cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

Olympus C-765 İnfra Cekimler.

merhaba,

elimde olympus c-765 fotograf makinesi var ve eger mumkunse onunla infrared cekimler yapmak istiyorum,bu konuhakkinda bilgisi olanvarmi?bu makine ile infracekimler yapabilirmiyim?

infra fotografcilik hakkinda bilgi:http://www.fatihkilic.com/article/IR/infrared.htm

Tarih: 21 Kasım 2005, 11:01 - İp: yok
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili Cio,
Makinenin özelliklerine bakılırsa elbette ki yapabilirsin. 55mm bir IR filtre alman yeterli görünüyor.
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/cpg_archived_accessories.asp?id=959
Linki incele istersen. Kolay gelsin.

Tarih: 22 Kasım 2005, 12:45 - İp: 81.***.**8.239
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

simdi asilsorun lens adaptorunu bulmakta,aydinlarin sitesinde olmasina ragmen yok diyorlar ve uzunbirsuredir bu boyle.

Tarih: 22 Kasım 2005, 13:13 - İp: 81.***.**3.134
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Aydinlar konusunda bende çok sıkıntı yaşıyorum. Sipariş ettiğim basit bir polarize filtre 1 aydır hala kargo bekliyor diye görünüyor. En sonunda kargo firmasını Aydinlar'a ben göndereceğim sanırım.

Tarih: 24 Kasım 2005, 13:09 - İp: 82.***.**4.91
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

benim bildigim her dijital makinanin sensorunun onunde zaten bir infrared filtre bulunur bu filtre tum ir radyasyonunu tutar. ir fotografcilikta kullanilan filtreler ise sadece ir isigi geciren diger isinlari gecirmeyen bir filtredir.

simdi beni sorum bahsettiginiz kameranin sensoru uzerinde ir gecirmeyen filitre yokmu?

hakikaten bu tur islerde kullanilabiliyormu...

Tarih: 24 Kasım 2005, 20:18 - İp: 24.***.**6.164
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Elbette ki bu makine de IR tayflarını süzüyor. Görüntüyü insan gözü gibi algılıyor. Cio'nun istediği IR çekimler yapabilmek için bir filtre almak. Yani makine bunları süzmesin ve IR ışınları algılasın istiyor. IR fotoğrafçılık içinde bu filtreler gerekiyor. www.gittigidiyor.com'da birisi çok ucuza satıyordu bir IR filtre cio. Ne kadar temiz bilmiyorum ama bir bak istersen. Adaptör falan gerekiyorsa İstanbul'lu arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar ama sanırım Eminönü taraflarında bulabilirsin.

Tarih: 25 Kasım 2005, 17:46 - İp: 82.***.**4.93
  • 1