buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Yeni Sony 24. 8 Mp Ff Cmos Sensör

http://www.steves-digicams.com/pr/sony_01292008_cmos_pr.html

Tarih: 30 Ocak 2008, 08:54 - İp: 81.***.**7.49
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Oh, My God

Tarih: 30 Ocak 2008, 10:15 - İp: 85.***.**3.86
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Selam ben geldim

Biraz okudum ve düşünüyorum da teknoloji ne pis bişi gelişip duruyor

Tarih: 30 Ocak 2008, 11:11 - İp: 88.***.**0.253
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Selamlar,

Nikon D5 yakında duyurulur. D3 alacaklar acele etmeyin.

Tarih: 30 Ocak 2008, 12:38 - İp: 78.***.**3.4
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Canon EOS-1Ds Mark III fullframe sensörden sonra bu sensörde iyi oldu..
teknoloji nihayet bizim ihtiyaca uygun bir hale gelmeye başladı..

merak edenler için "ihtiyaç" tanımı :
35x50 gibi bir ebad için interpolasyonsuz dijital algaç

(hasselblad'ı filan değerlendirme dışı tutuyorum)

Bakalım nasıl bir body si olacak

Tarih: 30 Ocak 2008, 14:23 - İp: 88.***.**3.189
onuraltan
onuraltan (üye)
Trabzon / Amatör

Bir süre önce Canon'un 52 MP sensor ürettiğini okumuştum. Problem sadece sensor ile bitmiyor. Hızlı CPU(DSP) chip'leri, hızlı tanpon bellekler, kapesiteleri büyük bellekler gibi bircok diğer gerekli elektronik malzemenin de gelişmesi gerekiyor. Dynamic Range arttırımı için, her pixele ilişkin özel profilli nano mercek gerekli. Pixel sayısı arttıkca ışık giriş penceresi daralıyor. Dynamic range düşümünü arttıracak yeni teknikler geliştirilmeli. Pixel kuyusunun belki de geometrisini ve devre modelini değiştirmeli. Gürültü problemi var. İddia edildiği gibi, belki de 26 MP den sonra, mevcut kullanımda olan mercekleri değiştirmek gerekli. İş görüldüğü kadar basit değil. Bunlar korkunç teknolojik gelişmeler ve işin sevindirici tarafı.

Ancak, işin diğer tarafı da var. Başlangıçta, full-frame'i sadece Canon yapıyordu(contax ve kodak pek işe devam etmediler). Canon'un Ürettiği full-frame modeller hiç değilse yeterince sayılabilecek bir süre demode olmadan kullanılabiliyordu. Şimdi Nikon D3 de piyasaya çıktı. Ne yazık ki oldukca profesyonel, sağlam magnezyum gövdeli ve çok pahallı Canon EOS 1D serisi ve Nikon D3 gibi makinaları, ekonomik ömürlerini tamamlamadan, demode olarak bir kenara atmak zorunda olacağız. İnşallah mercekler buna dahil olmaz.

#onuraltan' tarafından 02.02.2008 11:05:14 tarihinde düzenlendi.

#onuraltan' tarafından 02.02.2008 11:10:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Şubat 2008, 19:58 - İp: 193.***.**8.93
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

