tubaa89
tubaa89 (üye)
İstanbul / Amatör

Vizörde Toz Ve Aynada Çizilme

Merhaba . Benim Sony Dslr-290 makinam var . Çekim yaparken sağ tarafta bi leke olduğunu farkettim tek yerdeydi onuda beyaza beyaz çekerken fark ettim . Objektife baktım bişey yok diğer objektfimide taktım onda da sorun yok ,sorun makinada . Sonra nette bakındım objektifi çıkardım gözlük beziyle aynayı sildim hafifce keşke hiç elimi değidirmeseydim işin ehli olmayanların hiç bulaşmamasını tavsiye ederim benim gibi keşkelere kalırsınız .
Sonra focus screenedi hafifçe sildim ve sonra olan oldu . Leke sorunu yetmezmiş gibi Vizörün içine toz da girdi . Babama makinayı verdim aynada ilk çizik olduğunu söylediler temizlemişler . Vizörüde temizlemişler fakat hala toz var 3 5 tane de değil ufak ufak var anca o kadar çıkmış yapışmış . Keşke elimi hiç sürmeseydim . Aynayı değiştirirz fakat 250 demişler Hayyamda acaba gerçekten fiyatı öyle mi ? Para biriktirip değiştirmeyi düşünüyorum aynayı. Bide vizörden bakınca hep toz var onun içinde makinanın açılması lazımmış çalışan gerek yok demiş açılması riskliymiş ama beni rahatsız ediyor vizördeki toz , resimde çıkmıyo ama rahatsız edici . Ama o leke f9 dan sonra çıkmaya başlıyo özelliklede sol tarafta baya var + poz - banyo yapınca baya belli oluyo beyaza beyaz çekimde. Baya uzun oldu ama sorum şu :
Ayna parası 250 civarında mı ?
Vizördeki toz için makinayı açtırsam Hayyamda tavsiye ediceğiniz güvenilir yer var mı ?
Sorun aynada olduğu için mi leke olur yoksa sensör de mi ?
Yada Sony bayisine gönderip orda mı yaptırsam ?
Çok pahalıya patlar mı bana ?
Çok uzun oldu ama en azından bi konu hakkında da yardımcı olan olursa çok sevinirim ...

Tarih: 1 Ocak 2012, 18:02 - İp: 78.***.**5.89
cagcav
cagcav (üye)
Zonguldak / Amatör

Bende cevapları merakla bekliyorum. Aynı sorun bende de var bir defa gözlük bezi ile sildim aynayı sonrasında sanki ayna yüzeyinde bir sıvı varmış da bezi değdirince orada nokta nokta lekeler oluşmuş gibi bir görüntü var vizörümde. özel temizleme fırçasıyla sildim , üfleme topu kullandım ama yine öyle sanırım ayna yüzeyinde özel bir durum var dokunulmaması gerekiyor. Bende cevapları merakla bekliyorum..

Tarih: 1 Ocak 2012, 18:34 - İp: 78.***.**3.253
tubaa89
tubaa89 (üye)
İstanbul / Amatör

Bilmeden hiç bi şekilde dokunmamak gerekiyor . Makinemde yeni en çok ona üzülüyorum bi lekeye bakim dedim daha kötü oldu . Sorunun varsa yetkili işini bilene götürmek en iyisi . Bakalım inşallah yönlendiren olur şimdiden Teşekkürler inşallah senin sorununda çözülür

Tarih: 1 Ocak 2012, 18:43 - İp: 78.***.**5.89
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Vizördeki ve aynadaki lekeler yada aynadaki çizikler fotoğraf a etki etmez, lekeler ya sensör de ise yada objektif de ise fotoğraf a yansır.
vizördeki leke ve aynaki leke nin fotoğrafla alakası yok.
Siz bence sensör ü temizletin, eğer toz ise çok basit olur zaten, işi bilen ve dürüst bir bilene temizletmek en iyisi....

Tarih: 2 Ocak 2012, 04:34 - İp: 176.***.**4.10
tubaa89
tubaa89 (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle teşekkürler ...
Vizördeki tozun fotoğrafa yansımayacağını biliyorum gönderdiğimiz yerde aynanın çizilmesinden kaynakladığını söylediler sizde aynanın yansımayacağını söylüyorsanız o zaman sorun sensörde ...
Peki vizördeki tozun tamamen temizlenmesi için makinayı açtırmam mantıklımı ? 3 5 tane değil küçük küçük var bugün güneşte dikkat ettim parmak izi gibi bişeyde var sanırım focus screende de sorun var . Yeni makinamın haline bak ya cahillik ...
Hayyamda güvenilir birileri var mı ? İşinden emin olduğunuz yaptırdığınız v.s . Canım sıkılıyo çünkü baktıkça kendime de kızıyorum .

Tarih: 2 Ocak 2012, 09:47 - İp: 78.***.**6.59
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Üç beş toz için gerekmez, parmak izi aynaya müdaheleden kaynaklanıyor, çok rahatsızlık veriyorsa ve garantisi varsa!sony nin kendi teknik servisine yaptırın derim, hayyam da tanıdğım falan yok, size buradan belki yardımcı olacaklar çkacaktır...

