muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Tamron 70-300 Lens Macro Tuşu

Merhabalar, bugüne kadar izlediğim fotoğraflardan gördüm ki sitede bu lensi kullanan çok sayıda arkadaş var. Ben lensimi yeni aldım ve ilk denemelerim sonucundaki performansından da genel olarak memnunum. Ancak şöyle bir sorunum var. Lensi 180mm den sonra macro moduna getirdiğimde yani üzerindeki macro-normal tuşunu macro tarafına ittiğimde işim bittiğinde tekrar normal moda geçmiyor. Bir nevi takılı kalıyor. Lens üzerinden AF den MF ye getirdiğimde tekrar normal moda geçiyor. Ancak her seferinde bunu yapmadan tuşu eski yerine getirmenin pratik bir çözümü var mıdır? Bilen bir üye var ise paylaşırsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 4 Nisan 2011, 17:09 - İp: 62.***.**2.1
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sonsuza, yani uzakta bir objeye fokusladıktan sonra deneyin.

Tarih: 4 Nisan 2011, 17:18 - İp: 213.***.**5.242
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

ok akşam deneyelim bakalım başka bir çözüm önerisi olan var mıdır?

Tarih: 4 Nisan 2011, 17:28 - İp: 62.***.**2.1
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Olamaz. Çünkü tek bir çözümü var. Onu da söyledim. Lensiniz hayırlı olsun bu arada.

Tarih: 4 Nisan 2011, 21:00 - İp: 94.***.**5.3
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Teşekkürler çözüm gerçekten işe yaradı. Lens hakkında ilk deneyimlerim ise flaş ile parlak bişeyleri ya da içerisinde parlak şeyler olan (gümüş gibi alüminyum gibi) bir kompozisyonu çekiyorsanız bariz vigneting oluşuyor. Ayrıca resimlerinizi çok fazla croplarsanız da CA söz konusu onun haricinde aydınlık özellikle gün ışığında yaptığım denemelerde 300mm de bile son derece (benim beklentilerime göre) keskin sonuçlar aldım.

Bu anlamda fiyatını dikkate alarak (ben sıfır 350 TL ye aldım spot ürünü) bu lensi düşünen herkese tavsiye ederim.

Akşam üzeri çok bulutlu kapalı günler gibi az ışıklı zamanlarla çok işiniz varsa çok memnun kalmayabilirsiniz. Akşam ya da gece şartlarından bahsetmiyorum bile

Tarih: 11 Nisan 2011, 16:02 - İp: 62.***.**2.1
  • 1