paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yeni Nikonlarda Auto Iso’ya Dikkat

Yeni sayılabilecek D5000 , D300s ve sonrası Nikon modeller ile daha önceki D80,D90,D300 gibi modeller arasında FLASH kullanımında AUTO ISO'nun çalışması konusunda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir fark var . Nikon bu konuya kullanım klavuzlarına bir açıklık getirmemiş ama yabancı forumlarda bu konuda bir tartışma geçince buraya da yazayım dedim .

Biliyorsunuz Nikon'un AUTO ISO seçeneğinde , makina ışık koşulları yetmediğinde tüm olasılıkları denedikten sonra , sizin belirlediğiniz bir ISO değerine kadar otomatikman çıkıyor . Ama ışık yeterli ise minimum ISO''yu seçiyor . Flash kullanıldığında da bu durum aynı ( idi ) . Yani flashın gücü en düşük hangi ISO'ya yetiyor ise ,o ISO değeri seçiliyordu .

D5000 & D300s sonrası modellerde ise flashsız çekimlerde AUTO ISO aynı mantıkla çalışırken , FLASH ile yapılan çekimlerde tamamen farklı öncelikler kullanılıyor .

Makina , ortamın ışığını ( "ambient" ışık ) ölçerek , ISO ayarını FLASH KULLANILMAYACAKMIŞ gibi yapıyor . Yani AUTO ISO'da 1600,3200 gibi rakamlar seçili ise ve ortamın da ışığı bu ISOları gerektirecek kadar az ise , makina gidip yüksek ISO'yu seçiyor ve FLASH KUVVETİNİ AZALTARAK pozlamayı dengeliyor .

Yani pozlama , makinanın ortam ışığına göre seçtiği ISO'yu sabitleyip , sonrasında flashın çakma kuvvetiyle oynayarak ayarlamasıyla sağlanıyor . ( D5000 öncesi modellerde , makina flashın tüm gücüyle çaktığında vereceği ışığı hesaplayarak ISO seçiyordu )

İlk başlarda kullanıcıları çok şaşırtan ve tepki vermesine yol açan , kullanım klavuzunda da fazla açıklanmayan bu değişikliğin artı ve eksileri şunlar :

( + ) Makina , ortamın ışığını ölçüp , flashı ona göre de dengeli patlattığından çıkan fotoğraflar ışık açısından daha dengeli ve doğal oluyor . ( Eski modellerde bunu flashda "long" ayarını seçerek ve pozlamayı ortam koşuluna göre yaptırtarak sağlıyorduk ).

Flashın dolgu olarak kullanıldığı ve ortam ışığının esas olduğu durumlarda çok daha iyi pozlamalar yapılabiliniyor. Yakın planın aydınlık , arkaların karanlık olması önleniyor.

( - ) Eskisi gibi mümkün olan en düşük ISO seçilmediğinden , düşük ışıklı ortamlarda makinanın AUTO ISO'da izin verilen en yüksek ISO'ya çıkması kaçınılmaz oluyor - halbuki flash sayesinde düşük ISOda çekebilecek olmasına rağmen .

Özet olarak , AUTO ISO seçiminde flash kullanılırken daha bilinçli olmak gerekiyor .

Tarih: 28 Eylül 2010, 23:01 - İp: 96.***.**4.180
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

D3100 alacaklar için de dikkat edilmesi gereken bir konuyu açıklamışsınız.Bilgilendirme için teşekkürler. Daha önce de ben bi başlıkta bu konuyu içeren bir link vermiştim.

TIKLAYIN

kullanıcı dikkatsiz kullanım sonucu aynı kareyi canon ile iso400'de çekerken, D3100 ile iso3200'de çekmiş.

Tarih: 29 Eylül 2010, 00:03 - İp: 92.***.**6.5
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nikon iso performansına guveniyor olmalıki boyle birşey yapmış, gozden kacırılan bir durum olmadıgını varsayarak soyluyorum tabi

Tarih: 29 Eylül 2010, 16:36 - İp: 217.***.**8.43
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gün geçtikçe ilerleyen yüksek ISO performansının da payı olmalı dediğin gibi ...

Çekilen fotoğraflar incelendiğinde , karanlık ortam yakın plan flashlı çekimlerin olması gerekenden kötü çıktığı gözüküyor - makina ISO 200'de çekebilecekken ISO 1600,3200'de çektiği için .

Öte yandan , biraz aydınlık ortamlı fotoğraflar eskisinden daha iyi çıkıyor . Tüm flashlı çekimlerde görmeye alışmış olduğumuz simsiyah arka plan yerine , mekanın doğal görüntüsü ve tonları gözüküyor .

Özetle tam karanlık ortamlarda Auto ISO ya OFF olmalı , ya da ISO 400 gibi bir limit seçlmeli ki makina daha üstüne çıkmasın .

