quera
quera (üye)
İzmir / Amatör

S5600 El İle Netleştirme (m)

geçen hafta fuji s5600 aldım ayarlarını öğrenmeye çalışıyorum fakat şu el ile netleştirme olayını yapamıyorum otomatik netleştirmeden bi farkını göremedim zoom yaptığım bi yeri manuel olarak nasıl netleyebilirim yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden forum bi harika

Tarih: 13 Haziran 2006, 10:48 - İp: 81.***.**9.202
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

selamlar quera,

öncelikle siteye hoşgeldin.. eski bir s5600 kullanıcısı olarak aklımda kalanlar ile yardım etmeye çalışayım.. birincisi sol üst tarafta autofokus kilitleme düğmesi mevcut.. oradaki bileziği açtıktan sonra ilk iş s-af, c-af ve m modlarından m olanına ayarları getirip sonra bileziği tekrar kilitlemen gerekiyor.. s-af => single auto focus, yani; deklanşöre yarım bastığın zaman tek noktaya odaklanıp netledikten sonra bırakıyor.. her nokta netlemesinde deklanşöre yarım basmak gerekiyor.. c-af=> continious auto focus, yani; sürekli olarak çevirdiğin noktaya netlemeyi makine yapıyor.. objektifi nereye çevirirsen çevir netleme yapıyor.. ama bilesinki bu pil ömrünü oldukça düşürür.. m=> manuel, yani; adından da anlaşılacağı üzere herşeyi sen yapıyorsun fokuslama adına.. biz şimdi manuele aldığımızı varsayarak devam edelim..

deklanşörün hemen arkasında +/- şeklinde bir pozlama telafi düğmesi var.. o düğmeye elini basılı tutarken aynı zamanda wide tele düğmelerine basarsan geri veya ileriye doğru çok ince ayarlı bir netleme yapabilirsin.. eğer bu netlemenin hızını yavaş buluyorsan ki makro çekimlerde biraz daha hızlı olmak gerekiyor bazen.. o zaman menünün içerisinden hızlı çekim modu diye bir ayar var... onu hızlıya aldığın zaman bu netleme biraz daha hızlı çalışabiliyor.. netleme aralığının dışına çıktığın zaman sana ekranın ortasında sağ veya sol ok işaretleri ile bildirim yapıyor.. zaten yaptıkça kavrıyorsun.. umarım yardımcı olmuşumdur.. aklımda kalanlar bunlar..

sağlıcakla..

Tarih: 13 Haziran 2006, 14:29 - İp: 85.***.**3.128
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

bu arada yazmayı unutmuşum.. anlattığım noktalardan mutlaka bildiklerin vardır ama yeni okuyan arkadaş olabilir diye detaylı anlattım.. saygılar..

Tarih: 13 Haziran 2006, 14:30 - İp: 85.***.**3.128
quera
quera (üye)
İzmir / Amatör

sayın applemac
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz sorunu buldum sayenizde manuel netlemeyi çok yavaş yaptığından ben hiç bir şey olmuyo sanıyordum ekranda da hiç bi işaret çıkmayınca çalışmıyo fln sandım tuşlar
hılı çekim moduna alınca dediğiniz gibi biraz daha hızlanıyor
çok teşekkür ederim...

Tarih: 14 Haziran 2006, 08:26 - İp: 81.***.**9.202
kirlii
kirlii (üye)
Sakarya / Meraklı

Merhaba.. Bende yeni s5600 kullanıcılarındanım. Baya zorluk çektiğim anlar oluyor.. Manuel netlik için detaylı bilgi için teşekkürler..

Tarih: 18 Temmuz 2006, 18:12 - İp: 85.***.**7.220
smokeweed
smokeweed (üye)
İstanbul / Amatör

Herkese Merhaba bende fuji s5600 kullanıcısıyım daha cok yeniyim bi kac sorum olucaktı bu makineye macro lens yada herhangi bi lens takilabiliyor mu siz lensli kullaniyormusunuz simdiden cok tesekkr ederim herkese he birde eger elinizde fuji s5600 ile ilgili turkce dokuman e-book filan varmı cok tesekkurler herkese

Tarih: 28 Temmuz 2006, 13:08 - İp: 81.***.**5.239
  • 1