Tarih: 3 Ocak 2012, 00:09 - İp: 176.***.**3.2
tubaa89
tubaa89 (üye)
İstanbul / Amatör

Ailem hediye olarak aldı yurtdışından . Garantisi var fakat kendi yaptığım hata olduğu için garanti geçmiyo sanırım . Sony'nın yetkili servisini buldum mail attım götürüp hasar tespiti yaptırıp öyle söylencekmiş bana ne kadar olcağı ... Sanırım biraz pahalıya patlıcak hayyamda bi ayna için 250 demişler aynayı değiştirirsem . Ama ben yetkili servisinde yaptırmayı düşünüyorum . O leke sorunu bide vizördeki tozlar gitsin başka bişey istemiyorum daha yeni makinam kendime kızıyorum niye yaptım diye . Sanırım parmak izi gb olanda focus screenden dolayı oldu . Olmadı Para biriktirip tek tek yaptırcam yeterki eski haline dönsün ...

Tarih: 3 Ocak 2012, 11:19 - İp: 78.***.**5.120
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

hadi hayırlısı, sonucu merak ediyorum, umarım size pahalıya mal olmaz...

Tarih: 3 Ocak 2012, 17:09 - İp: 176.***.**0.77
tubaa89
tubaa89 (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler 2 haftaya kadar götürmeyi düşünüyorum sonuçtan haber edeirm inşallah

Tarih: 3 Ocak 2012, 19:16 - İp: 78.***.**4.53
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Aynaya kesinlikle dokunmamak gerekir çünki yarı geçirgen bir kaplamayla kaplıdır buradan geçen görüntü mesafe ölçümü için aşaıdaki mesafe ölçüm sensörüne gider eğer aynada bozukluk olursa hem vizördeki görüntü bozulur hemde mesafe ölçüm problemleri yaşamanız olasıdır...

Tarih: 20 Ocak 2012, 18:56 - İp: 78.***.**0.196
baris_t
baris_t (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhabalar,
Sadece bu geçmiş tarihli konuya cevap yazmak adina üye oldum, size basimdan gecen bir olayı anlatacağım.

Genelde doğa fotoğraflari çektiğim için dış etkenlere karşı dayanıklı olduğunu söyleyen ve full frame den sonra en maliyetli makina olan nikon d7100 aldım. Aldığımın ikinci haftası "çantasının içerisinde" abartisiz 20cm mesafeden toprak zemine düşen makinama hiçbirşey olmadı ancak ustun zeka geriliginin bir simgesi olan 18-105mm lensimin "plastik" bayoneti kırıldı (bu noktayı neden plastik yaptıklarını hala Nikon inc. ile yazili olarak tartışıyorum) hikayenin bundan sonrası konu başlığı ile ilgili, söz konusu hasar sonrası Hayyam Pasajina gidip 5$ lik bayonete 100tl ile 60tl arası fiyat veren firmalardan birine bayonet taktirdim (bu islem oldukca basittir parçayı alıp kendiniz dahi yaparsiniz yaptirmamin tek nedeni, is bilen birine yaptirmak) 20 dk da yapilan islem sonrası lens ile iki fotoğraf cekeyim derken Vizör üzerinde ufak bir nokta, (muhtemel yeni "plastik" bayonetten kopan) bir parça gördüm ve tozdan uzak kapalı bir ortamda bunu uzaklastirdim ancak ufak bir leke kaldı geri gidip temizlenmesini rica ettim arkadaş "bu cizik abi temizlerken cizmissiniz" dedi yaptığım islemden emin olmama ragmen iki dukkana daha gittim onlarda "-Bu çizik temizlenmez" dediler 180 liraya degistireceklerini söylediler, ağız birliği yapmiscasina gelen bu cevap üzerine kendimle çelişkiye düştüm ama yaptirmadan eve döndüm el pompası ve kulak pamuğu alıp "cizikse daha çok cizilsin canina yandigimin" diyerek ilgili alana hava verdim ve kulak pamuğu ile hassas hareketlerle sildim "çizik yok oldu"
Arkadaslar burası önemli; Bu adamların yaptıkları işlere güvenmeyin makinaniza sizin kadar hassas davranacaklarini düşünmeyin sonuçta para kazanmaya çalışıyorlar ve sizde oraya gelmiş birisiniz 3 lira 5 lira da olsa sizden almaya çalışırlar, çok guvenmediginiz bir firma-usta olmadıkça yapılan işlemi sorgulayin lütfen.

Şimdi aldigimda yakaladigim sensorumdeki ufak bir leke için işlem yaptiracagim islem ucretsiz ama bakalım basima ne işler açılacak 😁

#baris_t' tarafından 26.08.2014 12:14:58 tarihinde düzenlendi.

#baris_t' tarafından 26.08.2014 12:18:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ağustos 2014, 12:02 - İp: 78.***.**3.225
  • 1