em1ral
em1ral (üye)
Rize / Profesyonel Fotoğrafçı

Sürekli Oluşan Noise Ve Kalitesizlik.

Merhaba Üstadlar.

Elimde Canon 600d var. Lensler ise 18-55 ıs II ve 55-250 ıs II.

Manuel modda fotoğraf çekmeyi seviyorum hem kendimi deniyor öğreniyorum. Fakat çektiğim fotoğraflar tad vermiyor. Belki çektikten sonra LCD ekranda bakarken güzel geliyor fakat. Fotoğrafları PC ye attıktan sonra işler değişiyor. Soluk renkler fazla noise görüyorum yada ben bunu takıntı ediyorum.

-Raw'la fotoğraf çekiyorum Raw'ı photoshop ile açıp birkaç düzenleme yaptıktan sonra PS ye geçtiğimde noiseler artıyor.
-Bu yüzden artık fotoğraf makinasında Modları kullanarak fotoğraf çekmeye başladım.
-Bazı anlar oluyor ki kadraj kompozisyon olmasa bile güzel temiz bir fotoğraf yakalıyorum.

Bunun tek başına bir nedeni yoktur fakat dikkat etmem gereken yerleri söylermisiniz ?

Yoksa Sorun Başlı başına bende mi ? Boşyere Makinanın lenslerin günahınıda almak istemiyorum

Örnek Fotoğraflarım İçin : https://500px.com/emr

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

Tarih: 3 Ekim 2014, 18:04 - İp: 81.***.**6.129
anna-t
anna-t (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba.
Aslında güzel fotoğraflarınız var. Noise konusuna gelince bazı karelerde var, bazılarında pek gözükmüyor (en azından sitede görebildiğimiz boyutta). Acaba kullandığınız İSO değeri kaçtır? Hem bana kalırsa lensleri ve sensörü temizlerseniz iyi olur; çünkü bazı fotoğraflarda lekeler gözüküyor.
Sizinkilerle tam olarak aynı kamerayı ve aynı iki objektifi kullanan bir arkadaşım var, onun çektiği fotoğraflar sadece İSO değeri fazla yüksek olduğunda gürültülü çıkıyor. Eğer kullandığınız ayarları karşılaştırmak isterseniz yazın, sorunuzu ona iletebilirim.
Işığınız bol olsun.

Tarih: 3 Ekim 2014, 19:16 - İp: 77.***.**1.20
em1ral
em1ral (üye)

Açıkcası iso'yu pek sevmem. kullanmak istemem. İsoyu açtığımda gürültünün arttığını farkediyorum zaten.

Örneğin: https://500px.com/photo/81230763/ordu-%C3%9Cnye-%C3%87aml%C4%B1k-by-emir-topal?from=user_library

Bu fotoğraf ile pek oynama yapmadım. Fakat bana güzel ve temiz geliyor. İso da 1600 de olmasına rağmen.

Açıkcası 600d nin LCD ekranının da beni yanılttığını düşünüyorum Çünkü fotoğrafı Pc ye attığımda işler değişiyor.

Lens konusuna gelirsek, düşük diyaframları denemek istiyorum artık. Belkide diyafram yaşadığım sıkıntının nedenleri arasındadır?

Fotoğraf için deklanşöre basıp düzeltme işlemlerinide içine katarsak bir yerlerde yanlışlık yapıyorum fakat bir türlü anlamadım

Birazda aceleci ve yetinmeyen bir halim olduğu için işim epey zor. Yorumunuz için teşekkür ederim...

Tarih: 3 Ekim 2014, 21:32 - İp: 81.***.**5.165
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ister yuksek ISO, ister baska kaynakli olsun, gozuken gurultunun kaynagi kullanicidir. Noise/gurultunun sebepleri :

- Yuksek ISO
- Makina ici resim ayarlarindaki abartilar (keskinlik gibi )- JPEG icin gecerli sadece
- PC'de asiri mudahele
- Uzun pozlama ( sizin durumda soz konusu degil ).

Ornek forografiniz gayet guzel ama gunduz yeterli isikta 1/1000 enstantane ve ISO1600'de cekmissiniz. Sonucta duragan manzara fotografi . 1/125 ISO200'de cekilmemesi icin hic bir engel yok. Sansiniza isik bol oldugu icin gurultu belirgin degil - ISO gurultusu kendini karanlik ortamlarda ve kadrajin koyu alanlarinda gosterir.

Fotograflarinizi mumkun olan en dusuk ISO'da cekin, makina ici keskinlik/saturasyon/kontrast ayarlarini minimuma indirin ( JPEG icin gecerli ). PC'deki tonlama vr keskinlik islemlerinizi azaltin.

Sorun makinanizda/lensinizde degil - onu bilin ...

Tarih: 4 Ekim 2014, 19:37 - İp: 96.***.**5.17
em1ral
em1ral (üye)

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için Paperman. Söylediklerinizi dikkate alacağım. Açıkcası farkettiğim şeylerden biride, örneğin bu aylarda saat beşten sonraki ışığı ve ortamı sevdiğimden sokak lambalarının oluşturduğu ışığı sevdiğimden ve lenslerimin diyaframının en düşüğü 3.5 olduğundan sanırım sıkıntı yaşıyorum. Çünkü elde düşük estantane ile fotoğraf çektiğimde nekadar az sallarsam sallayayım PC de yaklaşınca ufakta olsa kayma yada bozukluk görüyorum. Dediğiniz gibi sorunun en büyük kaynağı benim. İnş. yüksek kalitelerede erişebiliri.

Tarih: 4 Ekim 2014, 19:48 - İp: 81.***.**7.225
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

f 3.5 dan aşağı inemiyorsanzı isoyu 800 e çıkartın o da yetmezse tripod kullanın. ucuzu yollu bir 50mm 1,8 lens almakta fayda var.
elle foto çekmek için biraz kendinizi geliştirmeniz nefes tutup duruşu sabitlemeniz lazım. benim düşük hızlarda çektiğim çok temiz fotolar var. kolunuzu omzunuzu bir yerlere dayamak da çok faydalıdır.

Tarih: 20 Ekim 2014, 15:52 - İp: 194.***.**4.25
  • 1