osmanerkan
osmanerkan (üye)
İstanbul / Amatör

Yardım

1 ay önce nikon D70 aldım. Makine ile sadece manzara ve makro çekiyorum. zoom hiç gerekmiyor. makinede 28-100 f:3.5-5.6 mercek var. Ayrıca mercek değiştirmelerinde makineye toz girdiğini farkettim. Sizden şu konuda yardım istiyorum. geniş açı manzara çekebilen ve detay makro çekebilen bir mercek alarak takmak ve hiç çıkarmamak istiyorum. neyi tavsiye edersiniz. nasıl mercek alayım. sigma 24mm-macro olurmu. birde 70-300 macro zoom, mercekmi yoksa 60mm mikro mercekmi daha detaylı macro çeker. Teşekkür ederim.

Tarih: 7 Ekim 2005, 11:24 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar osmanerkan..
foruma hosgeldin..
..simdi aslinda bir tezat var senin durumunda.. cunku hem genis aci istiyorsun hem de iyi bir macro olsun istiyorsun..
macro objektiflerde, focal uzunlugu arttikca, objeye daha da uzak durarak cekim yapabilirsin.. yani simdi eger ki bir 24mm macro (1:1 olacak sekilde tabii.. yoksa gercek macro olmayan objektiflerdeki macro kelimesine aldanmamak gerekir.. 1:3, 1:4 gibi yakinlastirmalar macro-msu olabilirler ancak..) olsaydi harika olurdu, benim bildigim kadariyla yok..
gercek macro objektifleri 50mm'den basliyor..
o da sigma 50mm f/2.8 macro lensi.. (canon'un da var 50mm macro f/2.5 lensi ama 1:1 degil.. ancak converter ile 1:1 oluyor..)
fiyat olarak da uygun.. ama sana tavsiyem iki ayri lens birden alman hem genis aci hem de macro icin..
bunun icin sigma 105mm f/2.8 macro ile sigma 10-20 f/4-5.6 mesela.. hem gercek bir macro lensin olsun hem de cok genis acida dahi fotograflar cekebil..

Tarih: 9 Ekim 2005, 13:22 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

aslinda senin dedigini unutmusum.. sen tek bir lensle isi bitirmek istiyorsun..
ama dslr demek lens degistirebilme ozgurlugu demektir.. lens degistirmeden herseye uyabilecek lens alman cok zor.. ki senin durumunda hem genis aci hem de macro var.. iki ayri lens sart ki en iyi sonuclari alabilesin..
ne kadarlik genis aciya ihtiyacin var? 28-100mm objektif, d70'in uzerinde genis aci vermez.. sana tahminimce en azindan bir 18mm lazim.. 18mm olan macro yok ne yazik ki..
..
sigma 70-300 apo'nun macrosu 1:2'dir.. 60mm macro objektifin ise (nikon 60mm f/2.8'i kastettigini dusunerekten) 1:1'dir.. yani tabii ki 60mm macro..
ama 70-300'un macro kabiliyeti de cok ustun.. ozellikle 70 ile 300 arasinda zoom yapabildigini de dusununce bayagi kullanisli bir lens olur..
ama her ikisi de genis aci degildir..
genis aci sayilabilmesi icin 43mm'den az olmasi gerekir focal degerin.. (hatta senin durumunda, d70'in crop faktoru yuzunden kullanacagin her focal degeri oncelikle 1.5 ile carpman gerekir.. yani 70-300 apo objektif, 105-450mm gibi olacaktir.. genis aciliktan coktan cikmis bir lens olur anlayacagin..)
...
sana tavsiyem iki lens alman..
sensore toz kacarsa da hava ufleyen o aletlerle tozu uzaklastirman sensorden.. ayrica lens degistirirken dikkatli davranman..
ben durmadan lens degistiriyorum.. toz beni hic rahatsiz etmedi dogrusu..
(ayrica toz kacacak diye fazla da kafana takma.. kacarsa kacsin birak..hava ufleyen alatlerle uzaklastirirsin olur biter..)

Tarih: 9 Ekim 2005, 13:37 - İp: yok
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

osmanerkan ccd ye giren tozu bu şekilde çözmek istiyor isen çözemezsin.İstediğin kadar lensi çıkarma ccd ye toz yine kaçacaktır.

Tarih: 9 Ekim 2005, 17:57 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

sigma 18-55 f:2,8 + sigma 70-300 apo macro II
harika bir ikili..

Tarih: 10 Ekim 2005, 13:16 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

osmanerkan orda misin?

Tarih: 10 Ekim 2005, 15:58 - İp: yok
osmanerkan
osmanerkan (üye)
İstanbul / Amatör

sayın dadanagast , özgürfoto ve adosero. ilginize cidden çok teşekkür ederim. 1 haftadır istanbulda değildim. yıllar önce zenit makinem vardı. şimdi daha yeni nikon aldım. fotografı sadece amatörce ve hoby olarak çekiyorum. 2 senedir kodak dx4530 ile çektim. Dadanagast bu yüzden soruyu böyle sordum. başlarda kodağın çektiği resimler nikondan çok daha keskin ve iyiydi. yeni yeni alışmaya başladım. Tavsiyelerinize çok teşekkür ederim sanırım 2 mercek alacağım gibi gözüküyor. Toz meselesini çok kafama takmıştım, bunu hafta arası özgürfotoya giderek halletirmeyi düşünüyorum. Bu arada özgür foto, merceği değiştirmeden makineye toz girmesi çok kötü demek sık sık sizinle görüşeceğiz Adosero tavsiyeni tutacağım, saol. Hepinize teşekkürler .

Tarih: 10 Ekim 2005, 22:51 - İp: yok
  • 1