kara657
kara657 (üye)
Antalya / Meraklı

Temizlik

Merhaba arkadaşlar makinemin temizliğini test etmek için beyaz bir kağıtta çekim yaptım ve gördüğüm sonuç beni üzdü 10-15 tane nokta halinde lekecikler var küçük kardeşim makinenin aynasına parmağını sokmuştu galiba ondan kaynaklanıyor bunlardan nasıl kurtulabilirim acaba temizleme konusunda yardımlarınızı bekliyorum ne tür ekipmanlar gerekir ve nasıl temizleyebilirim? Teşekkürler. Çektiğim fotoğraflar:

Tarih: 6 Temmuz 2014, 19:51 - İp: 176.***.**3.70
anna-t
anna-t (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba, arkadaş. Aynada bir leke varsa da onu fotoğrafta göremezsiniz; çünkü deklanşöre bastığınız anda ayna, sensöre ışık gelebilsin diye yukarıya doğru hareket ediyor. Temizlemeniz gereken şeyler objektif ve sensör yani. Objektif işi kolay. Sensöre gelince iki yöntem var:
1. Kuru temizleme. Sensöre dokunmadan yapılır. Bunun için kamerayı bilgisayara bağlamanız ve özel bir proğram (mesela Nikon için Capture NX 2) aracılığıyla kullanım kılavuzundaki taleplere uyarak temizlemeyi başlatmanız lazım.
2. Kuru temizleme yetmiyorsa ya sensörü temizleme kitini alıp kameranın perde mekanizmasını açıp kendiniz sensörü temizlemeniz ya da kamerayı servise verip bir ustaya onu temizletmeniz lazım.
Kolay gelsin...
Bu gibi temizleme kitini kullanabilirsinizhttp://www.fotoparca.com/market/index.php?route=product/product&product_id=1614

#anna-t' tarafından 06.07.2014 20:43:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Temmuz 2014, 20:41 - İp: 77.***.**5.214
kara657
kara657 (üye)
Antalya / Meraklı

Merhabalar dediğiniz programı edindim fakat dediğiniz işlemi tam olarak nasıl yapacağım acaba?

Tarih: 6 Temmuz 2014, 23:25 - İp: 176.***.**3.70
anna-t
anna-t (üye)

Kusura bakmayın lütfen, bu program, kullanım kılavuzunun temizlik bölümünde de anıldığı için onunla ilgili bazı bilgileri yanlış hatırlamışım. Biraz acele edip size de yanlış bilgi verdim bu konuda, özür dilerim. Kuru temizleme yapmak için kamerayı bilgisayara bağlamanıza gerek yok. Kameranın Ayarlar menüsünden "Görüntü sensörü temizle" - "Şimdi temizle" seçmek gerek. Yalnız hangi kamerayı kullandığınızı bilmiyorum, Nikon kameralarında menü hemen hemen aynı; ama yine de tam olarak kullandığınız model için kullanım kılavuzuna bakmak lazım.

Tarih: 6 Temmuz 2014, 23:47 - İp: 77.***.**5.214
kara657
kara657 (üye)
Antalya / Meraklı

Anladım kamera üzerinden temizleme işlemini yaptım fakat malesef lekeler geçmedi Dediğiniz temizleme işleminin maliyeti yaklaşık ne kadar acaba bir bilginiz var mı?

#kara657' tarafından 07.07.2014 00:47:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Temmuz 2014, 00:46 - İp: 176.***.**3.70
anna-t
anna-t (üye)

Bu konuda bilgim yok maalesef, yurtdışındayım. Sadece internet mağazalarına bakıp öğrenebilirim, mesela link verdiğim temizleme kiti 105 TL civarındadır; kamerayı servise vermek istiyorsanız ise sevrisi arayıp sensörü temizleme fiyatını sormanız lazım. Umarım en kısa sürede bu sorundan kurtulursunuz.

Tarih: 7 Temmuz 2014, 01:22 - İp: 77.***.**5.214
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

sensörünüzde toz var. lens değiştirriken girer o tozlar. kardeşiniz masum. ama ayna parmaklayan bir kardeş pek iç açıcı bir durum değil..

istanbuldaysanız sevise götürün.30 tl civarına temizleyecekler.

bir de şöyle bir makale var ama kend,nize güvenmiyosanız hiç girmeyin bu işe.
makale için tıklatın

Tarih: 7 Temmuz 2014, 16:05 - İp: 194.***.**4.25
kara657
kara657 (üye)
Antalya / Meraklı

Teşekkürler peki bu çubuğu nereden tedarik edebilirim?

Tarih: 7 Temmuz 2014, 17:34 - İp: 176.***.**3.70
anna-t
anna-t (üye)

Önce hava pompasıyla bir denesenize. Sensöre dokunmadan onu temizleyebilirseniz çok daha iyi olur.

Tarih: 7 Temmuz 2014, 19:45 - İp: 77.***.**5.237
kara657
kara657 (üye)
Antalya / Meraklı

Önce bir servisine soracağım olmazsa onu denerim

Tarih: 7 Temmuz 2014, 20:14 - İp: 176.***.**3.70
  • 1