estg
estg (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Liveview Vizör Pozlama Farkı

Merhaba, yeni aldığım sony a500 makinamla otomatik, yarı otomatik ve manuel modlarda çekim yaparken liveview ve vizör çekimleri arasında pozlama farkıyla karşılaşıyorum. Liveview modu vizöre göre bazen 0.3 bazen 1 stop kadar fazla pozluyor. Bu konuyla ilgili makinamı teknik servise gönderdim fakat teknik servis bunun bir sorun olmadıgını, bu farkın olabilecegini söyledi. Açıkçası 1 stopluk bir farkın normal olması bana pek inandırıcı gelmedi acaba sony kullanıcısı arkadaslar (özellikle a500 ve a550 kullanıcıları) böyle bir farkla karşılışıyorlarmı. Bu durum normalmidir? değilse teknik servise bu durumu nasıl kabul ettirebilirim.

Tarih: 21 Haziran 2011, 18:52 - İp: 213.***.**7.117
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Bu dediğiniz bütün AF modlarında mı yoksa sadece hızlı AF modunda mı oluyor? Hem a500 vizör ve canlı önizleme modlarında farklı ölçüm sistemleri kullanıyor. Pozlama farklılığı bundan kaynaklanıyordur. Makinede bir sorun olduğunu sanmıyorum

#najdorf' tarafından 21.06.2011 22:49:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Haziran 2011, 22:36 - İp: 95.***.**8.168
estg
estg (üye)
İstanbul / Amatör

vizör ve canlı izleme modlarında farklı ölçüm modları olabilir tabi - ki teknik servisin de dedigi buydu zaten- ama arada 1 stopluk bir fark olmaması gerekir diye düşünüyorum, mesela bir örnek koyuyorum. Aşagıdaki fotograflar peşpeşe, aynı ortamda aynı ışık altında aynı iso ve wb ayarlarında vizör kapagıyla vizör kapatılarak diyafram öncelikli modda çekildi.

Vizör f:5.6 0.6 sn iso: 800 http://img695.imageshack.us/img695/9202/dsc01654d.jpg
Liveview: f:5.6 1.4 sn iso: 800 http://img842.imageshack.us/img842/5292/dsc01653r.jpg

#estg' tarafından 23.06.2011 12:53:25 tarihinde düzenlendi.

#estg' tarafından 23.06.2011 13:02:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2011, 12:51 - İp: 213.***.**7.117
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Dediğim gibi makinede sorun olduğunu sanmyorum. Farklı ortamlarda ne kadar farklılık olduğunu zamanla öğrenip ona göre pozlama telafisi yapabilirsiniz. a580 metering modes - Live View vs. Viewfinder linkini baştan sona okursanız daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz

Tarih: 23 Haziran 2011, 13:01 - İp: 78.***.**2.37
estg
estg (üye)
İstanbul / Amatör

İlgin için teşekkür ederim najdorf. Yabancı forumlardada biraz araştırdım
500 lü serilerin tamamında var olan birşeymiş bu, hatta 560 ve 580 de fark 1 stopunda üstüne çıkıyormuş (iç mekanda). Açıkçası bu makinayı almadan önce çok araştırdım ama hiç bir incelemede böyle bir bilgiye rastlamadım. Bir anda soğudum sonyden.

Tarih: 3 Temmuz 2011, 13:49 - İp: 92.***.**6.64
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Kullanıcının takdiridir ama bence böyle bir durum makineden soğutmamalı. Zamanla alışırsınız

Tarih: 3 Temmuz 2011, 15:52 - İp: 78.***.**4.32
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kedi poposunu görmüş yara zannetmiş.

Bir SLR/DSLR'da ışık ölçümünü yapan pozometreye ışık 2 yerden gelebilr :

1. Lensten.
2. Vizörden, yani gözünüzü dayadığınız delikten, yani makinanın arka tarafından.

Işık ölçüme esas olması gerekenin lensten gelen olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Fotograf çekerken gözünüzü vizöre iyice dayamazsanız arkadan içeriye sızan ışık pozometreye ulaşacak ve makinanın ortamı olduğundan bazen 0.3 bazen de 1 stop kadar daha aydınlık algılamasına sebep olacak dolayısıyla nihai resim aynı oranda az pozlanacaktır.

A500, Liveview modundayken vizörden içeri ışık sızdırmaz.

Böylece SLR / DSLR üreticilerinin makinanın askısına ekledikleri plastik parçanın neye yaradığını öğrenmiş bulunuyorsunuz.

Bu arada, allah bütün teknik servis çalışanlarına bol sabır versin.

Tarih: 5 Temmuz 2011, 02:07 - İp: 88.***.**1.8
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Antika, konuyu açan arkadaş ikinci açıklamasında vizör kapağı ile vizörü kapattığını belirtmiş - pozlama etkilenmesin diye . Kullanıcı hatası değil anlayacağın.

Meraktan ben de Sony forumlara girip bakmıştım - hakikaten LV ve normal vizörden çekim pozlama ölçümleri arasında 1 stop kadar fark olduğu belirtiliyor kullanıcılar tarafından - şartlara göre değişen . Problem midir değil midir tartışılır ama sonuçta ölçümlerde fark olduğu fotoğraf & exiflerle desteklenmiş yurtdışı forumlarda da ...

Tarih: 5 Temmuz 2011, 02:29 - İp: 96.***.**4.180
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Forumda soru soran arkadaşlara sabır diliyorum

Tarih: 5 Temmuz 2011, 02:42 - İp: 78.***.**4.63
  • 1