fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Yüksek Iso’lu Makineler

Merhaba,
Son günlerde eey hararetli yüksek ISO gerkir/gerekmez tartışmaları var.
Canon bu yönde bir ipucu vermiş.
http://www.dslrphoto.com/2006/07/07/canons-chuck-westfall-qa-about-the-future-dslr-development/

Kısaca bilgi vereyim. Makinelerin aslında sadece bir baz ISO değeri var. Bu genellikle makinenin sunduğu en düşük iso değeri olan 100 veya 200, bu değerde makine en düşük noise seviyesinde çalışır. Gerisi Bu bazdan elde edilen değerler. Maalesef bir miktar noise kaçınılmaz olarak geliyor tabii.
Canon baz değerini 6400'e çıkarmaktan söz ediyor.
Daha düşük ISO değerleri seçebilirsiniz tabii, noise olmadan. Daha yükseği elbette bugünki gibi noise getirecektir.
Bu günki teknolojide 5 stop'luk (ortalama) yüksek iso göz önüne alındığında, 6400-12800-25000-50000-100000
ISOlardan konuşacağız.
Röportaj veren şahıs bugün 100-200 olarak konuştuğumuz ISO bazı yakında 6400 ve yukarısına çıkabilir demiş. Yakında demekle tam olarak ne kastettiğini bilmiyorum ama Işık canavarları yolda..
en az 5 stop'luk farklardan söz ediyoruz.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 23:45 - İp: 85.***.**8.170
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Çok iyi olur.O zaman zaten titreşimengelleme sistemi falanda gerekmeyecek.

Tarih: 28 Temmuz 2006, 08:44 - İp: 85.***.**1.95
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Fatih abi bunun olacağına sen inanıyormusun?
İnsanlar senin gibi 5D almak için dünya para veriyorlar.Şimdi Canon yada başka bir firma bu süper iso'lu makinaları çıkartırlarsa şüphesiz harika olur ama senin gibi müşterilere haksızlık olmaz mı?

Peki iso bu denli arttırıldığında fotoğraftaki keskinlik kaybolmayacak mı?

Tarih: 28 Temmuz 2006, 10:33 - İp: 81.***.**1.54
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Olmaycak tabiki. Şu anda standart 50 ıso .Ama pekçok makinada 200 den başlıyor. keskinlik kaybı varmı. Yok.

Tarih: 28 Temmuz 2006, 20:15 - İp: 85.***.**1.95
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pazarbey selam
Maalesef makinaların ıso oranları kaça çıkarsa çıksın titreşim önleme sistemlerine her zaman ihtiyac duyulacak.Fotoğraf çekerken titreyen bir makinanın ıso değeri ne olursa olsun netlik kaybı kaçınılmazdır.Bence firmalar bu sistemi body üzerinde olsun objektif üzerinde olsun daha da fazla geliştirebilmek için çok çaba harcıyorlar.İleride çok daha gelişmiş AS ,IS ve OIS sistemlerini göreceğiz.

Tarih: 28 Temmuz 2006, 23:42 - İp: 85.***.**1.230
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Degerli bilgi için teşekkürler mffoto Tabiki yüksek İSO gerekli bu tartışılmaz bir şey...En azından benim için çok önemli... Bu bahsedilen degerlerle gece fotografları flashsız 1/2500 gb. bir enstantane ile çekilebilir olacak herhalde, teknoloji daha nerelere götürecek bakalım bu işi...Canon bu abi yapar İSO onun işi

Tarih: 29 Temmuz 2006, 05:09 - İp: 85.***.**8.145
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Elbat imkansiz degil aslinda cok guzel olurdu 100K iso muhtesem olurdu tabi. Ama bence onemli olan bu iso degerlerine ulasinca dynamic range ne olacak onu dusunmek lazim. Bu arada kusura bakmayin ''dynamic range'' yaziyorum cunku turkce karsiligini tam oturtamadim belki bu konuda hep beraber calisabiliriz daha iyi bir terim bulabiliriz.
Neyse yeniden konumuza donersek, D.R.'i daha gelismis bir sensor yuksek isodan cok daha yararli olurdu su anda. bundan kastettigim, mesela gunese karsi bir fotograf cekmissek, bilirsiniz bu tur fotograflarda ondeki objeler siluet halinde gorulur, iste bu noktada bu gelecegin makinalarinda ben raw dosyasinin pozlama degerleriyle oynayarak bu siluetleri yeniden cok yuksek kaliteli, detayli olarak elde edebilecek miyim, elde edemeyecek miyim? iste bu daha onemli. su gunun teknolojisiyle basarsiniz ccd'ye voltaji birde cok kuvvetli bir gurultu engelleme algoritmasi gelistirirsiniz elinizde print edilebilir bir cikti olur, ama iste bu hersey degil. dynamic range olayi ise tamamen sensorde baslayip biten, birakin sensorun dizaynini, sensorun yapildigi maddenin, yariiletkenin kimyasal yapisina kadar inen cok karmasik bir olay sanirim yukarda bahsettigim ozelliklere oyle sip diye ulasilamayacak. ( bunu ayni film olayi gibi dusunebilirsiniz, bildiginiz gibi film teknolojisinin son 20 yilinda da kayda deger bir gelisme olmamisti)

#polaris' tarafyndan 29.07.2006 06:47:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 06:45 - İp: 24.***.**6.164
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

As eğer 6400 baz ıso olacak olursa zaten enstantaneler uçacak. o zaman bence gerek kalmaz diye düşündüm. Eğer öyle olursa neyi ekstra maliyete katlansınki firmalar.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 10:47 - İp: 85.***.**1.95
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pazarbey selam
Sende biliyorsun ben R1 den önce KM Z3 kullanıyordum.O makinada hiç titremeden dolayı flu çıkmış fotoğrafla karşılaşmıyordum.R1 i aldıktan sonra hele ilk başlarda titremeden dolayı çok fazla fotoğraf zayi olunca kendi kendime ya eskiden böyle bir sorunum yoktu herhalde yaşlanıyoruz demeye başladım.Sende KM Z3 ve S2 den sonra S9500 te benzer sıkıntıları yaşamışsındır.Bunu şu yüzden yazdım R1 in yüksek ıso oranı KM Z3 e göre çok çok daha iyi olmasına rağmen el titriyorsa kötü fotoğrafın kaçınılmaz olduğu.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 13:53 - İp: 85.***.**1.230
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

50Iso ile 200 ISo arasında keskinlik kaybı olur pazarbey.
Yüksek Iso Neye lazım bilmiyorum.Bence gerek yok 3200 yeter.
Başka yerlerini geliştirsinler Iso artıracaklarına.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 13:54 - İp: 85.***.**3.100
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

CCD ve CMOS Hatta feveron nikonun bir ara kullandığı jfet miydi neydi..
tum bu sensörler henüz bir dia kalitesine ulaşamamışken henüz standarda oturamamış ve renk ayrımında sorunlar yaşatırken...isoyu ne yapacakalr analmıyorum..
200 asadan yukarı ben dia bilmiyorum...pekı o zman fotoğrafcılık yapılmıyormuydu...

bi zahmet oturup sensör kalitesini artırsınlar...
10.000 isoyu neremize napcaz anlayamadım hala...

Tarih: 29 Temmuz 2006, 15:08 - İp: 85.***.**1.212