dogusca
dogusca (üye)
İstanbul / Amatör

400d | D80 | D70s | K10d | A100

merhabalar,
compact fz50 makinamdan kurtulduktan sonra DSLR makina almaya karar verdim, ama ne alacagıma karar -tabi ki- veremedim..
internetten çok sayıda ingilizce yazıyı okudum, nedense ülkemizde yazılan hiçbir review olumsuz bilgilere yer vermiyor.. bu okuduklarım sonucunda vardığım noktalar:

-eğer elinizde daha önceden lens yoksa, fazla lens bulabileceginiz markayla baslamak. cunku ileride body degistirseniz bile lensleriniz size kaliyor..
-yine lensiniz yoksa daha önceden, body ye fazla para vermek yerine kaliteli lenslerle işe başlamak öneriliyor
-pazarda en rahat bulunan lensler canon-nikon
-nikon body daha dayanıklı ve ergonomik, canon body daha kaliteli fotoğraflar çekmesine karşılık ergonomisi ve dayanıklılığı nikon kadar yüksek değil
-pentax k10d çok iyi bir makina olmasına rağmen ileride lens bulma veya alma problemi yaşanması muhtemel
-a100 nedense hayyam'da kara listede!
-d80 mi d70s mi kara vermek imkansız.. (fiyat/perf.) 2. el alma ihtimalim var, d70s yerine etraf d70 dolu
-k10d suya toza daha dayanıklı bir makina.. kitiyle gelen lens diğer markaların kitlenslerine oranla daha kaliteliymiş..
-a100 daha çok hobi fotoğrafçıları içinmiş, yenilikleri ve teknolojisi nikon'a göre üstünmüş
-400d nin kit lensi 50$lık bir lens.. başlangıç için body alıp kaliteli geniş açı ne önerirsiniz?
-her ne kadar 400d nin fiyatı kulağıma hoş gelsede, nedense gönlüm nikon diyor... ama model seçemiyorum... d40x AFS yok, gitti. d70, gitti. d70s belki. d80 olabilir fakat fiyat biraz beni aşıyor gibi...

benim çekeceğim fotoğraflar daha çok portre fotoğraflardır.. hobi amaçlı ve daha çok düşük ışıkta, yani özel bir aydınlatma kullanmayacağım..

sizler ne dersiniz? biliyorum bu kıyaslamalar konular kabak tadı verdi fakat aklıma bir çok soru işareti var..

teşekkürler,
doğuş

Tarih: 3 Mayıs 2007, 07:22 - İp: 81.***.**8.33
diyoem
diyoem (üye)
İstanbul / Meraklı

bende kararsız kalanlardanım, işin içerisine lenslerde girince karar vermek bir hayli zorlaşıyor, a100, d80, arasında gidip geliyorum, ilk etepta lensler için para
harcamak istemiyorum, komutan Samsung gx10 nun kit lenslerinin kalitesinden bahsetmiş, bence düşünülebilir,

sevgili komutan, gx 10 nu nereden alabiliriz ve fiyatı nedir, bahsettiğiniz her iki lensde ürünle birlikte veriliyormu, ürünle ilgili biraz daha detaylı bilgi verebilirseniz çok iyi olur

Tarih: 23 Mayıs 2007, 00:13 - İp: 212.***.**9.182
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Doğuşça..

Bu gece yeni bir topic açtım..

"Bunu mutlaka okuyun" adında..

ONU MUTLAKA OKU!!

Tarih: 23 Mayıs 2007, 00:22 - İp: 88.***.**2.215
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

GX10 bu incelemenin aynısı,lenslerde aynı

Tarih: 23 Mayıs 2007, 00:28 - İp: 85.***.**3.100
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Sony yeni bir makine çıkarıyor, istersen onu da bekle. Şu an alacaksan k10d(gx10) yada d80 al. 400d çok güzel fotoğraf çekiyor ama bazı eksikleri var ve baya bir lens yatırımı istiyor. İster Sony'i bekle istersen şimdi al ama marka fanatikliğinin seni etkilemesine izin verme. Herkes eline bir alet alıyor, ben profum iyi bilirim diye ahkam kesiyor. Paran hangisine yetiyorsa, hangisi hoşuna gidiyorsa onu al. İkinci elini bilmem nesini düşünüyorsan zaten fotoğraf tutkunu değil tüccar sayılırsın. Hava atma kısmından bahsetmiyorum bile, ağır konuşurum çünkü. Bu memlekette o paralara bir yıl geçinen insan var. Hava atacak başka şeymi kalmadı.(Yanlış anlama, sözlerim sana değil)

