laina
laina (üye)
Zonguldak / Amatör

Panasonic Fz 30 Kullanıcıları

lütfen makinayı bana kullanaıcısı olarak öztlerseniz sevinirim çünkü çoookk yeniyim

Tarih: 8 Nisan 2006, 19:57 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar,
ben de bir kaç aylık pana fz30 kullanıcısıyım, 2. makina olarak kullanmaktayım.

Tavsiyelerim şunlardır:
iso yu otomatikten çıkartın, elden geldiğince 80 isoda çekimler yapın. 80 mm treden sonra ortam ne kadar ışıklı olursa olsun aldanmayın ve mutlaka tripod veya monopod kullanın.Gölge olmayan yerlerde 0 da az gölgel yerlerde 1 stop + gölgelerin kadrajınızın yarısını kapladığında 2 hatta bazı durumlarda 3 stop + ya kaçarak pozlayın. bu nois oluşmasını engeller.daha sonra pc de koyulaştırırsınız. 430 mm iyi sonuçlar almak biraz zahmetli br iş epey deneyler yapmanız gerekir..Biraz da hangi kalitede fotoğraf isteğinizle bağlantılı bir durum tabii.

Jpeg formatında makina epey hızlı, raw formatında bence yavaş ama 35 300 aralığığında bence parasının hakkını vermekte makina..

Tarih: 8 Nisan 2006, 21:23 - İp: 85.***.**1.86
laina
laina (üye)
Zonguldak / Amatör

thalassa önerilerin için teşekkür ederim

Tarih: 9 Nisan 2006, 20:15 - İp: 85.***.**4.158
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

İlk çekimlerinizde cihazı P nodunda tutun, thalassa dediği gibi ISO sizin kontrolünüzde olsun, nedenine gelince ışığın az olduğu ortamda cihaz ISO yu yükseltiyor bu durumdada yüksek ISO larda noise (kumlanma) oluşuyor. En iyisi ISO yu kontrol altında tutmak. 80-100 ISO değerlerinde kullanın.

Beyaz ayarı Otamatikte dursun. Fz30 beyaz dengesini genelde doğru saptıyor.

Menülerden AF yi genelde en üsteki konumda tutun. Daha geniş bir alandan ölçüm yapsın. eğer portre çekecekseniz ya da ufak bir objeyi çekecekseniz o zaman ölçüm modunu spot konumuna getirin. Spot çekimleri, ön plan çok karanlık atrka plan aydınlık olduğu durumlardada kullanabilirsiniz. Böylece cihaz ölçümü karanlık objeden yapacağı için karanlıkta kalan kısımları aydınlık çıkaracaktır.

Denklanşöre yarım bastığınızda çekimde önce ekranad gözüken enstantene ve diyafram değerlerini sürekli kontrol ediniz. Hangi ışık ortamında hangi değerleri veriyor. Bundan sonra cihazın yaklaşık vereceği değerleri zamanla öğrenirsiniz. Örnek : F:4 - Enstantene de 1\100 verdi ve fotoğraf karanlık çıktı. M moduna geçip enstantenei kademe kademe düşürerek (80,60 gibi) fotoğrafın daha çok ışık almasını sağlayabilirsin.

Çekimden önce Diyafram ve Enstantene diğerlerini kontrol et demiştim. Enstantene 1\15 in altına düştüğünde cihazı elde tutarak çekim zorlaşacaktır. Titretmeden çekim yapabilmek için makineyi sabitlemek gerekir.

Tarih: 11 Nisan 2006, 11:06 - İp: 212.***.**0.50
laina
laina (üye)
Zonguldak / Amatör

tolga çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldun...

Tarih: 11 Nisan 2006, 13:25 - İp: 81.***.**2.216
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Gayet iyi bir tercih yapmışsın.Makineyi bozarım diye korkma ben yetkili servisiyim

Tarih: 11 Nisan 2006, 13:53 - İp: 85.***.**4.136
  • 1