enesemrebilgin
enesemrebilgin (üye)
İstanbul / Meraklı

Raw Formatı Hakkında Bilgi Lütfen

raw olarak çektiğim 300 kadar fotoğraf var bunları jpege çevirmek istiyorum forumu inceledim ps kullanmak lazımmış fakat o konuda pek iyi değilim.. yardıma ihtiyacım var netfotoğraf

Tarih: 13 Nisan 2012, 12:44 - İp: 88.***.**2.185
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hangi marka/model gövdenin rawı?

Tümünü tek seferde sabit bir setup ayarıyla mı çevirmek istiyorsunuz, bu ayar tüm 300 fotoğraf için iyi bir seçim olacak mı?

Raw işlemek ayrı bir beceri ve tecrübe gerektirir, photoshop ile fotoğraf işlemeye benzemez. Her markanın rawını PS'un raw eklentisiyle işleyerek o markanın gerçek performansını elde edemezsiniz. Örneğin Canon rawında PS başarılı kabul edilse de bir Nikon rawında aynı performansı alamazsınız; bu yüzden profesyoneller Capture NX2'i tercih ediyorlar. Bu programın kullanımı ve mantığı da PS kullanıcılarına genelde ters gelir.

Tarih: 13 Nisan 2012, 13:14 - İp: 46.***.**3.230
enesemrebilgin
enesemrebilgin (üye)
İstanbul / Meraklı

pardon unutmuşum nikon D5000 makina ile çektim..
hepsini birden çevirmek istiyorum bridge ile open in camera with raw seçeneği varmış biraz araştırdım fakat ben programı kurduğum ve fotoları taradığımda o yazı silik oluyor nedir sorun anlayamıyorum..

Tarih: 13 Nisan 2012, 14:07 - İp: 88.***.**2.185
enesemrebilgin
enesemrebilgin (üye)
İstanbul / Meraklı

kimse bilmiyor mu? lütfen yardııım

Tarih: 13 Nisan 2012, 14:33 - İp: 88.***.**2.185
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Eğer ücretsiz bir yazılımla bunu halletmek istiyorsanız Nikon View NX en uygunudur. Fotoğrafların tümün seçip tek bir setup ayarıyla (renk, ışık, kontrast, keskinlik, beyaz dengesi vs.) tümünü tek seferde belirlenen klasöre jpg olarak atabilirsiniz.

View NX makinanın yanında gelen cd'de vardır (en azından benim yaşadığım ülkede öyle satılıyor, TR için bilemiyorum). Tabii ki Nikon'un kendi sitesinden de ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Tarih: 13 Nisan 2012, 15:50 - İp: 46.***.**3.230
enesemrebilgin
enesemrebilgin (üye)
İstanbul / Meraklı

çok teşekkür ederim gerçekten işime yaradı selamlar..

Tarih: 13 Nisan 2012, 15:51 - İp: 88.***.**2.185
  • 1