hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Normal Dslr mi Full Frame Mi?

Full frame makinaların bollaşmasıyla eskilerle yeni
full frame makinalar arasında hangisi daha iyi
tartışması başladı.
İkisininde kendisine göre üstünlükleri ve desavantajları var bunlara bir bakalım.
Mukayesemizi aynı megapikselli iki makina arasında yapalım ( 12 MP ). Full framenin fazla bir avantajı
yok tek avantajı toz gibi bozucu etkilerin FF de
normalin yarısı kadar görülmesi.(Etkin alan kaplaması)
Desavantajlarına gelince,

Eski lenslerin kullanılamaması yani yeni lens alımları
gibi çok büyük yeni bir masraf kapısı.

FF sensörlerin maliyetinin yaklaşık iki kat pahalı
olması.
Bu pahalılık kalitesinden veya imalat zorluluğundan
dolayı değildir iki sensörlük imalat alanından ancak
bir sensör imal ediledilmesindendir.

Bundan dolayı FF makinaların maliyetinin daha pahalıya
çıkmasıdır.

Diğer devrelerin maliyete etkisi çok fazla değildir.

Eğer FF den kazanılan alana 12MP yerine 24 MP konursa
tabiki kalite çok artar ama o daha sonraki imalatlara
kaydırılır yani paralar cepten bir defa çekilmez bu
yeni imalatlarla devamlı hale getirilir.

Yani Canon 5D ve Nikon 200D yi mukayese ederken o FF
demeden önce bunlarıda düşünün. (Sensörlerin biri CMOS
diğeri CCD şimdilik onu gözönüne almayın)
Yinede biri 10MP biride 12MP birbirine yakın sayılır.

Benim şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Tarih: 3 Ocak 2008, 12:51 - İp: 194.***.**1.69
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Yazını okudum ama ben pek katılamıyorum sana çünkü FF cihazların APS-C sensorlu cihazlara göre tek avantajının "toz gibi bozucu etkilerin daha az gözükmesi olduğu" gibi bir yorum yapmışsın,elbette durum sadece bundan ibaret değil,yüksek asa performansı,lensleri crop faktörü olmadan desteklemesi v.s gibi daha evvel çok kez tartışılan durumlar söz konusu.
İkinci olarak,pixel sayısı,birim alandaki pixel arttıkça herşey bir kenara kullanmakta olduğumuz lensin de ayırıcı özelliği fazla olmak zorunda kalacak,yani daha keskin lensler edinmek zorunda kalacağız ve böylece maliyet tüketiciye yine dezavantaj olarak dönecek.Sonuçta bahsettiğin gibi sensorler de piyasada gezinmeye başladı bknz:Canon Eos 1Ds Mark III...gibi.
Yazılacak daha bir çok şey var ama benim asıl söylemek istediğim,yane FF ile Aps-c sensorler arasındaki asıl fark kullanım amaçları olmalıdır,küçük sensorleri spor ve doğa hayatında kullanmak (gerek fps gerek boyut gerekse de telefoto olarak) avantaj yaratırken FF cihazlar studyo fotoğrafçılığında daha kullanışlı olacaktır kanısındayım.
Dezavantaj olarak fiyat elbette bir ölçüdür ama ne ka ekmek o ka köfte...Bu durma yapacak birşey yok henüz...
Teknoloji elbette ilerleyecek ve kalite gerek ff gerekse de Aps-c sensorler için artacaktır fakat kendimiz üretemediğimiz için bazı şeyleri beklemek ve karşılığını ödemek zorundayızdır,kimbilir daha duymadığımız ne sensorler üretilmiştir de haberimiz yoktur

Tarih: 3 Ocak 2008, 14:08 - İp: 88.***.**2.95
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

bilgi sahibi olmaksızın, fikir beyan etmek...

fotoğraf makinelerine, fotoğraflarımızı sağlayan cihazlar değilde, teknolojik oyuıncaklar gözüyle bakmak..

iyi fotoğraf değil.. iyi makine kavramını öne çıkarmak..

benimde, şimdilik aklıma gelenler..

Tarih: 3 Ocak 2008, 14:44 - İp: 85.***.**5.65
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

24x36 veya 35mm diye adlandırılan degerler insan gözünün bakış acısına en yakın değerlerdir.

