mersinden_ersi
mersinden_ersi (üye)
Bursa / Amatör

1500 Ytl Civarı Dslr

1500 ytl civarı bir DSLR makina almak istiyorum. İlk DSLR makinem olacak, ancak önceden Sony DSC-H1 yarı profosyonel makina kullandığım için manuel ayarlara az çok alışkınım... Makineyi standart kit alacağım, objektif işine sonradan girmek istiyorum... Öncelikli kullanımım -flaşsız ve sahneye 2-4 metre civarı uzaklıktan- konser fotoğrafı çekmek olacak. Önem sırasına göre aradığım özellikler aşağıda...

-Yüksek isolara çıkabilmeli ve grenlenme fazla olmamalı.(Eos350d de 1600 iso çok da yeterli gelmemişti.)
-Seri çekimler 10 15 fotoğrafa kadar çıkabilmeli. Saniyede 3 kare yeterli, gerçi bu değerlerdeki seri çekim hemen her makinede var...
-Kompakt makinelerdeki gibi ekrandan canlı izleme. (Adının ne olduğunu hatırlayamadım)
-Yüksek çözünürlük. Gerçi Full Frame olmadıkça çok da önemli değil deniyor. Bu fiyata da full frame bulunamaz...

Şimdiye kadar 2 tane DSLR makine kullandım, standart kit Canon Eos 350D, Nikon 40x(makineye göre iyi bir objektifi vardı), bir de kendi kullandığım yarı prof olarak geçen Sony DSC H1 var...

Canon u alacağım makineyi kullanacağım ortamda bir geceliğine kullandım, isoyu makimum değere (1600 dü sanırım) çıkarmama rağmen istediğim enstantane değerlerine ulaşamadım. Ki benim kendi makinam (Sony H1) da maksimum isoda hemen hemen aynı enstantane değerlerini veriyordu. Tabi Canon un grenlenmesi çok daha az dı ama grenden bir miktar daha taviz verip 3200 isoya çıkabilmek isterdim... Nikonu ise hep gündüzleri kullandım, fotoğraf kalitesi ve renkler kesinlikle daha iyiydi ami fiyat ve lens olarak karşılaştırabilecek makinalar değillerdi. Ergonomi ve rahatlıkta da Nikon önde gibi, bunu aşırı önemsemiyorum gerçi...

Canon 350d de ve Sony H1de diyafram öncelikli modu seçip - 0.7 -1 arası pozlamalarda full açık diyaframla 1/20 1/30 arasındaki enstantane alıyorum ve seri çekimle çekiyorum. Çünkü ışıklar ve sahnedekilerin hareketleri sürekli değiştiği için yakalamam zor oluyor. Gerçi Sony'de zor oluyor, Canon un tepki süresi çok çok iyiydi... Almak istediğim enstantane değeri 1/40-50 ve üstü...

Aklımda bir kaç makina var, Canon Eos 450D(18 55 ile), Sony A350 (18-70) vs. Ancak sizin önerilerinize göre hareket edeceğim için benim aklımdaki makinalar çok da önemli değil...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, Ersin...

#mersinden_ersi' tarafından 17.12.2008 02:19:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Aralık 2008, 02:13 - İp: 78.***.**2.229
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

A200W
A300X

Tarih: 17 Aralık 2008, 03:30 - İp: 88.***.**3.133
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Yüksek Çözünürlük ve yüksek iso ya çıkabilme kabiliyetinin yanısıra az gren vermesi ile Canon EOS 450D bence en iyi seçim olur. Üstelik 1500 YTL den daha ucuza bulursunuz. Kit lensi almayıp 1500 YTL ye belki daha iyi bir lensle de alınabilir (daha uygun aralığa sahip olan bir lensle demek istiyorum yoksa Canon un yeni kit lensi için iyi deniliyor).

1500 - 1600 YTL ye Pentax K20D kit de bulunabilir. Ancak konser fotoğrafları çekecekseniz kit lens işinizi görecek mi? Sadece diyafram değil de fokal aralık olarak da 18-55 yeterli olurmu?

Bir de Sony A350 demişsiniz ama yüksek iso başarımı istiyorsanız A300 daha iyi seçim olur. Sony A300 le Canon 450D nin iso performanları birbirine göre kıyasla nasıldır tam bilemiyorum ama CMOS sensörden dolayı Canon daha iyi sonuç verebilir diye düşünüyorum.

Tarih: 17 Aralık 2008, 11:02 - İp: 78.***.**5.148
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Ben Canon 450 d makinamı satmayı planlıyorum.
Özelden mesaj gönderdim.

Tarih: 17 Aralık 2008, 16:04 - İp: 78.***.**0.133
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

450d olabilir ayrıca bahsettiğiniz enstantane ve diyafram degerlerine kullandıgnız lensin etkisi cok fazla olacak.

türkiye'den mi alacaksınız ürünü

Tarih: 17 Aralık 2008, 17:48 - İp: 62.***.**1.61
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

450d derim, sony ccd sensöre sahip noise başarısı canon kadar iyi değil..

Tarih: 18 Aralık 2008, 00:04 - İp: 78.***.**7.86
whitefear
whitefear (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşlar ben de forum da konu kalabalığı yapmamak için bu başlık altında sorayım.
bende arkadaş gibi 1500 ytl civarı bir şey alacağım.fakat yurtdışından alma ihtimalim var.Ayrıca yurtdışından alacağım için aklıma bazı sıkıntılar takıldı.onları paylaşmak istiyorum.

1)İlk dslr makinam ve uzun süre gidecek bir makine istiyorum.
2)Yurtdışından alırsam kit halinde mi gelir?
3)Nikon mu Canon mu sonny mi?

Keyifli forumlar dilerim.

Tarih: 20 Aralık 2008, 23:11 - İp: 85.***.**1.146
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@whitefear 450d iyi bir seçim olur.. image kalitesi oldukça tatmin edicidir.. Sony'nin noise başarısı canon kadar iyi olmasa da a300 hakkında güzel şeyler duyuyoruz.. Nikon'un giriş seviyelerini almak pek mantıklı değil...

Tarih: 21 Aralık 2008, 17:48 - İp: 78.***.**4.0
whitefear
whitefear (üye)
Ankara / Amatör

Nikon konusunda da çok iyi şeyler duyuyorum ama Nikon D80 mi canon 450d mi karar veremedim.

Tarih: 21 Aralık 2008, 18:37 - İp: 85.***.**2.133
potera
potera (üye)
İstanbul / Meraklı

yazdıklarınızdan 450d almak istediğinizi anlıyorum bende kullanıyorum gece çekimlerinde noise gerçekten az ama kit lensi 18-55 olduğu için uzak mesaferlerde yeterli değil body + farklı bir lens alabilirsiniz

Tarih: 22 Aralık 2008, 12:58 - İp: 78.***.**7.152
  • 1