cag
cag (üye)
İzmir / Amatör

Objektifler, Slr, Slr Like

arkadaşlar, uzun süredir canon A620 kullanıyordum ama artık yok, yeni bir makina almaya karar verdim, Önce fujinin kompakt sınıfından F 30 veya F31fd serisine yöneldim. Kompaktların en iyisi diye düşünüyorum ama manuel ayarları kısıtlı olduğundan beni tatmin etmeyeceğini düşündüm. Çok ağır makinaları taşıyacağımdan emin değilim ama SLR ve SLR like arasında gidip geliyorum. Fuji 6500FD'yi inceledim ancak İS olmaması biraz düşündürdü. Sonra niye SLR almıyorum diye düşündüm. Yoksa erkenmi bilemiyorum. Olympus E410 hafif ve başarılı bir makina gibi duruyordu. (kardeşim hafifliği taktıysan SLR ile işin ne diyenleri duyar gibiyim) Sonra objektifleri inceledim. Geniş açı veya yüksek zoom ikisinide sağlayabilecek objektiflerin ne dezavantajı var?. E410 da da IS yok gibi görünüyor. IS gündüz çekimlerinde önemli mi yani iyi ışıklı bir ortamda yüksek zoom yaptığınızda enstantane arttırarak bu sorun çözülemezmi? Bu hayatında tek kompakt görmüş ve birden zıplamak isteyen amatöre yardım ederseniz sevinirim.

Tarih: 27 Temmuz 2007, 17:47 - İp: 155.***.**9.232
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

@çağ....

IS gündüz çekimlerinde hiç önemli değil,gece,uzun enstanteneli ve zoom kullandığın çekimlerde Is gerekir. Onuda tripot kullanarak çözersin. Is lı olan makinalrda bile gece ve zoomlu çekimlerde ,iyi fotoğraf için genelde tripot kullanılıyor.
Objektiflere parasal olarak yatırım yapacaksan ve daha iyi fotoğraflar istiyorsan DSLR almalısın. Bence fiyat ve performans açısından şu an dslr için Sony a100 . Yok tek objektifle şimdilik fazla masraf yapmadan olayı çözeyim ,i
lerde DSLR alırım ve video da çeksin diyorsan slr-like sınıfından Fuji 6500fd yi tavsiye ederim..

Tarih: 28 Temmuz 2007, 04:36 - İp: 88.***.**9.212
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Titreşim önleme özelliğinin yararı çok.

Tarih: 28 Temmuz 2007, 10:25 - İp: 88.***.**6.154
cag
cag (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkürler Bir de fujinin s 8000FD'si geliyor. IS var. Panasonic'in yeni çıkacak süperzoomunun hatasına düşmeyerek 1/1.8 kullanmışlar. Kağıt üzerinde fena deyil gibi ama sonuçlarını görmek lazım. 18x optik zoom biraz satış için gibi geldi bana. Hiç kuşkusuz SLR ler kadar iyi değil ama kaliteli bir makina olabilir. Bilgileri aşağıda:

The camera in question is the FinePix S8000fd, which comes with 8 megapixels, unfortunately on a 1/2.5 inch Super CCD HR instead of larger 1/1.8 inch solution. The 18x Fujinon lens has a picture angle equivalent to that of a 27mm-486mm mounted on a 35mm full-frame, but the good news is that Fuji has finally implemented a stabilization technology to cope with the long reach.

Tarih: 28 Temmuz 2007, 16:35 - İp: 155.***.**9.232
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba,

8000 yeni bir makina olduğu için fiyatı yüksek olarak piyasaya çıkabilir.

6500 en iyi seçim.fiyatı da şu an çok uygun.

Tarih: 6 Ağustos 2007, 19:30 - İp: 88.***.**5.224
  • 1