attila123
attila123 (üye)
Ankara / Amatör

A300 Ve Yakın Plan Çekim.

Merhabalar,

Bir iki konuda yardımlarınıza ihtiyacım var, şimdiden teşekkür ederim.

Yakın plan, "still life" tarzında şekerleme fotoğrafları çekmek üzere, A300X kitini almayı düşünüyorum.

Acaba, bu gövde böyle bir çekimde profesyonel sonuç verir mi?

İkinci sorum da, kitle beraber gelen 55-200 mm lens bu iş için yeterli olur mu, yoksa makro bir lens mi almam gerekir?

Teşekkürler ...

Tarih: 28 Mayıs 2009, 23:00 - İp: 94.***.**4.88
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Acaba, bu gövde böyle bir çekimde profesyonel sonuç verir mi?

Gövde tek başına hiç bir sonuç veremez. Lens gerekir, (makro lens şart değil) still life ekipman gerekir ve profesyonel sonuç içinse, profesyonel bir fotoğrafçı gerekir.

http://www.tabletopstudio.com/HowTo_page.html

#ocaklilar' tarafından 28.05.2009 23:50:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2009, 23:49 - İp: 95.***.**5.243
attila123
attila123 (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Ocaklılar, ilginize teşekkür ederim.

Daha önce analog fotoğrafçılıkla ilgilenmiş ve sonrasında uzun süre fotoğrafçılıktan ayrı kalmış biri olarak, sayısal fotoğrafçılıkla tanışmak istiyorum. Yiyecek-içecek konusu ile de ilgiliyim ve yiyecek-içecek fotoğrafçılığı konusuyla da ilgilenmek, bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum.

Bu açıdan, bahsettiğiniz "still life" ekipmanlarını belirtebilirseniz çok sevinirim, bana çok faydası olur. Önerebileceğiniz kitap olursa da çok sevinirim.

Önceki iletimde de sormak istediğim şey aslında şu idi galiba: "Still life" ekipmanlarıyla A300 gibi bir gövdede iyi sonuç alabilir miyim, yoksa, örneğin A700 gibi bir gövde mi tercih etmeliyim?

Tarih: 29 Mayıs 2009, 00:13 - İp: 94.***.**4.88
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

govdenın "hiçbir" farkı olmaz, lensin farkı olur..

Tarih: 29 Mayıs 2009, 00:27 - İp: 78.***.**7.71
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bir önceki mesajımda verdiğim linki incelediniz mi?

Tarih: 29 Mayıs 2009, 08:17 - İp: 88.***.**3.75
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

A300 gövdenin yetmemesi gibi bir durum olmaz. Hele ki still life çekimler gibi yüksek asa gerektirmeyen, durağan çekimler için fazla fazla yeter. Ocaklilar hocamın dediği gibi ekipman ve bu ekipmanı nasıl kullanılacağı önemli. Verilen limk muhteşem bilgiler içeriyor, benim de çok işime yarayacak.

Ekipmanla kasıt (gövde ve lens haricinde) tripod, ışıklandırmalar, çadır, uzaktan kumanda benim ilk aklıma gelenler.

Ayrıca şahsen ben still life çekim yapacak olsaydım sadece prime lenslerle çalışır, zoom lens düşünmezdim (AF olmasına bile gerek yok). Prime lenslerin keskinliğini ve renk dağılımını zoomlarla yakalamak ya imkansız ya da çok pahalı yatırım gerektiriyor. Tabi prime lens derken 50mm den yukarısını kastediyorum, 90mm, 135mm gibi.

Tarih: 29 Mayıs 2009, 08:20 - İp: 78.***.**5.148
attila123
attila123 (üye)
Ankara / Amatör

Bağlantıyı gönderiden ayrı, imza kısmında yer alıyor diye algılamıştım ... forumun acemisi de olunca.

Gerçekten çok güzel bir siteymiş, inceliyorum.
Teşekkürler.

Sayın t_yaman, sayın gaijin verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

#attila123' tarafından 29.05.2009 09:14:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mayıs 2009, 09:04 - İp: 212.***.**5.126
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Çok güzel bir site. Cüneyt bey teşekkürler...

Tarih: 29 Mayıs 2009, 10:01 - İp: 81.***.**9.145
attila123
attila123 (üye)
Ankara / Amatör

Son bir sorum daha var, zaman ayıracak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Sony'nin A300X kitini almaya karar verdim ve bunun gibi bir düzenekte, 2x2x2 ebatlarında bir nesnenin "still life" tarzında fotoğrafını çekmeye çalışacağım. İlave olarak Sony'nin 50 mm makro lensini almayı düşünüyorum. Böyle bir çalışma için bu lensi önerir misiniz?

Başka bir lens öneriniz de olursa, ayrıca çok sevinirim.

Tarih: 1 Haziran 2009, 23:19 - İp: 94.***.**4.88
attila123
attila123 (üye)
Ankara / Amatör

Böyle bir çalışma için sabit odaklı makro lens almayı düşünüyorum. Yalnız, 50 mm ile 100 mm arasında kaldım. 100 mm almaya gerek var mı sizce? Gövdeyi daha sonra yenilerim, ama lensi bir kere alacağım haliyle. Kararsız kaldım. Bu iki lensin çekimde birbirine üstün yanları konusunda yardım edebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler ...

Tarih: 2 Haziran 2009, 22:33 - İp: 94.***.**4.88
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Benim yapacağınız çalışma tarzı ile ilgili bir fikrim yada deneyimim yok. Bahsettiğiniz lensler Minolta 100mm makro ise kendisi bilinen en keskin lensler arasındadır ve ödüllüdür. 50mm sony nin yeni çıkan 1,8 ve 1,4 leri var. Açıkçası çok pahalı lensler. Alternatifi Minolta 50mm F1,7 dir. Minoltanın en çok tercih edilen prime lensidir. Ben kendimde gayet severek kullanıyorum. Ama sadece 2. el bulabilirsiniz. 280 tl civarı Haa yok 50mm de makro olsun diyorsanız sigma 50mm f2,8 makro öneririm. Yeni çıkan lenslerden uzak durun. Eski, yani uzun zamandır piyasada olan, kendini kanıtlamış lensleri tercih edin.

Tarih: 4 Haziran 2009, 17:16 - İp: 212.***.**6.88