tarkanust
tarkanust (üye)
Ankara / Amatör

Pentax K100d Yardım Lütfen

2 gün önce amatör olarak fotoğrafçılığa giriş yapmak üzere pentax k100d'yi kit 18-55 lensiyle birlikte aldım. tabi heyecanla incelemek üzere 4 adet şarjlı pil ve 4 adet normal pil aldım. normal pilleri incelemek için kullanacaktım ancak hevesim kursağımda kaldı. çünki normal pillerle açmaya çalıştığımda battery deployed diyip kapandı cihaz bende neyse sabredeceğiz deyip diğer pilleri şarja koydum 17-18 saat şarjdan sonra cihaza pilleri taktım full görünüyordu pil göstergesi. 3-4 kare çekim yaptıktan sonra aynı şeyi bu pillerdede yaptı. makinayı kapatıp açtım bu sefer yarım gösterdi pilleri yine bi kaç çekim yaptıktan sonra battery deployed deyip tekrar kapattı. ısrarla her açtığımda pil göstergesi farklı farklı seviyelerde gösterdi ancak her açtığımda bi kaç çekim yapabildim. pilleri farklı cihazlarda denedim sorun yok. cihazım bozukmudur yoksa cihazda böyle genel bir problem varmıdır diye servise vermeden bir foruma yazayım dedim belki aynı cihazdan kullanan arkadaşlar yardımcı olur diye. bu şekilde kapat aç çekim yap eziyet oldu valla daha ilk adımda problem yaşadım.
şimdiden teşekkür ederim yardımcı olacak arkadaşlara

Tarih: 10 Şubat 2009, 00:30 - İp: 88.***.**2.196
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

aldığın şarjlı pillerin markası nedir ??

Tarih: 10 Şubat 2009, 02:02 - İp: 88.***.**3.5
tarkanust
tarkanust (üye)
Ankara / Amatör

gp 2700 ni mh pillere güvenmediğim için bugün birde varta nın 2700 lüklerinden aldım bakalım yarın onlarıda deneyeceğim

Tarih: 10 Şubat 2009, 02:06 - İp: 88.***.**2.196
aalii
aalii (üye)
İstanbul / Amatör

Yaklaşık 10 aydır K100dsüper kullanıyorum. Normal pillerde sorun yaşamanız (alkalin değilse) normaldir. Kaliteli (duracell, varta gibi) alkaline piller kullanmanızı tavsiye ederim.

Şarjlı pillerle ilgili sorununuza gelince pillerinizin miliamper değerleri nedir? 2200-2500 ve üzeri miliamper değeri olan pilleri kullanmanızı tavsiye edebilirim. Mevcut pillerinizi mümkünse bir başka cihazda tamamen bitirip yeniden şarj edip birde öyle deneyin. Pillerinizden birinde yada bir kaçında sorun olabilir.

Şarj aleti olarak her pili ayrı ayrı deşarj eden ve pillerin doluluk oranına göre sarj işlemini kesen yada devam ettiren modeller mevcut. Bir tane edinmenizi öneririm.
Yaşadığınız sorun pillerle alakalı görünüyor. Makinanız yüksek amper değerlerine ihtiyaç duyar bu nedenle yeterli akım oluşmadığında batarya uyarısı vermesi normal. Pillerinizi hiçbir zaman için tam olarak bitirmez. Bu nedenle farklı cihazlarda bir süre daha kullanabilirsiniz normaldir. Ben makinamı çalıştırmayan bitmiş pillerimden biriyle 2 ay buyunca kablosuz faremi sorunsuz kullandım ))

Dediğim işlemleri uygulayıp tekrar deneyiniz. Sorun çözülmezse pillerinizi değiştirin yada kontrol ettirin. BAşkaça bir sorun olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bol fotoğraflı günler dilerim...

Tarih: 10 Şubat 2009, 02:11 - İp: 193.***.**8.254
tarkanust
tarkanust (üye)
Ankara / Amatör

sorun çözülmüştür varta pillerle yaklaşık 6 gündür kullanıyorum hatta pil ne zaman bitecek diye bekliyorum :D

#tarkanust' tarafından 16.02.2009 22:16:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Şubat 2009, 22:14 - İp: 88.***.**7.12
topaloglu38
topaloglu38 (üye)
Kayseri / Amatör

aynı makinadan bende de var makinayla gelen pillerdede aynı sorunu yasadım GP 2700 aldım şarz makinam ataba508 menunum

Tarih: 19 Şubat 2009, 21:28 - İp: 88.***.**6.4
  • 1