Tarih: 3 Ocak 2008, 17:13 - İp: 88.***.**2.255
onuraltan
onuraltan (üye)
Trabzon / Amatör

Bende bazı bilgiler verebilirim.

1)Her zaman en ideal olanı, büyük format(burada full-frame)kullanmaktır. Ancak yarı-iletken üretim cihazları(scanner-stepper) açısından başlangıçta büyük zorluklar vardı, bunun için APS boyutu doğdu. Sorunu başlangıçta,Canon ve Full Factory(Cypress) firmaları aştılar. Şimdi başka firmalarda üretmeye başladılar. Doğal olarak format büyütülmesi, üretim zorluğu, üretim verimi(hatalı üretim çokluğu) bakımından ve gerekli camera donanımı açısından, daha pahallı olacaktır.

2)APS boyutu 1 den büyük, odak uzaklığı düzeltme çarpanı getirir(örneğin 24mm ise, çarpan yaklaşık olarak 36/24 dür). Dolayısı çarpan nedeni ile geniş açıda, ciddi soru yaşanır (örneğin çarpan 1.5 ise, 14 mm mercek, yaklaşık olarak 14mmx1.5=21mmm olur). Ancak tele fotoğrafcılıkta çarpan bulunması büyük ekonomiklikte sağlar ve bir avantaj olarak da yorumlanabilr.

3)Full-frame alan derinliği kontrolü açısından, APS boyutlu sensörlere kıyasla oldukca da avantajlıdır.

4)Aynı pixel sayılı bu iki sensör karşılaştırıldığında, APS boyutlu sensörlerin pixel pencere boyutları küçüleceğinden, daha az ışık alırlar. Daha az ışık "dynamic range" azaltır(gölge detayları ve diğer renk detayları). Dolayısı ile renk tonları(gölge tonları)
iyi olmaz. Bununla beraber aynı pixel sayısı durumunda APS boyutu(formatı) daha keskin sonuç verir. Bu noktada full-frame sensörlerin pixel sayısının büyük olması arzulanır.

5) Ancak sportif amaçlı fotoğrafcılıkta ve gazete fotoğrafcılığında, saniyede çekilecek kare sayısı fazla olması istenir. Bu açıdan bakıldığında şimdilik APS formatı tercih edilmektedir. Ancak ileride full-frame formatı, hızı artması durumunda, belkide APS formata profesyonellik açısından fazla gereksinim kalmayabilecektir.

6)Şu aşamada, hız açısından CCD ve CMOS sensörleri artık karşılaştırmak anlamsız. Hız açısından CMOS sensörlere zorunlu kayış var. Bunun önüne de geçilemez. Bu kayış nedeniyle, CMOS sensör teknolojisi büyük gelişme göstermektedir. CMOS gürültüleri(işaret gürültü oranı) hem üretim aşamasında hemde sonradan geliştirilen algoritmalar sayesinde büyük oranda iyileştirilmektedir.

#onuraltan' tarafından 27.01.2008 17:01:43 tarihinde düzenlendi.

#onuraltan' tarafından 28.01.2008 07:52:05 tarihinde düzenlendi.

#onuraltan' tarafından 28.01.2008 08:05:48 tarihinde düzenlendi.

#onuraltan' tarafından 28.01.2008 08:09:11 tarihinde düzenlendi.

#onuraltan' tarafından 29.01.2008 12:42:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2008, 13:58 - İp: 193.***.**8.94
emptyfield
emptyfield (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

fikirlerini paylaşanlara teşekkurler ama bi yerde kafam karıstı.bir makinenin full frame mi yoksa aps c mi oldugunu baska bi konu cmos ya da ccd cencor olması baska bir konu değil mi.yani cmos bir cencoru kullanan bir makine ff de olabilir aps c de.makinelerin teknikozelliklerin de sensor ceşidi yani cmos mu ccd mi yazıyor ama ff olup olmadıgı yazmıyor bunu nasıl anlıycaz.

Tarih: 14 Şubat 2008, 02:26 - İp: 78.***.**4.177
vladss
vladss (üye)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

http://www.canon5dtips.com/2010/11/fov-test-video-full-frame-5dmrkii-vs-1-6x-crop-7d/

Tarih: 8 Aralık 2010, 13:00 - İp: 78.***.**3.86
  • 1