bomoserevd
bomoserevd (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

7 D Kullanan Arkadaşlar Tavsiye!!!

Merheba arkadaşlar yaklaşık 4 yıldır 400d kullanıyorum. Artık daha üst seviye bir makine almayı düşünüyorum. 7d yi bir süredir araştırıyorum. İyi bir makine gibi ancak kafama takılan bazı noktalar var.
1) video çekerken AFnin yavaş olduğu şeklinde yorumlar okudum.
2) video esnasında sürekli AF oladığı söyleniyor(DSLR lerde sürekli AF var mı ondanda emin değilim)
3) bazı video modlarına süre kısıtlaması olduğunu duydum. mesela 720p de 12 dakika gibi
4)İSO performansı konusunda da bazı olumsuz yorumlar okudum.
fotograf performansı konusunda sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum ama video konusu düşündürüyor açıkçası.

7d kullanan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevirim. şimdiden teşekkürler.

Tarih: 11 Haziran 2012, 14:34 - İp: 88.***.**5.34
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bilgi için teşekkürler. Ben 60D modelinde bu sistemin olmadığını öğrenmiştim, ama şimdi bu benim için sürpriz oldu. Bu konuyu geniş zamanda araştıracağım, çünkü güvenilir bir kaynaktan bu bilgiyi almıştım.

Canon'u bir Nikon kadar iyi tanımasam da kağıt üzerindeki verilere göre bu gövdenin daha pahalı olması bana yine de normal geliyor. Çünkü:

Tam olarak hangi segmentte olduğunu anlayamadığım 60D modelinde 9 netleme noktası varken 7D'de 19 adet var ve tümü cross.
7D CF II kart kullanıyor, 60 ise SD. Zaten biri 8 fps diğeri ies 5,3 fps fotoğraf çekim hızına sahip, e buna uygun depolama/yazma hızı derken işlemcinin de hızı önemli burda.
Her ikisi de 18 mp sensöre sahip ama aynı sensör oldukları konusunda bir bilgiye ulaşamadım. Bu tıpkı D300 ile D300S'in farklı sensöre sahip olmasına benziyor her ne kadar aynı çözünürlüğe sahip olsa da.
7D gövde olarak su sızdırmazlığına sahip, 60D değil, bunun maliyeti de bi hayli yüksek. Çünkü 60D alüminyum+polikarbonat+fiberglas karışımlı bir gövdeye sahip. 7D ise tümüyle magnezyum, maliyetini tahmin edin artık.
Avrupa'da ikisi arasındaki fiyat farkı 300 euro civarında. Ne oluyor bu TR fiyatlarına anlamak zor.

Tarih: 15 Haziran 2012, 12:33 - İp: 46.***.**3.230
bomoserevd
bomoserevd (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

sonuç olarak evladiyelik bir makine diyebilir miyiz. çünkü çok uzun bir süre değiştirmeden kullanmak istiyorum. bir de video süre kısıtlamalarının dosya sisteminden(FAT32) kaynaklandığını söylemişler. bu yazılımla düzeltilebileceği anlamına gelir mi ? yani dosya sistemi NTSF veya başka bir format olarak biçimlendirilip kamerayada buna uygun yazılım yüklendiğinde 4GB tın üzerinde veri kaydetme şansı olamaz mı.

Tarih: 15 Haziran 2012, 14:58 - İp: 85.***.**0.121
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu seviyedeki makinaların firmware'ni hacklemek ne derece mantıklı olur tartışılır. Kod yazma konusunda uzman olmanız da gerekebilir sadece bu tür bir firmware ile bu makinayı kullanabilmek için

Boşverin gidin bi handycam alın madem video süresi bu kadar önemli. Hem D5100 modeli 29 dakika çekiyormuş bak

Tarih: 15 Haziran 2012, 15:02 - İp: 46.***.**3.230
bomoserevd
bomoserevd (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

zaten beni aşar söylediğiniz şey. ama üreticiler yazılımla bu işi halledebilirler diye düşünüyorum. çok güvenilir olmamakla birlikte canonun video için sürekli af yapan lensler üreteceği konusunda duyumlarım oldu. bakalım ilerleyen günler ne gösterecek.

Tarih: 19 Haziran 2012, 15:10 - İp: 88.***.**9.235
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

"...canonun video için sürekli af yapan lensler üreteceği konusunda duyumlarım oldu."

Bakın, bu konu lens ile halledilebilecek bir iş değil bence. Eğer AF istiyorsanız Canon markasında 650D modelinin bu AF işini iyi yaptığı kağıt üzerindeki verilerde belirtilmiş. Aynı şekilde Nikon markasında D3100, D3200, D5100 ve D7000 bu işi zaten yapıyorlar videoda sizin aradığınız illa AF ise.

7D kendi kulvarında kendini ispatlamış, eksiğiyle fazlasıyla piyasada yer etmiş bir makinadır. Bu kadar insan bu makinayı çıktığı günden beri kullanıyorsa demek ki makina vazifesini yerine getirebiliyor, kendinden beklenenleri karşılayabiliyor.

Siz bir 7D modeli için bu ayrıntıda takılırsanız o segmentteki makinayı hiç satın almayın bence.

Tarih: 19 Haziran 2012, 15:33 - İp: 46.***.**3.230
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

eğer kameranın ana yazılımı 32 bitlik yazılım şeklinde yapılmışssa 32 bitlik bir yazılımın en fazla aderesleyebileceği büyüklük 4 gb dır. Matematiksel olarak daha fazlası mümkün değildir. 64 bitlik bir yazılımsa bu sınır ortadan kalkar... ama bu oyle basit bir firmware le olacak bir iş değil.. yazılımın tümden değişmesi gerekir...

Tarih: 19 Haziran 2012, 15:34 - İp: 88.***.**7.19