pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

A100 Servis Manual

Sony alpha100 için Servis Klavuzu. L1 Dosyası zaten makinayla beraber gelen kullanma klavuzu. L2 Makinayı parçalamak ve daha sonrasında geri toplayabilmek için gerekli yol yordamı anlatıyor. Ayrıca makinaya ince ayar nasıl çekilir ondan da bahsedilmiş. L3 dosyası elektronik aksamın devre şemalarını içeriyor. Ben biraz okudum ve anladım ki bu makinalar fazla nazik aman biyerlere çarpayım falan demeyin. Bir de servis klavuzuna güvenip de açmayın yeminlen söylüyom toplayamazsınız bi daha. Aman arkadaşlar uyarmadı demeyin ilgili arkadaşlar okusun nasıl bir mühendislik harikası yapmışlar anlasınlar diye koyuyorum. Aman gözünüzü seveyim bi sorun olursa da servisine götürün ben burdan bakıp yaparım demeyin. Biton kalibrasyon var içinde.Bir de açarken demagnetize etmek gerekiyormuş o işi yapacak alet edevat da bi servisinde vardır.
Bu arada dosyanın içinde L2 ve L3 klavuzları mevcut L1 zaten sizde vardır. Kılavuzlardan değişik bişeyler bulabilirseniz bizimle de paylaşırsınız artık.

Dosya: http://rapidshare.com/files/79874219/A100SM.rar.html

Tarih: 29 Aralık 2007, 18:06 - İp: 85.***.**6.147
pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Gördüğüm kadarıyla tripod bağlantısının etrafındaki kağıdın altındaki vidalar yardımıyla (back-front) focus problemini gidermek mümkün. Böyle bir problemle karşılaşan kimse varsa yardımcı olabilir.

Tarih: 29 Aralık 2007, 20:38 - İp: 85.***.**6.147
mustafaonur
mustafaonur (Objektif)
Ankara / Firma

çok teşekkür ederiz paylaşımınız için
faydalı olabilir.

Tarih: 30 Aralık 2007, 17:30 - İp: 85.***.**1.109
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Bu servis kılavuzunu ne maksatla yayınladın?
Amacın ne?

Tarih: 30 Aralık 2007, 18:42 - İp: 85.***.**8.46
pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Afedersin ama benim maksadımı sormakla sizin amacınız ne esas merak edilmesi gereken bu sanırım. Bildiğiniz gibi burası bir fotograf forumu ve insanların çeşitli şekillerde bilgiyi paylaştıkları bir ortam. Çok basit bir (back-front) focus problemi için bile insanların servislerle muhattab olmasını engelliyorsa paylaşmak için yeterlidir bence.

Tarih: 30 Aralık 2007, 18:57 - İp: 85.***.**8.63
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Merak etme Burkay, kimsenin senin ekmegine goz koydugu yok.

Nasil 2 tane tip kitabi okumakla doktor olunamiyorsa, Calculus'u hatmetmekle muhendis olunamiyorsa (*) bir servis manual okumakla fotograf makinasi ustasi olmaz hickimse.

Canon, Nikom vs. icin Sony'nin servis manuelini ele gecirmek is degil, yani anlayacagin icinde ticari sir niteligini tasiyan bir bilgi yok.

Bir iluzyonist olmadigina gore bunca kiskanclik niye ?

Tarih: 31 Aralık 2007, 00:44 - İp: 85.***.**4.31
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkürler link için, bu iyi oldu.

Tarih: 31 Aralık 2007, 01:05 - İp: 85.***.**2.74
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

anlamıssındır herhalde.

pantat paylaşım için sagol.en azından bilgilenmek adına gayet iyi olacaktır.

Tarih: 31 Aralık 2007, 02:04 - İp: 88.***.**2.42
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Bende sırf meraktan indirip baktım..
Mektebini okuyup meslek edindiğim "Elektronik Teknisyeni" (icra etmiyorum) olduğum halde pek birşey anlamadım.
Hatta şu focus problemini gidermeyi bile anlamadım.
Hem çok meraklı hem az biraz bilgili biri olarak ben asla böyle bir servis manuele güvenip makineyi açmam.
en küçük sorunda bile götürürüm burkay hocaya yaparsa o yapar bozarsa o bozar.

ama içinde nasıl bir düzenek olduğunu açmadan görmek bakımında bu paylaşım iyi oldu.
teşekkürler

Tarih: 12 Ocak 2008, 11:38 - İp: 88.***.**1.44
  • 1