tylerdurden
tylerdurden (üye)
Eskişehir / Amatör

60d İçin Nasıl Bir Lens Secilmeli?

Arkadaslar daha yeni bir 60d aldım ve yanında 18-135 ıs ile..Daha Yolun en basındayım..Baslangıc icin bu lens bana yeter diye düsünüyodum ve bir akrabam yurtdısından gelecek 1 aya kadar hediye olarakta lens istedim.ben daha cok insan cekimleri üzerine gitmek istiyorum..18-135 im zaten var ek olarak sizce ne istemeliyim ? şimdiden teşekkürler.

Tarih: 2 Ekim 2011, 23:17 - İp: 88.***.**5.56
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Lens olarak sürekli 50mm 1.8 önerilmesi de sıktı sanki biraz. 50mm benim için harika bir lens de olsa dar açıdır, 1.5 çarpan dersek 75mm çok daha dar bir açıdır malum Full Frame kullanan nadir oluyor bu lens aslında FF için tasarlansa da.

Sözüm size değil ama orada burada tak-gez lensi olarak 50mm önermişler. Yani sorsalar hangi lens tak-gez olmaz diye ilk yazacağım lens 50mm olurdu herhalde.

FF olmayan makinelerine 85mm alanları da anlamam. 130mm yapıyor neredeyse, 18-135 lensinin en yakınlaştığı aralığı düşünün, ondan gerisini alamıyorsunuz.

Bu yüzden ben 35mm'e daha bir sempatiyle baktığımı söyleyebilirim, her ne kadar portre için ideal açının 75mm olduğu söylense de.

Diyafram açığı olarak da yakın çekimler için kullanacakların 1.4'e boşuna masraf yapacaklarını hatırlatırım. Malum bu lensle yakın portre çekerseniz burun net çıkarken göz bulanır. Hatta abartırsak, kirpikler net çıkarken gözün içi bulanır, ben buna ihtiyaç olduğunu sanmıyorum. Derseniz ki gece çekimlerinde bana hız sağlıyor, haklısınız derim.

Tarih: 8 Ekim 2011, 15:57 - İp: 88.***.**9.100