yazılım, işlemci ve optik sorunların çözülebileceğini düşünüyorum.
bunu düşünmemin sebebi gün geçtikçe küçülen kompak fotoğraf makineleri,
çözülemeyen sorunun ise sensör teknolojsindeki maping sorunu sanırsam.. yani daha küçük alana daha fazla pixel sığdırmanın bir sınırı var.
şu anda bu teknolojinin geleceği foveon tipi sensörün pixellerinin küçültülmesi olarak aşılacağını düşünüyorum.
ancak bununda bir sınırı var.. yani pixelleri hangi teknik kullanılırsa kullanılsın belli bir limite kadar küçültebilecekler.. şuan 24,8 mp olabilir ama atıyorum limit 50 mp de sınırlıdır.
Yalnız mantık olarak burada şöyle bir parantez açmak istiyorum.
Bu gün kullandığımız grafik programları iki ana kategoride birbirinden ayrılıyor. Pixel tabanlı olanlar ve vektör tabanlı olanlar.. bilgisayarın ilk yıllarında kullanılan "BASIC" diliyle birşeyler programlamaya çalışanlar bilir. Belli bir noktada görüntü oluşturmak için o noktanın kordinatları ve görüntünün biçimi (renk) kodlanırdı.. hemen akabinde "SIMON BASIC" diye basic'in bir türevi çıkıtı. Daha sonra pek çok programda kullanılan kodlama dili ile bu kodlama sistemi yaygınlaştı. Bir daire çizmek için dairenin tanımını+merkez noktasını+çapını belirtmeniz yetiyordu.
Lafı fazla uzattım
Gelişen sensör teknolojisinde pixel mantığından ziyade vektörel bir teknik uygulanmaya başlanırsa mp olayı rafa kalkar. Bu birazda Analog/digital DFM farkı gibi birşey aslında..
megapixelin zamanla yavaş yavaş artmasınında ticari bir mantığı vardır diye düşünüyorum. Bir üretim bandının ve arge araştırmalarının kendini finanse etmesi gerekir. örneğin canon pat diye 50 mp lik sensörü kullanıma sunsa şu anki 10-15 mp lik üretim sistemi/bandı/maliyetleri çöpe gidecek..
onur bey, paylaştığınız düşünceleriniz için özellikle teşekkür ederim.

Tarih: 2 Şubat 2008, 15:06 - İp: 88.***.**3.189
zaksit
zaksit (üye)
İstanbul / Meraklı

ya sensör bu kadar büyüyünce her lensin kullanılamaması gibi bir sorun ortaya çıkıyormu yoksa var mıdır çaresi

Tarih: 4 Şubat 2008, 07:43 - İp: 153.***.**2.34
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

pixel yoğunluğu arttıkça lenslerin ayırma gücü ön plana çıkıyor. Okuduğum kadarı ile 50 MP ötesinde günümüzde kullanılan en iyi mercekler bile yetersiz kalabilecekmiş.
Üstelik bu FF sensör için. Yani crop sensörler 25MP civarı olduğu zaman !!
FF bir konuda daha avantajlı oluyor. Aynı pixel sayısı için yoğunluk daha düşük. Merceklere biraz daha tolerans gösterecek.

Tarih: 4 Şubat 2008, 19:51 - İp: 88.***.**9.234
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

fdemirhan merhaba..

Yazdığınızı okuyunca düşündümde biraz fotografın özünü.

Işık süzülmesinin,dijital algılayıcı üzerine düşerek oluşturduğu algoritmanın işlemci tarafından yorumlanıp yazılım yardımıyla işlenerek hafıza kartına kaydedilmesi olayı kabaca.

Optiğin yetmemesi olayını açıkçası anlayamadım.Önemli olan sensörün ışığa doyması ve buda ışık olduğu sürece mümkün sanırım.Sıkıntı şu ki bence bir süre sonra FF makinalarda bile, bugünkü 1/2.5" sensörlü makinanın sensör boyutunu büyütmeden pikselini artırmak gibi bir problemin olacağı.Sensör boyutları büyüse onca lens ne olacak,yada dijitalden kazandıkları onca parayı bugünkü 35mm formatlı makinaları koşturdukları gibi orta formatı koşturmak için mi yatırımlar başlayacak.

Valla bilmiyorum da FF makinalarda önce CANON 21.1MP sonra sony 24.8MP sensörlerini çıkardı, piksel boyutu gittikçe küçülüyor,piksel aralığı daralıyor.Bir yerde patlayacaklar ama nerde bilmiyorum.

Tarih: 5 Şubat 2008, 01:05 - İp: 88.***.**8.152
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kabaca şöyle izah etmeye çalışayım.
Lnsin ayırma gücü derken her milimetreye şu kadar çizgi diye bir olçek var, bilirsiniz.
Mesela lens milimetrede 100 çizgi ayırabiliyorsa, ve siz milimetreye 110 pixel koyarsanız.....
anlatabildimmi ?
Lens kalitesi sensöre yetersiz kalıyor.

Tarih: 5 Şubat 2008, 03:00 - İp: 88.***.**9.234