mehmetgeren
mehmetgeren (üye)
Ankara / Reklam Fotoğrafçısı

Pentamirror Ve Ayna Fırçayla Çizilirmi ?

Merhaba millet bayadır sitenizde dolanıyorum üye olmak bugüneymiş zengin içerikli bir siteye neden katkım olmasın diye düşündüm ve üye oldum..

yalnız ufak bir sorunla sizin yardımınızı almaktan şeref duyarım

bayadır kafama takılan bi olay war gecenlerde pentamirror'da leke wardı üfletmeyi denedim olmadı temizleme kitlerinde ki fırçayla biraz temizleyim dedim ama yinede gitmedi.. ama daha sonrasında da pentamirror yani vizörden gördüğümüz yer AF noktalarını gösteren çizilmiş gibi geldi makineyi alalı daha 2-3 ay oldu... aynayıda hafif ve nazik bir şekilde fırçayla silmiştim... CCD sensöre hiç dokunmadım bile ayna ile pentamirror'a fırça vurdum sadece sizce cizilmişmidir yoksa bu benim kuruntum olabilir mi ? makine 2-3 aylık 5d mark II.. ne şartlarla aldım ondan dolayı üstüne düşüyorum aletin.. eğer cizildiyse penta falan nasıl değiştirebiliriz... canon'un yetkili servisine gönderdim zaten leke vardı 2-3 tane dış cekimlerden dolayı onları hiç ellemeyim dedim kendileri halletsinler daha kötü olur v.s diye ama çizik varmış gibi kafama takıldı napmalıyım sizce :/ önerilerinizi bekliyorum ?

Tarih: 2 Ocak 2010, 08:46 - İp: 85.***.**0.49
salıncak
salıncak (üye)
İstanbul / Amatör

Ben de uzun süren tereddütlerimden sonra geçen ay babamın resim fırçalarından yumuşak uçlu olanıyla dslr makinemin aynasını silmeye kalkıştım. İyi de yapmışım. Serviste bile giderilemeyen tozlar bu şekilde yok oldu. Ama gıcır gıcır 5d makineniz bu kısa süre içinde nasıl sizi rahatsız edecek kadar tozlandı, şaşırdım.
Başarılar..

Tarih: 2 Ocak 2010, 11:35 - İp: 78.***.**1.180
mehmetgeren
mehmetgeren (üye)

daha 2. çekimde pentamirror'da leke gördüm.. hiç lens deiştirmedim zaten geldiğinden beri.. ama nası bu kadar kısa sürede kirlendi onu da bilmiorm dorusu.. önemli olan ccd sensör ama.. vizörden bakınca çizik falan görüncede sinir bozucu olur... :/

Tarih: 2 Ocak 2010, 11:51 - İp: 85.***.**0.49
hastasiyiz
hastasiyiz (üye)
Ankara / Meraklı

5d mark ıı de ccd sensör ilginç

Tarih: 2 Ocak 2010, 12:57 - İp: 78.***.**5.254
mehmetgeren
mehmetgeren (üye)

cmos demek istedim

Tarih: 2 Ocak 2010, 13:00 - İp: 85.***.**0.49
mehmetgeren
mehmetgeren (üye)

yok mu hiç bir bilgisi olan arkadaş

Tarih: 3 Ocak 2010, 18:33 - İp: 88.***.**4.38
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Çizilip çizilmediğini burdan anlama imkanımız yok tabii.
5D serisinde pentamirror yok, cam prizma var, kolay çizilmez. Zaten prizmaya ulaşmadan önce buzlu camı sökmeniz lazım.
Ayna ise çizilebilir, direk temasa açık. Hassas yüzeyi var, hava üflemek en doğrusu olur.

Tarih: 3 Ocak 2010, 20:07 - İp: 85.***.**0.24
mehmetgeren
mehmetgeren (üye)

anladım teşekkürler bilgileriniz için umarım çizilmemiştir... yoksa prizmayı v.s değiştirmek de gerekebilir.. sinir bozucu oluyor :/ bakalım nolcak makinenin servisten gelmesini bekliyoruz

Tarih: 3 Ocak 2010, 20:58 - İp: 88.***.**4.38
  • 1