vesvas
vesvas (üye)
İzmir / Amatör

360 Sanal Tur Full Ekipman

s.a aranıza yeni katıldım, umarım katkım olur. Webmasterim, profesyonel photoshop bilgisine sahibim, haliyle de fotoğraf pixel mevzularından amatör düzeyde bilgi sahibiyim.

Merak sardığım konu 360 derece sanal turlar. Umarım forumda sanal turun yaygınlaşmasına vesile olurum, Bu konuda ihtiyacım olan şeyler sanırım

-DSLR makina
-Fisheye
-Tripod

Fisheye olarak Samyang 8 mm düşünüyorum. Çünkü 180x360 görüntü için en uygunu bu ve fazla çekimin olayı bozacağı kanaatindeyim. Sigma'ya verecek param yok. Samyang da f/p kıstasında takdir görüyor.

Samyanga uyum sağlayacak, iş görür cinsten bir makine ve tripoda ihtiyacım var, bütçe sıkıntısı çekiyorum, makina+tripod'a ayırabileceğim para en fazla 1500 tl. Önerilerinizi bekliyorum

Tarih: 28 Mayıs 2012, 11:05 - İp: 88.***.**4.110
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Sn.vesvas,
360 sanal tur için bence öncelikle buna uygun tripod ve kafasına ihtiyaçınız var, bütçeniz doğrultusunda buna ağırlık verin,
makina ise Canon 10d, 20d, 30d, 40d, ile çekim yaptım herhangi birisi olabilir,
tüm çekimleri manuel ayarlar ile çekeceğinizden başlangıçta geniş açı bile işinizi görür.
fisheye lens ile çekilenlerin kenarlarını düzeltme programları ile düzelteceğinizden enaz 4 adet program ile çalışmalısınız,

Bütçeniz ile bu çekimlere uygun tripod kafası almaya öncelik verin.

Tarih: 28 Mayıs 2012, 16:41 - İp: 78.***.**4.35
vesvas
vesvas (üye)
İzmir / Amatör

evrendemir, ilginize çok teşekkür ederim.

Makine olarak dostlarım ikinci el bir Nikon D90 önerdi, Okuduğum bi yerde crop ayarının Canon'da 1.6 olduğundan 180'lik açıyı veremediği ancak 167 derecelik açıyla gördüğü yazılmıştı. Bütçe yeterli olacaksa sanırım tercihim Nikon olacak.

Tripod ve kafası için manfrotto haricinde uygun önerebileceğiniz şeyler var mı?
http://www.fotografdunyasi.com.tr/CULLMANN-PRIMAX-190-3-Yonlu-Kafa-ile,PR-1071.html
Cullman 180 derece panoramik kafa, fisheye lens ile yeterli olabilir mi?

Tarih: 28 Mayıs 2012, 17:27 - İp: 88.***.**4.110
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Sn. vesvas,
belirtiğiniz tripod kafası ile sıkıntı yaşıyabileceğinizi düşünüyorum.
aşağıdaki sitede bedeli karşılaştırılan panoramik kafalar ile 360 derecede daha rahat edersiniz.

http://www.nodalninja.com/

Fotografları 180 derecede çekseniz birleştirmede biz sadece 1/3 veya 2/4 kısmını kullanabiliyoruz, hatta genelde dikey kadraj avantajlı olacağından çekim açısının fazla önemi yok,
makinadan ziyade kafa sizin için daha önemli bence,

#evrendemir' tarafından 28.05.2012 17:57:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2012, 17:53 - İp: 78.***.**4.35
vesvas
vesvas (üye)
İzmir / Amatör

Evet düşününce dikey kadrajla çekim daha mantıklı geldi ancak yine de denemek gerekiyor.

Nodal Ninja NN3 MKII, sanırım en alınası panoramik kafa bu, en hesaplısı ama bu 360 Panoramik Kafanın fiyatları beni biraz zorlayacak. Haddinden fazla pahalı olduğunu düşünüyorum.

Ekipmanları edindikten sonra ilk çalışmalarımı yayınlayacağım nasipse.
evrendemir, yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Tarih: 28 Mayıs 2012, 18:29 - İp: 88.***.**4.110
turk52
turk52 (üye)
Ordu / Reklam Fotoğrafçısı

Merhaba;ben sanal tur fotoğrafcısıyım. Bu iş için size Canon Eos 60d yi öneririm, dönen bir lcd ekranı olduğundan çekimlerde çok faydası oluyor. Anı zamanda dijital terazisi olduğundan dengelemede faydalı. Çok sağlam bir tripod olmalı. manfrotto serisi çok iyi, panoramik çekim kafası ise dinyada bir ekol haline gelmiş ve bu işi yapanların en babası manfrotto 303sph olabilir. Lens olarak sigma 8mm fisheye en yaygın olarak kullanılanıdır. Şideetle tavsiye ederim. Sigma ile 5 karede 360 derecelik bir çekimi tamamlayabilirsin. Yazılım olarak PTGUİ ve Autopano bu donanım ve lensle sorunsuz çalışır. Başka bir yazılıma ihtiyaç duymazsınız.

Tarih: 23 Haziran 2012, 12:43 - İp: 78.***.**6.203
robins
robins (üye)
Bursa / Amatör

Merhabalar vesvas, ben de webtasarim isi ile ilgileniyorum ve suanda da sanal tura gecis yapma niyetindeyim. Lens olarak sanirim ayni fikirdeyiz, fakat makina icin bir kanaat getirebildin mi? Nikon D90 uzerinde oldukca yogunlasmistim, fakat oneri uzerine Canon 7D beni oldukca dusundurmeye basladi. Acikcasi bu konuda tecrubeli arkadaslardan fikir almak isterim bu iki makina hakkinda. Yada daha dusuk butceli bir makina dusunmek istesek ne onerilebilir ?

Tarih: 27 Haziran 2012, 04:37 - İp: 78.***.**2.173
ezelkozanoglu
ezelkozanoglu (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhabalar ben sanal tur hazırlamak istiyorum fakat hangi makineyi hangi ekipmanı alacağımı bilmiyorum. Bana en ucuz bütçe ile sanal tur hazırlayabileceğim Fotoğraf makinesi tripod lens gibi ekipmanları markaları ile tavsiye edebilir misiniz ?

Tarih: 23 Şubat 2018, 10:35 - İp: 88.***.**6.195
  • 1