muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Uv Filtrenin Fotoğraf Kalitesine Etkisi

Merhabalar,

Konko marka pek de pahalı olmayan bir UV filtre satın aldım Nikon 18-105 lensime. Aslında amacım filtrenin asli görevi olan zararlı ışın ve yansımaları engellemekten ziyade lensin kendi ön cam elemanını koruması idi. Bu anlamda herhangi bir perdormans katkısı beklemiyordum filtreden.

Ancak filtre kullanmaya başladıktan sonra çektiğim fotoğraflarda belli belirsiz bir keskinlik kaybı yaşamaya başladığımı hissettim. Çektiğim kareler sanki çok belirsiz ya da az belli olacak şekilde soft gibi geldi.

Filtre kullanımının bu tip bir etkisi olabilir mi? Yada çok daha kaliteli ve diğer deyişle pahalı filtrelerden mi satın almak gerekirdi?

Bilgisi olan değerli üyelerin paylaşımlarını bekliyorum.

Herkese sevgi ve selamlarımla,

Tarih: 18 Nisan 2011, 16:57 - İp: 62.***.**2.1
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kenko ise olmaması lazım ama gidip onun bile "Konko" sunu yaptılarsa her şey olabilir.

Tahmin yürütmektense , yüksek perde hızında ( veya tripodda ) , ideal diyaframda aynı kareyi filtreli ve filtresiz çekin , 1:1 ebatta detaylara bakın ( orta/kenar/köşe ) - gerçek anlamda kalite kaybı var mı görebilmek için . Sık rastlanan bir sorundur - bilindik markalarda bile olabilir .

Tarih: 18 Nisan 2011, 17:50 - İp: 96.***.**4.180
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Kenko olduğuna eminim ama dediğiniz gibi aynı kareyi filtreli ve filtresiz denemek lazım.

Tarih: 18 Nisan 2011, 17:51 - İp: 62.***.**2.1
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör
kemalriza
kemalriza (üye)
Ankara / Meraklı

Başka bir sorun yoksa, muhtemelen filtreden kaynaklanıyordur.

Sorunun filtreden kaynaklandığını varsayıyorum ve filtre konusunda naçizane tavsiyemi yazıyorum.

Polarize, UV vs... hangisi olursa olsun, kalitesi bilinen, tanınan markalardan şaşmayın. Belki biraz pahalı olur ama üzüntü kaynağı olmaz.
Kalitesiz filtreler özellikle VR donanımlı objektiflerde sorun çıkarıyor. Filtre alacaksanız, hangi marka olursa olsun, mağazada objektifinize takın, çeşitli odak uzaklıklarında ve çeşitli ışık koşullarında içeride, dışarıda 10-15 fotoğraf çekin. Sonuçlar sizi tatmin ediyorsa, o filtreyi alın...

Yoksa benim başıma gelen sizin de başınıza gelebilir. 1.300 TL'lik objektif alıp üzerine 20 TL'lik filtre takarsanız, neye uğradığınızı şaşırır ve Ankara-İstanbul arasında 26 günlük bir macera yaşarsınız...
Neden sonra filtreyi çıkarıp da fotoğraf çekince objektfin sapasağlam olduğu anlaşılır.

Kalitesiz filtreler, özellikle VR donanımlı
objektiflerde otomatik odaklamada soruna yol açabiliyor.
Polarize filtreler, otomatik odaklamayı tamamen devre dışı bırakabiliyor.
Aman dikkat...

Tarih: 18 Nisan 2011, 21:15 - İp: 78.***.**0.196
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben cokin uv filtre kullanıyorum. 10 dolarlık bir filtre. Görüntü kaybı olmadı.
(Veya bana öyle geliyor...)

Tarih: 18 Nisan 2011, 21:42 - İp: 92.***.**5.3
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

araya ekstra cam giriyor sonucta, kalite kaybı kacınılmazdır.
mesele bu kaybın (ornegin) yuzde 2 mi yoksa yuzde 20mi olacagı
anlaması kolay, makineyi tripoda takın, aynı kosullarda filtreli filtresiz fotograflar cekin

Tarih: 20 Nisan 2011, 01:38 - İp: 217.***.**2.4
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ozel amaca hizmet etmeyen filtreler disinda yada sakarliginiza yardimci olmasi acisindan alinan filtreler disinda bence UV filtre kullaniminin sagladigi hicbir arti yok.Aksine bahsedilen problemler ile sorunlari daha fazla.Yeni lenslerde zaten sayisi belirsiz isik suzucu kaplama katmanlari mevcut.Ben ND,MC,Macro ve bir iki ozel renk filtreleri disinda gidipte UV yi kesecekmis falan sanki cilde zarar veriyomusda kesecekmis gibi satin alinan bu filtrelerin luzumsuz oldugunu dusunenlerdenim...Ayni sekilde yuksek kontrast su bu gibi gunumuz digital dunyasinda gecerliligini kaybetmis bazi filtrelerede verilen paralar israfdan baska bisey degil...

#ozansan' tarafından 20.04.2011 02:49:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2011, 02:35 - İp: 219.***.**6.57
  • 1