byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

Ters Objektif Calismam

Merhabalar arkadaslar,

Forumda var biliyorum ancak fazla ornek goz cikarmaz diye dusunerek ters lens calismami ekliyim istedim. ne ayarda ne kadar buyutme saglanir diye fikir saglama acisindan,
Canon 450d ve 18-55 IS kit lens (lens 1. fotoda duz, diger fotograflarda ters olarak baglanmistir)

Ters baglantinin nasil oldugunu ogrenmek icin forumda aratiniz.

Iyi forumlar..

Not: Klavyem Ingilizce oldugundan TURKCE karakterleri kullanamadim.

2-Ters halde 55mm de:

4-Ters halde yaklasik 35mm de:

10-Ters halde 18mmde

10. Fotografi cekerken..

Fotograflarin devami cevaplardadir.

#byjehan' tarafından 16.04.2011 16:45:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2011, 02:07 - İp: 78.***.**0.149
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

Elbette oyle ama ogrenci insan icin biraz pahali bi hobi-ugras. Mezun olayim alicam tupu mupu :D

Tarih: 15 Nisan 2011, 21:30 - İp: 78.***.**9.84
munzo
munzo (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Her zaman dediğimiz gibi, şunu yapayım bunu yapayım sonra onu da yaparım diye diye her istediğimize kavuşamıyoruz ne yazıkki. Hani eski hacı muratların arkasında yazan " büyüyünce ferrari olacağım" yada ona benzer bi yazı vardı ,onun gibi Ben tüm okul hayatım boyunca benim emektar makinaya 1 omuz askısı dışında bişey alamamıştım ne yazıkki. Senelerce 50 mm 1.7 objektifimle mutlu mesut yaşadım ki o zamanlar bırak ikinci lensi eve karanlık oda kurma hayallerim vardı ( Bu bahsettiğim yıllar anlayacağın gibi yaklaşık senin doğum yıllarına denk geliyor, üni. öğrencisi olduğunu varsayarak).Şimdi o iş de kolaylaştı, 1 pc yada notebook ve 1 printer işi hallediyor.
Dersenki şu an hangi durumdasın, orda durum daha da vahim Ben hala bi dslr alamadım analog evde mantarlanıyor ben compactla cebelleşip duruyom, kısmet olursa bikaç ay içinde alıcam artık yeni bir makina.
Umarım herkes hayallerine kısa zamanda ulaşır.

Tarih: 15 Nisan 2011, 22:24 - İp: 109.***.**0.210
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

Eminim o zamanlar da cok keyiflidir. Dun bir dogum gunuydu, compakt makine ile 1.30 saat fotograf cektiler 400 tane falan. Eskiden boylemiydi(kodak compakt makinam vardi 12 13 yil evvel). eminim ki cook eskiden fotograf cekmeye kiyilmazdi film bitmesin diye.

Tarih: 15 Nisan 2011, 22:45 - İp: 78.***.**9.84
munzo
munzo (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Eh tabiiki insanın eli biraz titriyordu her kareyi çekerken hele ki öğrenci olunca. Ama onunda güzellikleri vardı. Her çektiğin karenin mükemmel olmasa da oldukça yeterli bir kalitede çıkacağını ümit etmekten başka bir yapacağın yoktu banyo-baskı yaptırana kadar, baskıyı gördükten sonra da ya böbürlenirdin ben şöyle güzel çekmişim diye yada kafayı duvarlara vururdun keşke şöyle pozlasaydım, böyle kompozisyon yapsaydım diye. Hey gidi günler.
Benim de kompakttan (benim kompact Canon Powershot A510 bu arada) dslr ye geçme niyetim bir yılbaşı partisinde iyice depreşti.
Ben kompaktla ve özellikle pilleriyle (neredeyse her pil seti yaklaşık 5-10 poz çekti) cebelleşip makinayı duvara fırlatmama eşim son anda müdahale ederken diğer canavarlar durmadan foto çektiler ki çok önemli ve güzel sahneleri ben kaçırdım. O nedenle şimdiki dslr araştırmalarımdaki en önemli etkenlerden birisi pil ömrü.

Tarih: 16 Nisan 2011, 12:39 - İp: 109.***.**6.229
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

vay emeklere bakar mısınız?
elllerine emeklerine sağlık byjehan..
çok güzel çalışmalar olmuş, çok beğendim.

yalnız başlıkta çok fazla fotoğraf var, aşağıya cvp için inmek, kuyuya inmek gibi bişey
cevap kısmına da ekleyebilirsin bence..

kutlarım

Tarih: 16 Nisan 2011, 13:19 - İp: 94.***.**3.83
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

Tesekkur ederim ancak siz kemik kadronun emeklerinin yaninda cok kucuk kaliyor. Bir seyler ogrenebildiysem bu forumdandir. Fotograflari ilk cevaba tasidim daha iyi oldu. tavsiye icin sagolun.

Tarih: 16 Nisan 2011, 13:36 - İp: 85.***.**4.102
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

bence 3 tane örnek koyabilirsin başlığa..
başlık kısmı tamamen fotoğrafsız da olmamalı..
kalanını cevap kısmında bırakabilirsin.
ve yeni ekleyeceklerin olursa, yeni vereceğin cevaba eklersin

kolay gelsin, bekliyoruz yenilerini de

Tarih: 16 Nisan 2011, 13:49 - İp: 94.***.**3.83
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

özellikle ters halde 35mm fotoğrafını başlığa alır mısın kardeşim
o fotoğraf full kalite olmuş.
hepsi güzel gerçi..

iyi bir konu bu

#panctom' tarafından 16.04.2011 14:07:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Nisan 2011, 14:07 - İp: 94.***.**3.83
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 50mm f:1.8 mi yoksa tamron 17-50 mi yoksa 17-50 vc mi alsam bilmiyorum. karar versem alicam, ona gore de erkek-erkek uclu adaptor alip, 15-55 i aldigimin onune bagliyacagim. Fikirlerinizi esirgemeyiniz.

Hangi 35mm olan? 3. fotograf mi 8. fotograf mi?

#byjehan' tarafından 16.04.2011 14:22:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Nisan 2011, 14:13 - İp: 85.***.**4.102
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

4 nolu fotoğraftan bahsediyorum.
ama aslında 4 nollu fotonun anlam kazanması açısından, 2 noluyu da koymak iyi olurdu.
bir uzak, bir yakın çekim olması için..

bu durumda başlıkta 4 tane foto olmuş olur ama eskiye oranla çok daha sade olacağı için sorun yaratmaz bence..

bu incelemeyi sevdim, o yüzden estetik anlamda katkım olsun dedim

Tarih: 16 Nisan 2011, 16:39 - İp: 94.***.**3.83