emin.
emin. (üye)
Kayseri / Meraklı

Sony A300k

merhabalar.benim sorunum şu; sony 300k makinam var ve proğram modunda arka planın flulaştırmasını bulamadım. yardımlarınızı bekliyorum...

Tarih: 27 Mart 2009, 17:31 - İp: 194.***.**0.65
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Eğer makinenizin manuel enstantane ve diyafram ayarı yapılabiliyorsa enstantaneyi yükseltip diyafram değerlerini en küçük değere doğru azaltırsanız (aynı poz değerini sağlamak şartıyla) arka plan flulaşır. Ancak bunu tele merceklerle veya tele pozisyonunda daha kolay yaparsınız.

Tarih: 28 Mart 2009, 20:35 - İp: 78.***.**9.195
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

o program moduyla olacak şey değil ki..

A modunda çekim yap..
Diyaframı sonuna kadar aç..yani F rakamı en düşük sayıda olacak..
ve sonra da objektifi sonuna kadar zoomlayıp bir obje veya portre çek..
bak arka alan flu olacak.

ama bunu tele lensle yaparsan fluluk artar. sanırım 55-200 lensin var, o lens ile dene zoomlayarak..

Tarih: 28 Mart 2009, 22:39 - İp: 88.***.**9.244
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

P modunda da diyaframı değiştiren makineler var.
Ama a300 de olur mu bilemiyorum. P modunda halkayı çevirin bir. Belki diyaframı kısar.

#turnusol' tarafından 30.03.2009 05:47:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mart 2009, 05:47 - İp: 78.***.**6.54
emin.
emin. (üye)
Kayseri / Meraklı

bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim.75mm lensim war.henüz yeni başladım fotogaf çekmeye sizin önerileriniz ve bilgilerinizle daha iyi fotoğraflar çekmeyi öğreneceğmi sanıyorum... teşekkürlerimi sunarım...

Tarih: 1 Nisan 2009, 14:45 - İp: 85.***.**3.224
mehmetcihan
mehmetcihan (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar, 75mm lens Sony300 de 113mm gibi çalışır. Dolayısıyla bu objektif ile arka planı flu yapmak çok zor olmasa gerek. Diyafram (Apartür) öncelikli moda alın (A) ve diyafram değerini müsade eden en düşük sayısal değerden başlayarak birer tık büyüterek denemeler yapın. Bir diğer kolay yöntem makneyi portre çekim moduna almaktır.

Şunu unutmamak lazım, arka plan asıl nesneye çok yakınsa veya siz asıl nesneye çok uzaksanız arka planı flu yapmak için daha çok f değerini düşürmeniz lazım.
Yani özetle nesneya daha fazla yaklaşın veya nesneyi arka plandan uzak tutun. Eğer fotoğrafa yeni başladıysanız "alan derinliği" konusuna biraz göz gezdirin.

Kolay gelsin

#mehmetcihan' tarafından 07.04.2009 11:00:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Nisan 2009, 10:58 - İp: 78.***.**0.67
  • 1