suat_garip
suat_garip (üye)
İstanbul / Amatör

Pozometre Ortada Fakat Fotoğraf Karanlık

Merhabalar, fotoğraf çekmeye 4 sene gibi uzun bir ara vermiştim ki fotoğraf sevgisi beni bırakmadı. Kendime yeni bir nikon d90 aldım ve o eski günlere, fotoğrafa, yeniden başlamak istedim. Makine elime ulaşır ulaşmaz manuel ayarla çekim denemeleri yaptım fakat sonuç içimdeki hevesi kırdı. Diyafram ve enstantane değerlerini pozometreyi ortalayacak şekilde ayarlıyorum fakat fotoğraf karanlık çıkıyor. Acaba kaçırdığım bir nokta mı var yoksa makinede mi problem var bilemedim. Değerli yorumlarınızla katkıda bulunursanız çok mutlu olacağım aksi taktirde çok kötü bir başlangıç yapmış olacağım

Tarih: 3 Aralık 2014, 21:01 - İp: 78.***.**2.76
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

''Diyafram ve enstantane değerlerini pozometreyi ortalayacak şekilde ayarlıyorum fakat fotoğraf karanlık çıkıyor.''

Pozometreyi ortalamak ne demek?
Neyi çekiyosun karanlık çıkıyor, örnek fotoğraf koyarsan net bir cevap bulabiliriz.Tabi bu işte heves yetmiyor maalesef çok okuyup araştırıp teorik bilgiler edinip sonra bu bilgileri pratiğe dökmek lazım. Bir kere deneyip hevesin kırılıyorsa işin biraz zorBu iş öyle dışardan göründüğü gibi basit değil sabırlı olup merdivenleri yavaş yavaş çıkacaksın,hevesin devam ederse gerisi gelecektir.Kısaca olmak yada olmamak bütün mesele bu.

#atilla61' tarafından 04.12.2014 01:32:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2014, 22:27 - İp: 176.***.**4.106
turan_izmir
turan_izmir (üye)
Balıkesir / Amatör

+ 0 -

Olan yerden bahsediyor sanırım. Manuelde pozlarken 0 getirdiğinizde pozlamıi olursunuz. A,S ve Auto modlarda denediniz mi?

Tarih: 4 Aralık 2014, 02:16 - İp: 78.***.**6.207
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arka plan aydinlik ise, pozometre yanilir - arka plan istenen isik seviyesinde cikarken yakin plandaki objeler/insanlar karanlik kalir ...

Tersi durumda, arka plan cok karanlik ise pozometre yine yanilir; bu sefer de yakindakiler cok aydinlik cikar.

Dijital sensorlerin, insan gozu gibi goremedigini, isigi algilayamadigini da bilmeniz lazim. Insan gozu, aydinlik/karanlik ayni anda gorebilir. Sensorler oyle degildir; isigin dengeli olmadigi yerlerde zorlanir.

Once isigi arkaniza alarak cekim yapmaya bir baslayin, moralinizi duzeltin. Sonrasinda da makinaya istediginiz yerden nasil nokta olcum aldirabilirsiniz - ona bakarsiniz ...

Tarih: 4 Aralık 2014, 04:36 - İp: 154.***.**9.172
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

pozlama telafisi - de ayarlı kalmıştır.

Tarih: 9 Aralık 2014, 10:06 - İp: 194.***.**4.25
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Biz yazaduralim, soran arkadas soruyu sordugu 3 Aralik'dan beri buralara ugramamis, cevaplara bile bakmamis

Tarih: 10 Aralık 2014, 08:53 - İp: 154.***.**9.172
rockkesman
rockkesman (üye)
İstanbul / Amatör

Öyle olmuyormu zaten uğur bey.Son oturumu 3 aralık bir daha ömür boyu uğramaz.Bunun gibi niceleri dolu.

Tarih: 11 Aralık 2014, 00:37 - İp: 88.***.**2.120
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

belki başkasının işine yarar

millet bizi maaşlı eleman sanıyor, anında cevap gelmeyince hayat küsüyor

Tarih: 11 Aralık 2014, 11:18 - İp: 194.***.**4.25
zafercankiri
zafercankiri (üye)
Balıkesir / Amatör

Uğramamasının en olası 2 sebebi olabilir:
1- Çok gençtir, çabucak hevesi kaçmıştır, daha kolay bir hobi aramaya başlamıştır.
2- Yaşlıdır, böyle bir konu açtığını unutmuştur.
İlki daha büyük olasılık.

Tarih: 13 Aralık 2014, 11:43 - İp: 88.***.**7.194
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Madem manuelde çekim yapıyorsun diyafram ile instantaneyi ayarlamışsın. Ama iso ve beyaz ayarını ayarlamayı unutursan istediğin sonuçları alamazsın.
Manuel ayarda çalışmayı bırak.
Diyafram öncelikli modda çalış.
İso ve beyaz ayarını otomatiğe al. Bırak bu iki ayarı makina yapsın.
Sadece diyafram ayarlarını öğren yeter.

Tarih: 13 Aralık 2014, 20:52 - İp: 151.***.**4.217
  • 1