Tarih: 29 Eylül 2010, 20:51 - İp: 96.***.**4.180
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

flaş başka birşey iso başka birşey

bunun nasıl gözardı eder nikon? anlamadım doğrusu. çok spesifik yarsa kabul ederdim ama kullanma klavuzunda da açıklık getirilmemiş demişsiniz.

tuhaf

Tarih: 29 Eylül 2010, 22:08 - İp: 85.***.**7.113
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Problem aslında daha çok eski Nikon DSLR'lere alışmış kişileri ilgilendiriyor Remi zira aynı özelliği aynı ayarla kulanmak yeni modellerde birbirinin tersi sonuçlar veriyor .

Yoksa flash kullanırken Auto ISO'yu seçmeyerek veya limitini düşük seçerek zaten makinanın istek dışı yüksek ISO'ya sıçramasını engelliyebiliyorsun .

Kullanım klavuzunda değinilmeye gerek duyulmaması hakikaten tuhaf .

Tarih: 30 Eylül 2010, 00:22 - İp: 96.***.**4.180
birsahil
birsahil (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

İSO DA SORUNLAR OLDUĞU BELLİ BEN CT 45 FLAŞLA ÇEKİM YAPMIŞTIM D 70 S DE BÖYLE SORUN OLMUYORDU D 300 İSO MAXİMUM 3200 DE KALMIŞ RESİM ŞAŞIRMIŞ GİBİ BEN MAXİMUM 400 E ALDIM İSOYU ACABA KAPATIYIMMI AYRICA ACTİVE D LİGHTİNG KAPALI DURUMDA ONDA NE ÖNERİRİSİNİZ ŞİMDİ GENEL AYARLAR HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ BEN ŞİMDİ SB 900 FLAŞ ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM ACABA YENİ MODELİ ÇIKACAKMI BİLGİNİZ VARMI ONUMU BEKLİYİM

Tarih: 5 Aralık 2010, 15:46 - İp: 85.***.**9.164
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Anlattıklarım D70 , D300 gibi modeller için geçerli değil - onlar AUTO ISO'yu kullanırken mümkün olan minimum ISO'yu seçiyor .

Sizin durumunuza gelirsek , stüdyo için soruyorsanız Auto ISO'yu tamamen kapatmanız lazım - en iyi kaliteyi almak için . Unutulmaması gereken , D300'ün MANUEL çekimde bile AUTO ISO açıksa , siz farkında olmadan ISO'yu yükselteceği .

Active-D lighting kapalı olmalı stüdyoda .

Genel çekimler / eş-dost-aile çekimleri manasında soruyorsanız , AUTO ISO açık ve 400-800 üst limitli tutmakta yarar var .

SB 900 konusunu /yenisinin çıkıp çıkmadığını bilmiyorum ama şu an en üst model olan flash o .

Tarih: 5 Aralık 2010, 20:39 - İp: 96.***.**4.180
birsahil
birsahil (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

TEŞEKKÜRLERİ PAPERMAN İSO YU 200 E GETİRDİM YALNIZ L O1 L 007 VEYA L003 BİZLE İLGİLİ Mİ

Tarih: 6 Aralık 2010, 20:52 - İp: 85.***.**8.193
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

ISO Low 0.3 / 0.7 / 1.0 'ın kalite olarak bir getirisi olmadığı için kullanmanın faydası yok . Sadece çok ışıklı ortamlarda veya uzun pozlama istendiğinde makina elektronik olarak o ayarlarda ISo 100 ,120,160'a eşdeğer az pozluyor - gürültüye/grene faydası yok .

Tarih: 7 Aralık 2010, 06:48 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

ISO 1600 den fazlasi hatta 800 den fazlasi bence Tum makinalar icin hala saglikli bir secim degil.O yuzden ben once iyi isiklandirma,sonra yetmiyorsa ISO ile oynanmasi tataftariyim.Yeni sistemdeki olay tamamen los ortamlardaki Dinamik alan degerlerini arttirmaya yonelik ve dogal atmosferi daha gercekci yansitmak icin dusunulmus ancak detay konusu tabiki biraz gozardi edilmis.Bence dusundukleri AUTO ayarlara ragbet eden bu insanlar bassa bassa nekadar buyuklukte resim basabilirki yada olayi anliyabilirki olmus ve detay 2.plana atilmis.Kucuk baskilar icin ekstra dinamik alan yaratmanin daha avantajli olacagini gercekcilik acisindan dusunmusler...Studyo ortami falan muhabbeti gecmis birde,yani mademki studyo var,isiklandirmaninda alasi olacak o kadar.Ne isiniz var ISO ile falan...

Tarih: 7 Aralık 2010, 16:43 - İp: 221.***.**6.23