erkamt
erkamt (üye)
Amasya / Amatör

Şaştım Kaldım...

fujifilm s8100 fotoğraf makinam var.dün gece yeni aldığım saati çekerken(karanlık bir odada masa lambası ışığında,flaş açık,P modunda)diyaframın F12.3'e kadar kısıldığını gördüm.manuele alıp kısmayı denediğimde en fazla F8'e kadar kısılıyor.makinanın kullanma kılavuzunda aynı şey yazıyor(en kısık diyafram açıklığı F8 diye).aynı şeyi A modunda denedim yine en fazla F8'e kadar kısılıyor.tekrar P moduna alıyorum odakladığımda yine 12.3 oluyor.zoomsuz çekince F2.8 oluyor.ama zooma bağlı olarak diyafram kısıklığı da artıyor.ne kadar zoom yaparsam diyafram o kadar kısık oluyor.fotoğrafları bilgisayara atıp exifine baktım F12.3 yazıyor.yardımcı olur musunuz lütfen? bu neden olur?

Tarih: 3 Aralık 2009, 21:43 - İp: 78.***.**0.97
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

objektiflerde ne kadr zoom yaparsanız diafram değeriniz o kadar kısılır. bu doğal bişey yani. en açık diafram en geniş açı değerindedir.

Tarih: 5 Aralık 2009, 10:53 - İp: 212.***.**5.217
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Diyafram = Odak uzaklığı / Merceğin içindeki çemberin çapı

Örneğin merceğin içindeki diyafram mekanizması en çok kısılınca çap 2mm oluyor.

Odak uzaklığı 7mm ise(geniş açıda):
f= 7/2= 3,5

Zoom yaparsan odak uzaklığı 26 mm oldu örneğin,
f=30/2=13

olur.

Açıklık aynı ama odak uzaklığı değişince ışık yoğunluğu değişiyor.

Tarih: 5 Aralık 2009, 14:20 - İp: 92.***.**7.154
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Verilen cevapların Erkamt'ın sorduğuyla alakası yok .

S8100'un en kısık diyafram değeri ( speklerde /kullanma klavuzunda ) f8 olarak belirtilmiş , diyor . Ayarı kendisi yapınca da f8'i geçmiyormuş . Doğrudur , Dslr-like'larda minimum diyafram hep f8 .

Nasıl olup da f12.3 'de çekiyor o zaman diye soruyor

#paperman' tarafından 05.12.2009 18:37:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Aralık 2009, 18:33 - İp: 96.***.**6.106
erkamt
erkamt (üye)
Amasya / Amatör

evet arkadaşlar paperman'in dediği doğru.
sizin dediğiniz şeyleri ben de biliyorum.sorun benim makinamda fazla kısılması...
onunla ilgili cevap verirseniz memnun olurum.diğer bilgiler için de teşekkürler.tazelenmiş oldu

Tarih: 5 Aralık 2009, 19:03 - İp: 78.***.**9.164
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Normalde zoom yapınca f2,8 yapması lazım yapacaksa, daha kısa pozlama olsun ve titreme olmasın diye.

Diyafram mekanizmasında bir problem olabilir.

A modunda değişk diyafram değerleri dene,

Fotoğraflarda pozlamanın doğru olup olmadığına bak, eğer diyafram sabit kalıyorsa değişmiyorsa poz süresi zaten değişeceği için pozlardan kimi aydınlık kimi karanlık çıkar.

Öyleyse diyafram mekanizması bozuk demektir servise götürmen gerekir,

Yok eğer hepsi doğru pozlanmış ise orda bi sorun yok yazılımda bir hata vardırsanırım.

Burkay bey daha iyi bilir forumda yok sanırım şu anda.

P modu bence gereksiz bir mod, A veya Manuel, bazen hızla ilgili bişey gerekirse S(Tv modunu kullanırsın)

Tarih: 6 Aralık 2009, 11:34 - İp: 92.***.**4.127
erkamt
erkamt (üye)
Amasya / Amatör

pozlamada bir sorun yok.gayet iyi.her ne kadar değerler bana çok yüksek gelse de pozlamada herhangi bir sorun yok.zaten benim aklıma takılan şey (benim makinamda) diyafram nasıl o kadar kısılır hadi oldu da kısıldı diyelim, o zaman flaşın ışığında değerler nasıl bu kadar yüksek olur???
enstantene: 1/125
diyafram: F12.3
iso: 64

istediğiniz kadar flaş patlatın karanlık çıkması gerekmez mi???
acaba diyorum diyafram kısılması gerektiği kadar kısıldı ama exif bilgilerine mi yanlış işlendi?
bu mümkün müdür sizce???

Tarih: 6 Aralık 2009, 15:09 - İp: 78.***.**9.28
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aklıma gelen tek olasılık çektiğiniz objeye çok yakın olmanız .Diyelim ki öyle .....

Makina mecburen en düşük ISO'ya inmiş ve flash senkronizasyonunun müsaade edeceği maksimum perde hızına çıkmış . Geriye pozlamayı kurtarmak için tek seçenek diyaframı kısmak kalıyor . Belirtilen/ayarlanabilen minimum diyafram olan f8 yetmeyince ( DSLR-like'larda bir takım kısıtlamalardan dolayı daha üst diyaframlar görüntü kalitesini bozmadan mümkün değil - o sebeple f8 limiti var ) , makina tavsiye edilmese de daha da kısmış diyaframı - doğru ışığı bulabilmek için .

Benim de eski bir makinamın uzun pozlama limiti 15 saniye olduğu halde , ben gece çekimlerinde 2-3 dakikaya kadar otomatik modda perdeyi açık tuttuğunu hatırlıyorum.

Çok yakından mı çekim yapmıştınız ?? Biraz uzaklaşırsanız f8'i geçeceğini sanmam . Daha da yaklaşırsanız belki de f16'da filan çeker

Tarih: 6 Aralık 2009, 18:18 - İp: 96.***.**6.106
erkamt
erkamt (üye)
Amasya / Amatör

çok yakın değil yine de yakındım.yaklaşık 40-50 cm falan uzaklıktaydım...isoyu ben 64 yapmıştım.bunu da belirteyim...
teşekkür ediyorum size,kafamdaki soru işaretleri cevabını buldu

Tarih: 6 Aralık 2009, 21:31 - İp: 78.***.**1.30
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

ISO'yu deneme amacıyla 400 filan yapıp , flashi da açıp çok yakından bir objeyi çekerseniz sanırım makinanın fiziksel olarak inebileceği minimum diyaframı bulursunuz - belki f12.3 'den bile yuksektir

Tarih: 6 Aralık 2009, 23:00 - İp: 96.***.**6.106
erkamt
erkamt (üye)
Amasya / Amatör

hmm.bunu öğrendiğim iyi oldu diyaframla uğraşmayı severim deneyeceğim artık.yardımınız için sağolun

Tarih: 7 Aralık 2009, 18:51 - İp: 88.***.**7.122
  • 1