edemirci
edemirci (üye)
Denizli / Profesyonel Fotoğrafçı

39 Megapixel Hepimize Hayırlı Olsun

Bu pixel savaşları ne zaman durulacak bilmiyorum. Aslında pixel yükseltmekten ziyade pixellerin resim düzeltme özelliklerini geliştirseler daha iyi olacak diye düşünüyorum.
Arkadaşlar hepimize hayırlı olsun. Hasselblad 39 Megapixel H2D serisi makinasını piyasaya sürdü. http://www.hasselblad.se/ adresinde görebilirsiniz. Sonuçta kit olarak makina gövdesinin arkasına eklenen bir aparat ama o da bir teknoloji. Adamlar yapmış...
Bize de taktir etmek düşer...

Tarih: 16 Ocak 2006, 16:05 - İp: yok
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

22 mp hd1 modeli türkiye fiyatı 18990€ + kdv kadardı...bu kaç paradir allah bilir..
...
govdeleri, objektif ve aksesuarlari astronomik derecede pahalidir bu hasselblad'in.
sizce bu makineyi almak mantikli mi?..ogh..bu nebicim soru

Tarih: 16 Ocak 2006, 16:14 - İp: 85.***.**0.116
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bence,

eğer iki ayda makineyi amorti edecek para kazanmıyorsanız, ve piyasanın şartları sizi buna zorlamıyor veya dezavantaj sağlamıyorsa hayır bu makineyi almak mantıklı değil.

Tarih: 16 Ocak 2006, 16:38 - İp: 85.***.**4.113
edemirci
edemirci (üye)
Denizli / Profesyonel Fotoğrafçı

Bence ise
Kişisel ihtiyaçları karşılayabilecek türden küçük compact bir cep makinası alıp pixel savaşları belli bir standarda oturana kadar izlemede kalmak daha mantıklı (diye düşünüyorum)...
A m a ; elbette ihtiyaç ise ve kendini bir yılda amorti edecek türden bir işimiz varsa neden tercih edilmesin...
Hem makinanın bir problemi de yok... Sadece bir kit olarak makinanın arkasına monte edilerek çalışıyor...
Keşke Nikon ve Canon da böyle bir body geliştirse de pixel olayını optionel olarak sunsa daha iyi olmaz mıydı...

Tarih: 17 Ocak 2006, 12:20 - İp: 193.***.**2.248
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

omerbey hakli bence de..
benim gittigim bir studyoda h1d kullaniliyordu.. ve studyoda, 1500 pound'a fotograf bilem satiyorlardi..
onlar kullanmasinlar da bizler mi kullanalim..

Tarih: 17 Ocak 2006, 22:44 - İp: 62.***.**2.10
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Arkadaşlar demin Google'da bahsi geçen makineyi arattırdım."http://www.realtechnews.com/posts/2500" 'de fiyatıyla ilgili bazı şeyler okudum, dibim düştü:Yaklaşık 40.000$ diyordu!(Yook artık L'Brian James! ) Oaffalan oldum yaaanııı!!!

Tarih: 7 Şubat 2006, 11:58 - İp: 85.***.**5.249
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

selamlar peki benden de bir soru:sizce pixel savaşı sona erecek mi?erecekse tahmininiz ve yorumlarınız lütfen...hepinize kolay gelsin...

Tarih: 7 Şubat 2006, 15:57 - İp: 81.***.**1.230
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar merhaba..... Sözkonusu makine amatörlere veya doğa fotoğrafçılarına yönelik değil zaten (İlker'in bahsettiği gibi)....

Hasselblad, (dijital yokken bile) moda- reklam çekimleri için idealdir.... Stüdyoda ise mamiya RB veya RZ yi daha ergonomik ve iş çıkarır buluruz (stüdyo fotoğrafçıları)...

Şahsi yorumum; 8 megapixelli eos 20d ile 9 megapixel fuji9500 ü birbiriyle kıyaslamak fuji9500 e haksızlık etmek olacaktır.... Orta format'ın en iddialı temsilcisi olan hasselblad'ın megapixel yarışında başta gitmesi(kodak yardımıyla) gayet doğaldır diye düşünürüm... Arkadaşlar başka topiclerde bahsetmişti "megapixel rakamı en önemli gösterge değildir" şeklinde.....

Tarih: 7 Şubat 2006, 16:18 - İp: 85.***.**1.158
  • 1