sonast
sonast (üye)
İstanbul / Amatör

5000tl Niz Var Ne Yapardınız?

Merhabalar 2006 yılında fotoğraf yarışmasında kazandığım Canon 400D ve 18-55 Lens ile 5 senedir kendi çapımda fotoğraf çekiyorum. (Bu makine ile çektiğim fotoğraf zamanıdır) Tabi yıllar geçti öğrencilik bitti şimdi maddi sorunumda kısmen ortadan kalktığından, bir atılım yapmayı düşünüyorum. Ancak bu atılım ne yönde olmalı bir türlü karar veremiyorum. Öncelikle maddi olarak 4000TL biraz zorlarsak ekipmanları da araya sıkıştırırsak 5000TL paramız ve elimizde Canon 400D miz var diyelim.

Fikir 1 : Zaten makinem var. Yeni lensler satın alırsam onlar beni 3-5 sene daha götürür. Hem boşuna da bu seviyedeyken (Fotoğrafçılık anlamında) makineye o kadar para vermemiş olurum.

*Fikir 1 Ek A : Diyelimki lens satın almaya karar verdim ve birkaç tane lens satın aldım. İleride makinemi de değiştirmek istersem Canon dan başka bir makine satın almam mantıksız gibi görünüyor. Çünkü lenslerim elimde kalacak. (satmak da bir seçenek)

Fikir 2 : Ben en iyisi makine satın alayım. Ama hangisini satın alayım. Nikon mu Canon mu ? Cevapsız bir soru daha

Fikir 3 : ve sonrası başka fikri olan? :D Bu durumda olup elinde bu kadar parası olan ve fotoğraftan bunları bekleyenler neler yapardı?

Ben fotoğraf için ticari bir amaç taşımıyorum yani amatörüm. Mesleğim icabı çok geziyorum ve fotoğraf çekebiliyorum. Bazen gezdiğim yerlerden bir hatıra bırakabilmek için bazen de içimi kemiren fotoğraf çekme isteğini durdurabilmek için fotoğraf çekiyorum.

Belkide saçma fikirler yazdım. Bana yardımcı olur musunuz?

Tarih: 7 Kasım 2010, 21:50 - İp: 78.***.**5.144
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

500d 1500tl
tamron 17-50 700yl
85mm f:1.8 650tl
70-200f:4 1200tl

bu benım para olsa sımarıklık ıcın alacagım lensler toplamı, en iyileri diyemem ama benım için guzel bir set.
şahsen, sadece 50mm f:1.8 kullanıyorum (200tl) baska lense hiç ihtiyac duymuyorum desem yerıdır.

Tarih: 7 Kasım 2010, 22:18 - İp: 217.***.**0.133
sonast
sonast (üye)
İstanbul / Amatör

50 mm yi ne için kullanıyorsunuz? Portre çekimler için 35 mm mi 50 mm mi tavsiye edersiniz?

#Sonast' tarafından 07.11.2010 22:27:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Kasım 2010, 22:22 - İp: 78.***.**5.144
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makinemde 50mm takılı.
baska lense ıhtıyac duymuyorum.
portre cekiyorum genellikle.

dusunuyorsan, tavsiyem 50mm f:1.4 alman olur.
daha hızlı daha saglam bir lens, 1:8 bazen focus kacırabılıyor.
bu sorunun onune gecersin.

Tarih: 7 Kasım 2010, 22:31 - İp: 217.***.**0.133
sonast
sonast (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim ilk alacağım lenslerden bir tanesi olacak Portre çekimler için

Tarih: 7 Kasım 2010, 22:41 - İp: 78.***.**5.144
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

5 senedir kit lens ile fotoğraf çekmiş birisi artık sanırım ne çekmekten hoşlandığını, neyin eksikliğini hissettiğini gayet iyi bilmelidir diye düşünüyorum.

5000 TL.. Herkes çok çeşitli alternatifler sayabilir. Ben de sayabilirim. Ama bence çok anlamlı değil. Benim görüşüm bu paraya alınacak set sadece yurtdışında geziyorsan taşımaya değer bir set. Çünkü 3-4 tane lens ve bir gövdeyi ancak koca bir sırt çantasına sığdırabilirsin ve kilolarca ağırlıkla fotoğraf çekmeye çalışırsın. Evet ben de yapıyorum bunu ama sadece "bir daha zor gelirim buraya" dediğim yerlerde, hiç bir şeyi kaçırmamak için taşıyorum. Diğer zamanlarda fotoğraf çekmek için ise mümkün olan en hafif ekipman ile dışarı çıkıyorum.

Bu sebeple bence ne çekmek istediğin çok önemli. Eğer ağırlıklı olarak manzara çekmek istiyorsan iyi bir geniş açı - orta lens yeterli olacaktır. (örneğin 17-40 f:4 L) Ya da sadece portre çekmek istiyorsan ona göre bir lens.. kimin portresini çektiğine bağlı elbette. Tanıdık birilerini çekiyorsan 50mm f:1.4 ya da 85mm f:1.8 olabileceği gibi, sokakta uzaktan portre çekeceksen de 70-200 f:4 L ya da biraz daha hesaplı 70-300 gibi bir şey. Tüm bunlar çok para harcayarak alınacak güzel oyuncaklar bana göre.

Ama illa tavsiye istiyorsan, madem de 5 yıldır çekim yapıyorsun; ileri amatör bir kullanıcı için tavsiyem;

Eldeki 400D'yi satıp (5 yıldır kullanıldığı için, yoksa kalabilir de) güncel body'lerden biri alınabilir.
Geniş açı seviyorsan; Sigma 10-20
Tak dolaş lens olarak Sigma 17-70 OS ya da Tamron 17-50
Tele olarak hafif olsun diyorsak, Canon 55-250 ya da biraz daha iyi birşey olsun diyorsak da Canon 70-300 IS

50mm konusu sana kalmış. Ben de 50mm 1.8 kullanıyorum ve çok severek kullanıyorum. f:1.4 olanı da denedim ama benim için aradaki fiyat farkına değecek bir tarafı yoktu.

