hulg
hulg (üye)
Erzurum / Amatör

Raw+jpeg

Arkadaşlar raw+jpeg in normal raw veya normal jpeg den farklarını yazabilir misiniz.

Tarih: 15 Kasım 2005, 13:26 - İp: yok
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

raw + jpeg modda raw herzaman tek raw'da veya raw+jpegde yüksek kalitede ham bilgi işlemekte. Jpeg ise raw+jpegde makina markasına göre bazısı basic( düşük kalite) bazılarında yüksek kalitede jpeg kaydetmekte.
Sonuçta raw+jpeg zaman kaybına yol açmakta kayıt esnasında b

Tarih: 15 Kasım 2005, 13:50 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar arkadaslar..
..aslinda tabii ki her modun bir avantaji oldugu icin makinede yer aliyor.. yani, sirf gostermelik olmasi adina bir ozellik eklemezler..
daha da ileri duzey dslr'larda raw+jpeg modu daha da gelismis bir durumda; soyle ki, kaydedilecek jpeg modunun kalitesini ve buyuklugunu de degistirebiliyorsunuz..
..raw'in cok fazla avantaji var jpeg moduna gore..
ama jpeg modunun da bazi avantajlari var..
outdoor photographer dergisinde rob shepard soyle demis:
"...the high quality JPEG images looked far superior to the RAW files when both were opened directly."
..jpeg formatinda kayit edilen fotograflar da raw'lardan elde ediliyor aslinda.. iste raw formatinda olunca, camera bir degisiklik yapmadan butun bilgiyi al diyor.. jpeg modunda ise gerekli duzenlemeleri yapip oyle veriyor..
raw modunda iyi bir sekilde oynama yapamazsaniz, iyi bir jpeg fotografi kalitesini yakalayamayabilirsiniz..
son olarak, jpeg fotografi heryerde kullanilan formattir.. internet icin jpeg formata ihtiyacin var mesela hulg.. yani raw formatinda bile cekilmis olsa, isleme yapman gerekecek oncelikle.. iste jpeg modunda olunca beklemen gerekmez..
..ama iste teknik acidan mukemmellik acisinda raw formati sart.. yaraticilik icin.. kayip yasanmamasi icin..
..tabii makinen raw+jpeg moduna izin veriyorsa ve tabii ki hiz ve yer acisindan da fazla kaybin olmayacaksa kullanmaktan cekinmemelisin..
..350D'de raw+jpeg modunda ard arda 4 fotograf cekebilirsin.. raw modunda ise 6..
eger ki kullandigin kartin kapasitesi yeterli ise raw+jpeg cekebilirsin.
ama o kadar merak etme, cunku zamanla hangi ayarda nerede ne yapman gerektigini bilebileceksin..

not: raw formatinda kayit yapman cok onemli.. ayda yilda bir hayatinda yakalayabilecegin en iyi fotograflari cektiginde raw formati olup olmamasi cok onemli olabilir.. bircok yanlisliklari ortebilirsin..
o yuzden raw modunda cekmeye calis her zaman hulg..
...
juggler'in da dedigi gibi:
raw kullanalim, kullandiralim.. [>:D

Tarih: 15 Kasım 2005, 15:06 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

RAW+JPEG'in herhangi birini tek basina kullanmaktan gorsel farki sadece ve sadece 2 formatı aynı anda istediginiz icin makinenin (modele gore farketmekle beraber) JPG sikistirma seceneginizi kisitlamasidir. RAW'da ise fark olmaz.

Performans acisindan ise bracketing (farkli pozlama seviyesinde alternatifli cekim) ve surekli cekim esnasinda RAW+JPEG modunda iken saniyede alinan kare sayisi dogal olarak azaliyor. JPEG en hizli, RAW daha yavas, RAW+JPEG daha da yavas veya imkansiz. Ayrica bracketing'de pozlar arasinda kucuk farklar olusabilir. Bunu okudum ama 350D'de deneyip gormedim. Teorik bilgim.

Cogu kisiye RAW+JPEG'in faydasi olmayacaktir. Genel tavsiyemiz poz basina 5-10 dakika harcamayi kabullenmek pahasina RAW + Photoshop !!!

Diger taraftan EOS350D'nin dpreview'da idi sanirim, bir incelemesinde "RAW + Yazilim = JPG" ve "dogrudan JPG cekim" karsilastirmasinda JPG'in hemen hic eksigi olmadigi sonucuna varilmis. Dadanagast'in bahsettigi makinanin JPG'e cevirmede iyi calismasi olayina bir ornek.

Gene de ben poz ayari, histogram ve beyaz ayari islemlerini RAW ortaminda yapip JPG'e en son donmeyi tercih ediyorum.

Kartiniz devase degilse tabii mecburen JPG.

Eger tarziniz cek ve hemen kullan ise her zaman JPG.

Tarih: 15 Kasım 2005, 21:40 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

zaten bilgisayarin basinda biraz vakit harcamak ne de guzel oluyor gurcan, oyle degil mi?..
raw ile gercegin otesine rahatlikla gecebiliyorsun..
..........
ben eskiden c1pro'yu tercih ediyordum ama artik direk camera raw (photoshop) ile aciyorum fotograflarimi..
..ama tabii dedigin gibi bazen zaman nakit olabilir bazilari icin..
gazetelerde calisanlarin mesela beyaz ayari ile ugrastiklarini dusunmuyorum.. cunku gazeteye baskida zaten cok fazla kayip olur fotografda.. o yuzden en hizli yol, jpeg.. raw'a ihtiyaclari yok..(tabii bu tamamen bir tahmin, yanlis anlasilmasin.. ayrica sanki ceko da daha once bahsetmisti ama tam olarak hatirlayamiyorum..)
ama iste omrunuzun fotografini cektiginizde, jpeg olarak kaydedilmis olmasi size pahaliya patlayabilir..
..

yuksek kapasiteli kart alalim ,raw kullanalim, kullandiralim.....

Tarih: 15 Kasım 2005, 22:42 - İp: yok
hulg
hulg (üye)
Erzurum / Amatör

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. [>:D

Tarih: 16 Kasım 2005, 08:40 - İp: yok
  • 1