badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

A300 Mü, D60 Mı, 400d Mi, K10d Mi?

Arkadaşlar. Şu an H9 sahibiyim ve DSLR ye geçmek istiyorum. Maddi durumum kısıtlı. Bana bu dört makine önerildi. Sony A300, Canon 400D, Nikon D60, Pentax K10D. Kesinlikle giriş seviyesinde bir Dslr istiyorum. 10 MP yeterli ve H9 da kullandığım bazı özellikleri sürdürmek istiyorum. O yüzden A300 cazip geliyor. Ancak isosu, kablosuz kumandasının olmamaması ve fiyatı biraz düşündürüyor.

A300 alırsam kit olan 18-70 in yanına birde Sal 75-300 alacağım işim bitecek.

D60 ne AF motoru ne Titreşim önleme var. Gerçi kit lensinde bunlar var ama. 70-300 aralığında hem VR hem AF-S lens beni aşar ki mutlaka bu aralıkta bir lense ihtiyacım olur. Ama bunların dışında güzel makine olduğunu düşünüyorum.

Canon 400D kit lensi dandik diyorlar. H9 dan aldığın sonuçları bile kit lensiyle alamazsın diyorlar. Ama lens çeşitliliği ve 2. el değeri malum. Ancak ben tabi alıp birkaç ay sonra satmayı düşünmediğim için. ikinci el fiyatı ve lense çok fazla yatırım yapamayacağım için lens çeşitliliği çok ilgimi çekmiyor. Birde 17-70 ve 70-300 gibi iki VR lens gene pahalı gibime geliyor. Bunun dışında kumandası olan ve isosu çok başarılı bir makine.

K10D bildiğim kadarıyla çok iyi bir makine. ama gel gör Dprewiev da görüntü kalitesi bakımından bu üçündende düşük puan almış. Suya toza dayanıklı sağlam gövde. Lensleri hakkında hiç bilgim yok. Çok zor bulunuyormuş lensleri ve çeşit yokmuş. Haaa birde bu üçündende ağır. Benim elim küçük Allaha şükür ve her daim kompakt gibi yanımda taşıyacağım bir makine istiyorum.

Şimdi diyeceksiniz sen zaten kararını vermiş sayılırsın, araştırmışsında daha niye soruyorsun. Şunun için belki bir nikon yada Canon üerinde istediğim aralıkta iyi lenslerle çok daha cazip fiyata gelir.

Mesela 1500 ytl nin altında Canıon 400D+ sigma 70-300 VR + 17-70 Vr kaliteli başka lens. Yada nikon için aynı şey. 900 ytl gibi bir fiyat mümkün mü?

Yada Dprewiev da kim oluyormuşta K10 D ye eksik puan veriyormuş hem madem lens almayacaksın Pentax'ın seni tatmin edecek bir sürü lensi var cebine uygun diyen var mı?

Yada Sony A300 isoda o kadarda kötü değil hem zaten 1600-3200 ü nerde kullanacaksın ayrıca kumandası var diyen var mı?

Sözün özü bu dört makineden hangizini önerirsiniz? Okuma zahmetine katlanıp ,bilgisini paylaşma inceliğini gösteren herkese çok çok teşekkürler.

Tarih: 27 Aralık 2008, 03:33 - İp: 85.***.**8.77
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

k10d yi öneririm o da olmazsa a300.

liveview kullanmak sizin için önemli olacaksa a300.

dpreview testlerine bakmayın.pentax jpeglerinin kötü olduğu bahsedilir ama bir iki ayarla makineyi iyi tanımayla çok rahat çözülür bu durum.

Daha ufak SLR arıyorsan olympus e420 ye de bak.

a300W kiti başta seni çok memnun edecektir.

Canon alacaksan 30d-40d Nikon alacaksan D80 öneririm.Mümkünse de ikinci el al.

Iso1600-3200 her makinede en az biraz kötüdür.Sana kabul edilebilir Iso800 veren makine zaten fazlasıya yeterli.

Tarih: 27 Aralık 2008, 04:27 - İp: 78.***.**6.167
badboy79tr
badboy79tr (üye)

İlginiz için teşekkür ederim. Önerdiğiniz Olympuıs E420 yi Letsgodigitalde inceledim. Gerçekten çok hafif ve kompakt bir makine ve görüntü kalitesi çok iyiye benziyor.

Ancak. Crop 2x ve bu alacağım lensten etkin faydalanamamı sağlayacak ki zaten 14-42 mm kit objektifi Sony ninki kadar geniş aralık sağlamadığı gibi hemen hemen aynı kalitede gibi. Letsgo digitalde aynen şöyle demiş. "Bu geliştirilmiş fonksiyonun sadece standart olarak gelen 14-42mm objektif, 40-150mm ve 25mm f/2.8 objektiflerle çalıştığını bilmek büyük bir önem taşıyor. Diğer objektiflerde ise sadece, çok daha yavaş çalışan melez Live View seçeneği destekleniyor. " Noise ve iso değerleri Sonyden iyi değilmiş. Ayrıca gittigidiyorda kit lensiyle 1300'e buldum. Şu an için beni aşıyor. Fiyatının düşmesini beklemek daha mantıklı bence. Fakat kesinlikle dikate değer bir makine.

