dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

Nikon Full Frame Ve Standart Lensler ?

Nikon'da D5100'ümde kullanacağım lens alacağım ancak full frame lensler ve standart lensler nasıl ayırt edilir emin olamadım. Nikon terimler sözlüğünde geçen tanımlamaları inceledim fakat her kafadan bir ses çıkınca iyice kafam karıştı.

Nikon AF-S 80-200mm 2.8 ED lens bulmama rağmen satıcı full frame lens olduğunu ve makinemde dahili motor olmadan netleme yapmayacağını söyledi.

bu durum ne kadar gerçek bilginizi alabilirmiyim.

Full frame lenslerde FX yazdığını okudum ancak bugüne kadar incelediğim hiç bir lenste FX yazısını göremedim . Hep ED ve DX ve N yazılarına rastladım. Terimsel olarak anlamlarını biliyorum ancak " ED " yazan AF-S (netleme motoru bulunan ) lensler d5100'ümde otomatik netleme yapar mı ?

şimdiden teşekkürler

Tarih: 28 Mart 2014, 01:24 - İp: 81.***.**0.234
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

DX yazan lensler crop sensör yani APS-C sensörlü yanii DX gövdeler içindir. FX gövdede kullanılabilir fakat crop yapmak gerekir.

Satıcı size kullanamazsınız dememiş zaten kullandığınız gövdede af motoru olmadığı için oto fokus yapamazsınız bu lens ile demiş. Makine full frame olmasa da full frame lens kullanabiliyorsunuz makinenizde rahat olun.

Yalnız lens AF-S demişsiniz. AF-S ise oto fokus olarak kullanabilirsiniz çünkü AF-S demek AF motoru lensin içinde demek.

Tarih: 28 Mart 2014, 02:10 - İp: 85.***.**8.228
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

tıkla

Tarih: 28 Mart 2014, 22:48 - İp: 212.***.**3.49
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

roketadam : teşekkürler bilgilendirme için

kesim : bu demek oluyor ki 300mm AF-I ED full frame lens bile netleme motoru olduğu için govdemde otomatik netleme yapıyor demek

istediğim cevapları aldım

AF-D yazanlar harıc hemen bütün netleme motoruna sahip lensleri makinemde rahatlıkla kullanabilirim

Tarih: 29 Mart 2014, 00:07 - İp: 81.***.**3.32
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

öyle de I lensleri bulmak kolay değil normal şartlar altında

af-s 55-300mm vr öneririm af-s 55-200 vr öneririm..

hatta şu aralar ben de 55-300vr satıyorum sanalpazar üzerinden 650 tl uygun kartlara taksit yapıyorlar..

55-300 ile çektiğim fotolar İLK 5 RESİM 55-300 DÜR. İLERLERDE DE VAR AMA TEK TEK EXİF BAKMAN LAZIM HANGİSİ DİYE
TIKLA

#kesim00' tarafından 29.03.2014 10:42:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mart 2014, 10:39 - İp: 151.***.**2.69
tahadonmez
tahadonmez (üye)
İstanbul / Amatör

nikon un giriş seviyesi makinalarının hiç birinde auto focus özelliği yok bu yüzde full frame lensleri desteklemiyor bu durumdan bende şikayetçiyim ve malesef en kötü ihtimalle d90 alacağım

Tarih: 21 Mayıs 2014, 12:41 - İp: 95.***.**5.16
mavidn
mavidn (üye)
Denizli / Amatör

Merhabalar soracağım soruyla alakalı diye bu konuya yazıyorum . nikonun full frame makinalerı hangileri ? birde bu lensler hakkında geniş öğretici bilgiyi nereden alabilirim ?

Tarih: 16 Haziran 2014, 10:43 - İp: 88.***.**4.131
anna-t
anna-t (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Merhabalar.
Bu sayfada http://www.nikon.com.tr/tr_TR/products/category_pages/digital_cameras/category_SLR.page?
Görüntü Sensörü Formatı için FX seçip Nikon'un FX kameralarını görebilirsiniz.
Burada da Mercek Formatı için FX seçmeniz lazım.http://www.nikon.com.tr/tr_TR/product/nikkor-lenses?

Tarih: 16 Haziran 2014, 11:24 - İp: 185.***.**5.27
  • 1