muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Prıme Lens Hakkında

Selam DSLR dünyasına yakın zamanda adım atmış biri olarak sürekli duyduğum prime lensler hakkında bilgi edinmek istiyorum. Örnekse Nikon Nikkor 50mm f1.4 lens çok methedilen bir lens. Bu lens tam olarak ne iş yapar? Yani hangi çekim alanlarında kullanılır ve avantajları nelerdir? Tamamiyle portre çekmek amaçlı bir ürün müdür? Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 15 Mart 2011, 12:27 - İp: 62.***.**2.1
utkusezer
utkusezer (üye)
Bursa / Amatör

naçizane önerim: makinanızda büyük ihtimal 18-105 vr var, buda iyi bir lenstir.. ilk bir yıl iyice makinanınızı ve lensi tanıyın , diyafram ve ensantre olayını kavrayın çektiğiniz iyi ve kötü resimleri bilgisayarda inceleyin. çünkü kötü çekimler çok şey öğretiyor. ilk senenin sonunda hangi lense ihtiyaç duyduğunuzu zaten bileceksiniz.

Tarih: 15 Mart 2011, 17:03 - İp: 85.***.**0.126
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

nazik yaklaşımınız için teşekkür ederim ama Prime lens in ne işe yaradığını tam bilmiyor olmam diyafram, enstantane, ıso, WB gibi kavramları ve ayarları bilmediğim anlamına gelmiyor. 1.8 diyaframlı bir lens ile alan derinliği konusunda olumlu sonuçlar alacağımı tahmin ediyorum ama dahası nedir? sadece portre çekmek amaçlı olamaz bu lensler diye düşündüm.

Tarih: 15 Mart 2011, 23:16 - İp: 78.***.**3.231
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

50 mm prime lenslerin ortak noktaları düşük fiyata yüksek hız sunmaları. Nedir yüksek hız? Diyafram çapları geniş olduğundan bu lenslerin ışık toplama kapasiteleri yüksektir. Bu da pozlamanın diğer bacağı olan enstantane hızında size esneklik sağlar. Örneğin maximum diyafram açıklığı f:4 olan bir objektifle 1/25 sn de pozladığınız bir görüntüyü f:1.4 diyafram açıklığı olan bir objektifle 3 stop daha yüksek hızda yani 1/200 sn de pozlayabilirsiniz. Bu da size düşük ışıklı ortamlarda titreşimden kaynaklanan bulanıklığı bertaraf etme veya hareketli görüntülerin dondurulması için gereken yüksek perde hızlarına ulaşma anlamında büyük avantaj sağlar. Bir diğer avantajı da açık diyafram demek sığ alan derinliği demek olduğundan bu lensler arka planı ayıklama konusunda yani klasik tabiriyle konuyu net arka planı flu yapma konusunda çok başarılıdır.

Tarih: 16 Mart 2011, 11:59 - İp: 213.***.**5.242
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Atlamışım. Sadece portre çekmek amaçlı lens diye bir şey olmaz. Portre çekmeye uygun lens olur. Uygun açıyı, mesafeyi bulduktan sonra kuş da çekersiniz, otomobil de.

Tarih: 16 Mart 2011, 12:06 - İp: 213.***.**5.242
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

sn bitpire işte beklediğim açıklama tam olarak bu idi. Son derece ikna ve tatmin oldum verdiğiniz bilgilerden. Çok teşekkür ederim.

Tarih: 16 Mart 2011, 13:45 - İp: 62.***.**2.1
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bitpireye ilave olarak;

*Distortion yani zoom lenslerde genis acilarda gorulen egiklikler ,bu lenslerde hemen hemen hic yoktur

*Tek aci sunduklari icin obje odakli calismalarda sizi hareket ettirerek tembel kalmanizi engellerler.Zom yapayimda aradigimi bulayim tembelligi yok yani

*Genelde zoom lenslere gore daha hafif ve kucuk olduklari icin insana gina getirmezler

*Diyafram degerlerinin aralik olarak daha fazla olmasi,daha fazla resim kombinasyonu ve artistik sonuclara sizi goturur.

*Prime lens ile prime fotografci olabilirsiniz am zoom ile asla(Buda benim maddem)

(Fiyat konsunda bitpireye hem katiliyorum hemde katilmiyorum.Prime lenslerde kendi aralarinda 2 ye 3 e hatta 4 e ayrilirlar.Ultra,pro.....falan herksin bi yakistirmasi vardir ve fiyatlarida bizim bildigimiz kullandigimiz markalarda 2000 dolarlara,pek kullanmadigimiz middle formatlardada 30000 dolarlara kadar cikar...)

(Sabit odakli telephoto lensleride bu kategoriye sokarsak bizim bildigimiz makinalardada 20.000 dolarlik lens alabilirsin.Bakiniz futbol sahalari...)

#ozansan' tarafından 18.03.2011 16:43:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2011, 16:32 - İp: 219.***.**6.57
alisany
alisany (üye)
Tekirdağ / Amatör

yanlış biliyorsam düzeltebilirsiniz. 50mm bildiğim kadarıyla insan gözüne en yakın lens.. biraz da bu yüzden bu kadar göze hoş gelen sonuçlar veriyor..

Tarih: 31 Mart 2011, 11:13 - İp: 95.***.**0.58
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Oyle denirde ,ellerinde APS-C format makina olanlarda ayni seyi soyluyor,Full frame olanlarda.Yani ikisinden birisi dogru olmamali.50mm APS-C li makinalarda 75mm ye tekabul ettigi icin ben pek katilmiyorum.Ama makina full frame ise katiliyorum...

Tarih: 31 Mart 2011, 13:48 - İp: 219.***.**6.57
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Konuyu başka kaynaklardan da araştırdım, çok düşük f rakamları (büyük diyafram açıklıkları) ile iki nesne arasında 10 cm varken bile öndeki nesneyi arkadakinden ayırmak, diğer deyişle kısa mesafelerde de alan derinliği yaratabilmek anlamında çok yararlı bu lensler. Bir de dediğiniz gibi sabit açılı oldukları için distortion oluşturmamamları çok önemseniyor. daha küçük açılı sabit açılı lenslerde 105 mm f2.8 gibi genelde makro çalışmalarında kullanılıyor. Daha büyütme oranları oluyor yani. Tüm bilgileri birleştirdiğimizde gerekli bir lens olduğuna kanaat getirdim

Fiyat boyutunda ise ben hep kendi D90 ıma göre konuştum. Şuanda biraz daha eski model olan built in AF motoru bulunmayan f1.8 lens 250 TL gibi temin edilebilirken hemen aynı özellikteki f1.4 AF-S lens ise 500-600 TL gibi minimum fiyatlardan satılıyor. Ki bunlar elbette standart lensler. Gerçekten de 10.000 USD ye kadar çıkan sabit açılı lensler bulmak mümkün

Tarih: 1 Nisan 2011, 15:22 - İp: 62.***.**2.1
  • 1