Tarih: 23 Mayıs 2007, 01:14 - İp: 88.***.**6.117
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Biraz sert ama dogru olmus Ulyses. tamamen katılıyorum.

İllaki hava atmak gerekiyorsa, bu çekilen güzel fotograflarla olmalı, yoksa sahip olunan makinayla ilgili olmamalı.

D70 biraz eskidi ama diğer makinalar üç aşagı, beş yukarı aynı kalitedeler. hiç birinin bir amatörü pişman edeceğini sanmıyorum. Bu yüzden, hangi makinayı alacağımızdan çok alınacak makinanın hakkını verebilmek daha önemli....

Tarih: 23 Mayıs 2007, 10:39 - İp: 212.***.**7.181
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

evet güzel şeyler çekelim ,kompak filan çekerim her türlü :D

Tarih: 23 Mayıs 2007, 11:16 - İp: 88.***.**4.27
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

d70s kullanan birisi olarak ben tavsiye ederim. fiyatıda uygun piyasada . burda benim makinaya dinazor diyen arkadasalara d 200 o zaman diyincede e pahalı ama diyolar. pentax nedense fazlasıyla savunuluyo ama ben anlamıyorum pentaksı savunan KAC ARKADAS PENTAX KULLANIYOR? Herkes kendi makinesi hakkında bilgi verse ne guzelolacak... makineler arasında fazla fark yok arkadasım bunu bil .. piksel buyudu 10 piksel oldu... bu isi hobi olarak yapacaksan 6 piksel adama cok bile geliyor. ha para icin yapacaksan bu makinelerle ne isin var.. titresim onleme ozelligi diye bir ozellik var diyolar iyi guzel de ne zaman kullanacaksın. gece cekimleri icin felan gene tripo t kullanman lazım.. 300 -800 objektif var zannediyomusunki titresim onleme ise yarayacak... ayna titresim meseleside hikaye... ayne titriyo uzerindeki toz sensorun kenarlarına.. sonucda gene gidecek servise...

bu sitede anlayamadigim bir sey ...400d d70s-d80-k10 A100 diye ne zaman sorulsa ya sony ya pentaks deniyo...hangisinin pil performansı ve seri çekim özelliği nikonu yakalıyo?? yedek parca ? gidin bir teknik servise sorun hangisinin civaatasına kadar bulma imkanı var...makine alınca dertler bitmiyo arkadsaslar...tercih meselesi... sorun su nikon d 80 de cok buyuk fark ortaya koymadı. d200 e gore ucuz kalması icin.. Allah var yukarda param olsa d200 alır bir dahada body almam ama d 70 s bana gani gani yetiyo lens bakıyorum....olay bu ... d 70 s e eski makine diyen arkadasın herhaşde cok parasi var...

Tarih: 23 Mayıs 2007, 17:28 - İp: 81.***.**5.133
comanchi
comanchi (üye)
Malatya / Amatör

#comanchi' tarafından 11.06.2007 21:50:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 13:41 - İp: 88.***.**0.204
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

selamlar,

gx10 samsung bayilerinde 1870 YTL , 15 taksit satılıyor. 18-55 lensi ile beraber.

Birde bu yukarıda sayılan aletlerin arasına D40 giremez mi? Giremezse neden ??

Tarih: 28 Mayıs 2007, 14:15 - İp: 213.***.**8.2
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

selamlar,

gx10 samsung bayilerinde 1870 YTL , 15 taksit satılıyor. 18-55 lensi ile beraber.

Birde bu yukarıda sayılan aletlerin arasına D40 giremez mi? Giremezse neden ??

Tarih: 28 Mayıs 2007, 14:15 - İp: 213.***.**8.2