kuklaci
kuklaci (üye)
İstanbul / Amatör

40 D İnce Ayarlar İçin Önerileriniz

Canon 40 D kullanıcılarından yardım.

Artık bende 40 D sahibi olarak aranızdayım.

c1,c2,c3 ayarlarında kullandığınız ayarlar nelerdir?

Deneme yanılma yaparak zaman harcamaktansa tecrübeli kullanıcıların önerilerini denemek ve uygulamak daha yararlı olur düşüncesindeyim.

Ayrıca objektif konusunda bir topik açtım cevaplarınıızı bekliyorum.

teşekkürler.

Tarih: 3 Haziran 2008, 10:29 - İp: 88.***.**0.131
m-akan
m-akan (üye)
İstanbul / Amatör

Makinanın ince ayarlarını kitapçıktan okuyarak en iyi verim alacağım şekilde ayarladım c1 c2 c3 te bu ince ayarları ayarladım fakat
c1 ekstradan jpeg olarak
c2 seri çekim olarak - all servo fokus
c3 raw + hdr (ae -1 0 +1 ) ve diğer iso vs yapabilmek için ayrı ayarlarla kaydettim

kullanma klavuzunuz yoksa edinin ve kendinize göre ayarlayın sonra c1 c2 ve c3 ü hangi tarz fotoğraflar çekecekseniz ona göre elverişli şekilde ayarlayın...

Tarih: 3 Haziran 2008, 11:25 - İp: 212.***.**0.2
kuklaci
kuklaci (üye)
İstanbul / Amatör

tşk.m-akan..peki picture style de ne tarz ayarlar kullanıyorsunuz?

Tarih: 3 Haziran 2008, 12:48 - İp: 212.***.**4.211
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Gerçekten faydalı olabileceğini düşündüğüm bir başlık. Çünkü ben de C1, C2 ve C3 asyarlarını yaparken oldukça ince düşünmeye, makinenin tüm özelliklerini keşfettikten, hangisinin kolay ulaşılır, hangisinin zahmetli olduğunu anladıktan sonra yapmaya çalıştım..

Zaten önceden EOS serisi bir makine kullanıyordum, menüye ve makinenin genel işleyişine büyük ölçüde alışkındım . Ancak yine de 40D kullanma kılavuzunu hatmettikten sonra C1, C2, C3 ayarlarını aşağıdaki gibi yapmaya karar verdim.

Bütün C modları Av ve diğer ayarları ortak olmak üzere;

C1: AEB ( -1, +1 )
C2: AEB ( -2, +2 )
C3: Live View Function (Enable)

Picture Style'de ise henüz sadece bir tanesi için kullanıcı tercihi tanımladım, o da Monochrome Sepya tonu. Diğer ikisi için belirlemiş değilim.

Ben ana kadrandaki C1, C2, C3 modları ve Picture Style'deki User 1, 2, 3 seçenekleri kadar menünün en sonunda yıldız ikonuyla gösterilen "Sık Kullanılanlar" tabının da kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Yalnız burda önemli olan bu başlığın en altındaki seçeneği "Enable" yapmak. Bu durumda siz makinenin menüsünü açtığınızda daima sık kullanılanlar tabıyla birlikte açılıyor ve en sık kullandığınız ayarlara bir-kaç saniye içinde ulaşabiliyorsunuz. Sık kullanılanlara aldığım menü başlıkları ise:

- Fotoğraf Kalitesi / Boyutu
- AEB (Otomatik Poz Dizilimi)
- Live View Function
- Erase Images
- Auto Play
- Auto Reset

Tarih: 3 Haziran 2008, 14:01 - İp: 212.***.**5.197
m-akan
m-akan (üye)
İstanbul / Amatör

Genelde raw çekim yaptığım için picture style ayarları standart olarak kullanıyorum jpeg çekersem eğer keskinliği 1 kademe artırıyorum.

#m-akan' tarafından 03.06.2008 15:17:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Haziran 2008, 15:13 - İp: 212.***.**0.2
kuklaci
kuklaci (üye)
İstanbul / Amatör

Foto formatını RAW olarak ayarlarsam her türlü monochrom,sepya,S/B çekimini Photoshop veya muadili programlarla bu ayarları programlarla da uygulanabilir sanırım.

#kuklaci' tarafından 07.06.2008 17:16:25 tarihinde düzenlendi.

#kuklaci' tarafından 07.06.2008 17:16:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Haziran 2008, 14:21 - İp: 212.***.**4.211
  • 1