30D tekrar bir inceleyeceğim. 40D kesinlikle aşar. 40D için uzun süre beklemem gerek ve ikinci el zannetmiyorum çok olsun.

D80 piyasaya çıkalı 2 seneyi geçmesine rağmen hala tavsiye edilen bir makine olması takdire şayan. Fiyatları yeni düşmeye başladı. Ama yinede henüz iki iyi lensle birlikte hafif aşan bir fiyatı var. tabi live-view ve kompaktlık yok.

Lens almayacağım aslında çok doğru değil. 17-300 mm arası bir aralık istiyorum ve bunun bir kısmını kit lens kapatsa gene 70-300 gibi aralıkta bir lens alacağım demek. (1,5 crop faktörünü baz alarak düşünüyorum) 1500 ytl fiyat maksimum çıkacağım ki bunun içine body+17-?+?-300 objektif+yedek pil+4 yada 8 Gb hafıza kartı istersem abartmış olmam her halde. Bundan sonrası için bişey demek doğru olmaz ama önceliğim iyi bir makro olur herhalde ama bu kadar harcadıktan sonra tabi 1 sene k..mın üstüne otururum. Bu yüzden değil canon -nikon sony,pentax ve hadi olympusta diyelim ikinci el olacak tabiki.

K10D yi tekrar iyice düşüneceğim teşekkürler.

Tarih: 27 Aralık 2008, 12:54 - İp: 85.***.**2.232
korkmaz81
korkmaz81 (üye)
Ankara / Meraklı

pentax k10d saydığınız diğer makinalardan farklı bir konumda, imkanınız varsa kesinlikle k10d derim, diğerleri arasında 400d ile d60 arasında nikon canon tercihiniz önemli, sony a300 ise bence olympus e-420, e520 den sonra tercih edilebilir.

Tarih: 9 Ocak 2009, 16:32 - İp: 212.***.**1.50
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Pentax K10D kullandım ve çok iyi bir makina. Dpreview jpeg testlerini "Natural" ayarında yaptığı için keskinlik vermiyor diye yazar ancak Bright ayarına alınca ya da makinaya +2 keskinlik verince sonuç değişir. K10D kalitesi, dayanıklılığı ve ergonomisi ile süper makina.
Ancak Sony A300 18-70 lensle çok iyi duruyor. Hareketli LCD, CCD sensör olmasına rağmen çok yüksek iso başarısı ve diğerlerinden daha iyi liveview özelliği ile çok çok iyi bir makina.
Ben olsam K10D ile A300 arasında bir seçim yapardım diğer ikisini elerdim. Elim küçük hafif makina istiyorum, ve kesinlikle giriş seviyesi istiyorum demişsiniz. K10D de portre, gece, manzara modu gibi modlar yoktur ayrıca A300 e göre daha büyüktür. Bu durumda A300 sanki size daha uygun gibi. A300 ü kullanmadım ama biraz inceleme fırsatı bulmuştum ve çok beğenmiştim.

Tarih: 9 Ocak 2009, 17:00 - İp: 78.***.**5.148
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

t_yaman haklı, k10d çok iyi makina.

Zamanında dpreviewin gazıyla biraz bilmişlik yapmıştım jpegsi kötü diye.

Bence makinaları bizzat dene o karar vermende önemli olacaktır.

Ancak bir amatör için renk modları faydalı olacaktır. a300 ve 400d de var bunlar (canonda picturestyles). Özellikle photoshop başında uğraşmak istemiyorsan ben bu hazır renk cevaplarını önemli buluyorum.
K10dde sanırım bu seçenkler yok 2 tanesi var. d60 için de geçerli bu.

a300 kiti 400dye göre daha iyi sanırım ama 400dnin kiti de o kadar rezil değil ben fuji s5700ümden daha kaliteli fotolar elde etmiştim o kitle.

Ancak şunu da unutma gövdelerdeki fotoğraf kaliteleri arasında fark olmuyor iso başarımları arasında da dev farklar olmaz. Burdaki her makina iyi bir lensle hemen aynı fotoğrafları verebilir.

Farkı yaratan bir başka şey doğrudan jpeg alırken uygulanan dinamik alan genişletme gölgeler ve aydınlık alanı dengeleme.
Bu da bilgisayar başında fazla vakit kaybetmek istemeyenler için önemli olabilir. Sanırım bu da a300de var.

Tarih: 9 Ocak 2009, 23:57 - İp: 88.***.**9.119
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Küçük makinelere fena özenmeye başladım.

oly. 420+ 25mm ye epey özendim aslında:D 400d + tam17-50 gibi kompakt bir set bile büyük geliyor bazen biyere götüremiyorum.

Kompaktlığın önemini daha iyi anlıyorum artık

Tarih: 10 Ocak 2009, 00:09 - İp: 88.***.**9.119
badboy79tr
badboy79tr (üye)

Arkadaşlar. A300 de karar kıldım. İkinci el A300+18-70+75-300+yedek orjinal pil+4GB CF 1100 e aldım. Açtığım topiğe göstermiş olduğunuz ilgiye ve yardımlarınıza teşekkürler.

Tarih: 18 Şubat 2009, 12:34 - İp: 88.***.**8.6
  • 1