antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Toz Temizleme

Ahmetfyal,

Benim uyguladığım yöntem şöyle :

1. Tam şarjlı bir pil makinaya takılır. Bu önemli çünkü eğer tam işlemin orta yerinde pil biterse perde kapanır aynan iner, temizleme cihazı araya sıkışabilir.

2. Üflemek için bir el pompası edinin. Eğer bulamuyorsanız plastik bir şişenin ucuna ucuna kamış takarak kendiniz üretebilirsiniz. (Şişenin temiz ve kuru olmasına dikkat edin)

3. Objektifi çıkarın.

4. Menüden setup->sensör temizleme modu aktif hale getirin, ayna kalkacak, perde açılacaktır, böylece sensöre ulaşabileceksiniz. Sensörü ellemeyin, dokunmayın, nefesinizi üflemeyin (nem, tükürük bulaşabilir)

5. Makinayı delik aşağı gelecek şekilde tutarak sensöre hava püskürtün. Makinayı aşağı doğru tuttuğunuzdan uçuşan tozlar dışarı süzülecektir. (Ben yattığım yerden bu işi gerçekleştirmiştim)

6. Lensi takın, makinanıyı "off" yapın.

--- bitti ---

Toz sensöre yapışmışsa, yani üfleyerek çıkmıyorsa servise götürün.

Not : Sensörün üzerindeki tozu bilfiil görmek istiyorsanız çapraza bakın. Mesela resimde sağ-üst köşede toz görünüyorsa, bu sensörün sol-alt kısmının pis olduğunu gösterir. Tozun uçup uçmadığı bizzat kendi gözünüzle takip edebilirsiniz.

#antika' tarafından 18.03.2008 02:02:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2008, 01:56 - İp: 82.***.**0.194
ahmetfyal
ahmetfyal (üye)
Niğde / Meraklı

cok tesekkurler

Tarih: 18 Mart 2008, 07:09 - İp: 85.***.**8.182
emexci
emexci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

iyi taktik ancak ben hep sensör temizlemekten korkmusumdur. acil olmadikca da yapmayi düsünmüyorum malum tehlikeli is..

Tarih: 18 Mart 2008, 14:44 - İp: 80.***.**1.251
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Taktik falan degil, bu prosedur bu isi yapmanin en formal yolu, zaten oyle olmasaydi adamlar menuye sensor temizleme olayini dahil etmezlerdi.

Esas is kir sensore yapismissa basliyor, iste o zaman servise gitmek gerekir.

Tabii bazi sivri zekalarin uydurdugu taktikler de yok degil, mesela elektrik supurgesi falan. Hani boyle bir ise kalkisacak kadar "cesursaniz" bir de makinayi riske atabilecek kadar paraniz varsa uygulayabilirsiniz. Asla ve kat'aa supurgeyi lens yuvasini tamamen kapatacak gibi tam ortadan yanastirmayin, kenarda tutun, supurgeye disaridan da hava emebilecegi kadar bosluk birakin, aksi takdirde, aynayi, perdeyi ve sensoru supurgenin haznesinden toplarsiniz.

Tarih: 18 Mart 2008, 15:31 - İp: 212.***.**0.67
rds
rds (üye)
Çanakkale / Amatör

Geçenlerde benimde aynada toz problemim vardı. Işığa tuttuğum zaman sol üst köşede beliriyordu. İlk başlarda sensörde sandım ama fotoğraflarda gözükmüyordu. Direk olarak bir çeşit bez ile aynaya giriş yaptım. Şu an toz yok memnunum

Tarih: 22 Mart 2008, 10:26 - İp: 81.***.**4.89
yunusaral
yunusaral (üye)
Ankara / Amatör

Verdiğin bilgi için teşekkürler

Tarih: 30 Mart 2008, 17:41 - İp: 85.***.**6.201
hekuzey
hekuzey (üye)
Ankara / Amatör

slm çok teşşk.
ya arkadaşlar bi konuda yardıma veya biraz fikir almaya ihtiyacım var.ilk makinamı aldım yeni başlıyorum forumada yeni katıldım bişiler sorup öğreneceğim birileri varmı aceba...

Tarih: 5 Nisan 2008, 12:17 - İp: 81.***.**6.191
nat
nat (üye)
İstanbul / Amatör

Piyasada satılan spray sensor temizleyiciler var acaba bunların kullanılması nekadar doğrudur.?

Tarih: 19 Nisan 2008, 23:10 - İp: 81.***.**8.31
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

nat, o temizleyicilerden ben kullanıyorum.Gayet memnunum.

Tarih: 20 Nisan 2008, 01:27 - İp: 88.***.**9.81
kenan_balci
kenan_balci (üye)
İçel / Amatör

tşkler hocam paylaşım için

Tarih: 21 Temmuz 2008, 15:52 - İp: 88.***.**5.46
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

benim de bir toz sorunum var ancak çözemedim.

fotoğrafın linki

gördüğünüz gibi çok acayip derecede toz var. 13 sayabildim. işin ilginç yanı vizörden bakarken bile çok net bir şekilde görebiliyorum bu toz tanelerinin bir kısmını. sensörde olsa vizörde görünmez, aynada olsa fotoğrafta çıkmaz. lensin ön ve arkasını temizledim ancak sonuç elde edemedim. bunlar lensin içinde mi? çözüm ne olabilir?

Tarih: 9 Kasım 2010, 14:09 - İp: 213.***.**9.110