Ama yine söylüyorum, bence doğrusu gerçekten ihtiyaca göre 1 ya da 2 lens alıp işi bitirmek daha doğru olur. 5000 TL'yi genelde bu işten para kazananlar bile harcamıyorlar ekipmana. Ben 400D + 18-55 lens ile düğünlerde fotoğraf çekip ailesini geçindiren pek çok insan gördüm. Biraz da böyle düşünün..

Kolay gelsin..

Tarih: 8 Kasım 2010, 00:27 - İp: 217.***.**9.63
sonast
sonast (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle çook teşekkür ederim yazınız için. Sizinde söylediğiniz gibi yurtdışına çok sık gideceğim ve "Bir daha zor gelirim buraya" diyeceğim yerler olacak. Maddiyatı bu kadar tutmamın sebebi ülkemizde bu fiyata elde ettiğim ekipmanı yurtdışında daha düşük fiyata alacağımdandır. İşin hammallığını yapmazsam iyi sonuca ulaşmam şansa kalır. Bu yüzden sırtımda çanta taşımaya razıyım ve alışığım Tekrar teşekkürler...

Tarih: 8 Kasım 2010, 01:05 - İp: 78.***.**5.242
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

nedenini tam bilmesemde büyüklüğü ve ele oturuşu olabilir canon 7d + 50mm 1.4 + 15-85 + 70-200f4 ıs sanırım limiti biraz aştık o zaman 70-200den ıs'yi atabiliriz ayrıca bende 50mm'mi makinesinden ayırmayanlardanım

Tarih: 8 Kasım 2010, 01:23 - İp: 78.***.**1.208
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bence makinayi satma zamani gelmis.Gerci memnun iseniz kalsada olur dursun bir yerde ama yeni makinalar ile cik daha az efor sarfederek daha iyi sonuclar almaniz mumkun.Ne bileyim bir beyaz dengesinden tutunda ,isiklandirma degerleri falan tum alanda daha basarili ve dogru sonuclar alacaginizi garanti edebilirim.Canonda devam ederek saglam birsey olsun derseniz 7D,hesapli birsey olsun ama elimede otursun derseniz 60d alinabilir.Yok bu kucuk kasa iyi bana yeter dersenizde 550d ile yola devam edeceksiniz demektir.
Tavsiye edilen lenslere katiliyorum ve sizin ihtiyaclariniz dogrultusunda karar vermeniz bence en dogrusu.Macro cekimi sevmeyen bir insan macro lens almasin mesela ve sizde ihtiyaciniz olmayan seylere para dokmeyin.50mm lens herkeste var kolay,hafif ,hizli ve insanlar uzerinde iyi is cikarttigi icin.Diger lenslerde artik sizin tercihiniz olsun.Kit lensleri ile bile 18-135 yada 15-85 gayet basarili sonuclar alirsiniz.Zaten makina degisince elinizdeki lenslerinde(varsa tabi) performansinda bir artis goreceksiniz.
Ozet olarak makina artik degissin ve lenslerde 18-55 disinda(elinizde zaten oldugu icin) herhangi bir Canon kit lens yada ihtiyaciniza hitap eden baska lensler olarak siralansin...

#ozansan' tarafından 08.11.2010 07:53:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Kasım 2010, 03:28 - İp: 221.***.**6.23
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Ben fotoğraf için ticari bir amaç taşımıyorum yani amatörüm
Canon 400D ve 18-55 kalsın değiştirmeyin

üzerine bir geniş açı lens birde tele alın tamamdır. olayı büyütmeye gerek yok bence.

Tarih: 8 Kasım 2010, 06:52 - İp: 88.***.**9.52
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Remi5861 bence cok eli SIKI olmakda iyi degil.Anliyorum para cepte kalsin iyimser yaklasimlarinizi ama arkadasin maddi sorunu falanda kalkmis yani neden daha iyi makina kullanmasina izin vermiyorsunuz Hem profesyonellik acisindan falanda degil sadece daha hizli sonuclar ve daha iyi resim kalitesi alma acisindan makinayi degistirmesi gayet kazancli bir durum olacaktir.Bende olan eski sattigim makinalar ile yeni makinalarimi karsilastirdigimda ,isiklandirma dogrulugu olsun,dinamik alan degerleri olsun,flash performansi,yuksek ISO performansi ,menu akis hizi ve fokuslamaya kadar bir cok alandaki farki rahatca gorebiliyorum.Bu ozellikler,eger fotograf olayindaki ana tema once dogru ve hizli bir sekilde o ani yakalamak ise,herkese faydasi dokunacak nimetlerdir diyebiliriz.Yani 400D cok meshur ve one cikan ozelligi olan klasik bir makina olsa diyecegim aman degistirme sakin ama oyle bir makinada degil.Bazen tartisiliyor forumlarda mesela lensmi olsun,makinami.Ben her zaman eger makina iyi birsey ise lens alinmasi,ancak one cikan pek parlak bir model degilsede kasaninda degismesi yonunde goruslerimi sunuyorum.Yani arada bir denge olmali bence.Ne makina cok eksik kalicak,nede lensler makinanin performansini korukleyen dusuk kalitede olacak yada tersi makinanin haketmedigi yuksek kalitede...Sonucta arkadas degisimden bahsediyor ve bence full imaj degisikligi yapmanin zamani gelmis

Tarih: 8 Kasım 2010, 08:23 - İp: 221.***.**6.23