Haziran 2008, 18:46 - İp: 85.***.**5.22
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

şimdi okuyunca sercan85'in fikri de mantıklı geldi..

ben daha çok canon ekseninde baktığım için aklıma d40 gelmemiş..

bu arada e-bayden alacağım demişsiniz ama gümrükte falan problem olmasın sonra.. forumda bu konu da açılmıştı zamanında bir araştırın derim..

Tarih: 27 Haziran 2008, 18:51 - İp: 85.***.**7.121
ilkerrr
ilkerrr (üye)
Ankara / Amatör

Makinayı amaerikadan alacağım. O yüzden gümrük sorunum yok.
İlgi ve alakanıza teşekkür ederim.
2 makina da kit halde 400 -450 dolar civarında.
lense de epey para kalıyor bu durumda.

ikinci el D70s sizce çok kötü bir tercih mi olur?

#ilkerrr' tarafından 27.06.2008 18:58:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Haziran 2008, 18:56 - İp: 88.***.**9.139
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Yani d70 eski gibi de o yüzden d40 daha mantıklı ama nette araştırın yine de artısını eksisini. O da olabilir tabi.

dpreview.com da bakabilirsiniz mesela ikisine de.

Yalnız dikkat edin bence d40x almayın 10mp yüzünden hem alacağınız lensten daha düşük verim alırsınız (yani aynı kalite için daha pahalı lens almanız gerekir ve kit lens daha düşü kalite verir) ve yüksek iso performansı düşer.

Ayrıca d40 'ın standart isosu 200.

Tarih: 27 Haziran 2008, 19:12 - İp: 85.***.**5.22
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

Ucuz DSLR alacaksanız en ucuz olmasına rağmen D40 çok iyi bir makina.
Kit lensi konusunda her yerde fiyatına göre çok iyi diye yazsada benim oğlanın kural tanımaz ve limitleri zorlayan saldırıları sonrası otofokus sorunlu olmaya başladı. D40'ın yanında bütçeniz yeterse 16-85 VR'yi amerikadan alabilirsiniz.
Diğer bir alternatif ise yeni çıkan D60'ın kit lensi (18-55 VR). D40 onunla birlikte alabilirseniz tercih etmenizi öneririm. Benimkinde sorun çıksa da D40'ın kit lensi fiyatına göre nette en çok beğenilen lenslerdendir.

Tarih: 28 Haziran 2008, 21:58 - İp: 88.***.**3.21
ilkerrr
ilkerrr (üye)
Ankara / Amatör
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

18-200'de Af motoru var di mi? o zaman olur tabii ki ama 18-200de yüksek zoomdan dolayı keskinlik kaybı vardır heralde ama ne kadardır ve 6mp'e ne kadar yansır bilemem.

Ama güzel tercih gibi durdu kompakt hoş bir set olur.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 01:26 - İp: 78.***.**0.46
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

en ucuz body nedir sorusu çok muallakta bişey....

sanırım herhangi bir marka tercihiniz yok..

durum böyleyse eğer herhangi bir markanın (sony,pentaks,nikon,canon,fujivs.)

giriş seviyesi bodyleri sizin istediğiniz gibi olacaktır...

üretimde olmasa da olur demişsiniz...

aklıma gelen iki body var...

Canon 300D

Nikon d50

netice itibiariyle işi lens bitirecek...

Tarih: 15 Şubat 2009, 22:34 - İp: 88.***.**7.147
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

en ucuz dslr sormuşsunuz başlıkta..

sonra içerik yazısında (yani ilk mesajda) en ucuzdan ziyade alınmaya değer en ucuz sormuşsunuz... sonra canon ve nikon ile ilgilendiğinizi yazmışsınız..
lens yatırımında ise cimri olmayacağınızı anlıyoruz...

birak karman çurman bir arayış bence...

hem en ucuzu arayıp sonra iki markayla ilgilenmek çok doğru değil..
ama body ye değil lense önem vermeniz bence doğru bir tercih..
neyse arayışınızda başarılar dileyip BENCE leri yazayım..

en ucuz body : olympus e-420 (kit lensi ve autofocus&liveview özelliği çok hoş, küçük-hafif-ucuz-kaliteli)

en ucuz ve en yaygın marka : canon eos 1000d....
hadi olmadı 450D... objektif ve aparat sıkıntısı yaşamazsınız

nikon d40x te iyidirde işte onda da autofocus motorlu... nikonun diğer lenslerin tamamı bu makinede aoutofocuslu çalışacak diye birşey yok..

sony a200 de fiyat olarak aynı seviyedeki diğer marka/modellere göre daha fazla özellik barındırıyor.. lens konusu ise türkiyede sıkıntılı... ama bu lens olayınında birde minolta tarafı var.. gerçi a100 çıktığından beri piyasada satılık minolta lens kalmadı oda ayrı..

pentax da sony misali... özellikleri ucuza veriyor.. ha kullanırmısınız o ayrı..

mesela insanlar sony için yüksek isoda başarısız diyip gidiyor AS olmayan bir conan-nikon alıyor.. sonra iso 400 üzerine kaç defa çıkıyor.. iso400 de sonyde de şikayet yok.. iso800 den başlıyor ayrışma.. peki siz iso800 üzerinde foto çekim oranınız ne..

kısacası kullanmayacağınız özelliklere boşuna para ödemeyin...
mesela afrikada safariye çıkmıyorsanız Titanyum yada Çelik kasa var diye gidip bir üst modele 200-300 dolar fazla vermeyin.

yada ne biliyim sırf yağmurda içim rahat etsin diye gidip su geçirmez lens almanın manası yok..

Tarih: 16 Şubat 2009, 13:58 - İp: 85.***.**9.12