muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Vizörde Görünen Leke

Merhabalar,

Bir süredir vizörden bakarken belli belirsiz bir leke görüyorum hemen en ortadaki odak noktasının sağında. Bu leke fotoğraflarda yok, daha doğrusu fotoğraflarda hiç leke yok. Sensörüm temiz bu durumda anladığım kadarıyla. Diğer taraftan lensim de temiz olduğuna göre muhtemelen bu leke aynada. Sorum ise aynayı nasıl temizleyebilirim? Bunu kendim deneyeyim mi? Yoksa en baştan profesyonel ellere mi teslim etmeli. Sensörün temizliğini kendim denemem gerektiği konusunda bilgi sahibiyim ama aynayla uğraşmamalıyım.

Tarih: 11 Nisan 2011, 14:04 - İp: 62.***.**2.1
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Uğraşmamalı mıyım?

demek istemiştim

Tarih: 11 Nisan 2011, 14:05 - İp: 62.***.**2.1
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aynada degilde hemen aynanın ustundeki camda da olabilir toz parcası. hava pompası varsa elinizde bir kac kere ufletin gecer diye dusunuyorum. bunu yaparken sırtustu yatın ve makine assagı bakacak sekilde yapın

Tarih: 11 Nisan 2011, 14:41 - İp: 88.***.**8.140
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

gaijin aslında enteresandır sizin bahsettiğiniz ve benim adını bilmediğim aynanın üstündeki çapraz duran o cam elemanda gözle görünür lekeler var ama onlar görünmüyor vizörde. Vizörde görünen lekenin olduğu bölüm ise temiz. Her neyse fazla zorlamayıp profesyonel yardım almak belki de en güzeli.

Tarih: 11 Nisan 2011, 15:01 - İp: 62.***.**2.1
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

vizorde gordugunuzun tam tersi yone bakın. toz buyuk ihtimalle oradadır

Tarih: 11 Nisan 2011, 15:05 - İp: 88.***.**8.140
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Evet toz sagda ise sola,altta ise uste bakmak gerekiyor yansima kurallari acisindan.Ayrica boyle her toz kactiginda servise giderseniz cook paralar sayarsiniz siz bu ise.Yani Pompa bi kere olacak,sonra ne bileyim dandik bir makinada temizlik icin praktis yapmak ve bir sete sahip olmakda zamanla olmasi gereken bisey.Ben D40 zamanimda belki 100 kere temizledim sensorumu....Ya makinana kiz gibi bakacaksin evde yatacak,yada herseye ragzi olup bu isde praktis yapmaya ve temizligi bir sekilde kendiniz halletmeye baslayacaksiniz.Yoksa durum vahim.(Yeni kullanicilar icin tabi bu dediklerim zor)

Tarih: 12 Nisan 2011, 02:22 - İp: 219.***.**6.57
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

evde kuzu gibi yatıracak isek makineyi neden aldık değil mi Ben çok takılmıyorum da yanlış bişey deneyip makineye zarar vermek istemedim sadece. Bu durumda ucundan temizlik gayretine başlayayım. Ya da eşime temizleteyim Malum o temizlik konusunda benden çok daha deneyimli

Tarih: 12 Nisan 2011, 09:22 - İp: 62.***.**2.1
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Aman Cif lemesin sensoru

Tabi hassas bir yer ve kolayca cizilebilir ve insanlarin korkusunuda anliyorum.Ancak iyi gorup,kirlilige yol acan nesneyi iyi tanimlarsak ve bu isin uzerine gidecek hassas aletlerimiz var ise olay cok kolay.
Bende bir kalem var bu is icin ve genelde onunla isimi hallederim.Eger cizime yol acacak toz parcaciklari var ise bunlari once pompa veya ozel firca ile gideririm.Hala inatcilar var ise hafif lens temizleme sivisi ve kagidi ile bastirmadan (buda ozel satilir)gidermeye calisirim.Sonra baktim sadece sivi lekesi tarzi bir durum var ise yapismis,alirim elime kalemi ve sensor uzerindeki bu tabakada(sensorle direk temas yoktur zaten hep bir katman koruyucu filtre bulunur)bastirmadan ve yumusakca gezdiririm...Sonucta hep basarili oldugum bir yontem ancak baskasi hangi incelikte bu isi yapabilir ve bu aletlerle hasir nesir olabilir tabiki bilemiyorum...

Tarih: 12 Nisan 2011, 16:54 - İp: 219.***.**6.57
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

muzocan76 arkadaşların söylediği gibi vizör ve elemanlarına ( screen ) hiç dokunmadan ,ellemeden ,silmeden hava pompası ile üfleyerek temizlemeyi dene temizlenmezse hiç sorun etme ;
( Sakın ha sakın ! oralara temas etme )
çünki DSLR yi kullandıkça o leke ve tozların yüzlercesi vizöre dolacaktır . iyice kirlenince servise temizlettirirsin , zaten makinen o kadar eskiyince temizlettirmek ihtiyacını bile duymazsın .

Tarih: 13 Mayıs 2011, 19:02 - İp: 178.***.**9.186
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Sevgili dostlar gördüm ki konu gıyabımda devam edip gitmiş. Değerli dotlar görüş ve önerilerini eksik etmemişler. Ancak ben sorunumu profesyonel bir temizlik kiti alarak ve sadece aynayı temizleyerek çoktan halletmiş idim. Resimlerde herhangi bir leke olmamasından zaten sorunun aynada olduğunu anlamış ve oradaki parmak izini gözlerimle de görmüş idim. Dolayısıyla bu tip müdahaleleri bende kendi adıma amatörlere önermemekle birliklte (özellikle sensörde oluşan kirlenmeler) ben çözdüm çok da mutluyum pek de mesudum

Tarih: 2 Haziran 2011, 01:35 - İp: 78.***.**8.151
fomadijital
fomadijital (üye)
İzmir / Firma

www.fototamir.com
ücretsiz sensör temizliği yapıyor
götür hava tutsunlar

Tarih: 8 Haziran 2011, 13:26 - İp: 85.***.**1.205
  • 1