eternity52
eternity52 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D90 İle D5000 Arasındaki Farklar

selam arkdaşlar, ben dslr almak istiyorum iki ürün arasında kaldım d90 mı d5000 mi arada tabi fiyat varkıda var. ama özellikleri hemen hemen aynı ayırt edici olarak hangi özellikleri ile birbirlerinden üstün özelliklerini anlayabilceğim türden açıklayabilirmisiniz?gördüğüm kadarı ile d90 biraz daha üstün ama hangi özellikleri önce çıkıyor yani ne yapamam D5000 ile?
Teşekkür ederim.

Tarih: 7 Ağustos 2009, 11:09 - İp: 81.***.**1.89
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Aralarındaki en temel fark, D90'da dahili AF motorunun mevcut olup D5000'de olmamamasıdır.Bu nedenle D5000 fiyat olarak daha makuldur.Dahili AF motoru olmayan modeller, lens seçiciliği yaparlar.Mesela Nikon'un AF kodlu lensleriyle otomatik odaklama yapamaz makine.Kullanacağınız Nikon lens ile AF yapabilmeniz için lensin AF-S kodlu olması gerekmektedir...Bu temel farkın yanında LCd ekran boyutu ve çözünürlüğü, makinenin üstünde harici ikinci bir monokrom ekranın bulunup bulunmaması, gibi kozmetik farklar da var tabii..Ama her iki makinenin de sensörü ve işlemcisi aynı...

Tarih: 7 Ağustos 2009, 14:39 - İp: 85.***.**1.147
bora1987
bora1987 (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba. ben 1 ay evvel D5000 aldım ve çok mutluyum. oldukça yeniyim o nedenle kısıtlı bilgi vereceğim. aeron'un da dediği gibi gövdede motor yok. oldukça önemli bir özellik. bulunması tecrih sebebidir fakat tek basına değil. ihtiyaclarınızı göz önünde bulundurun. şahsen ben maddi öncelikler gereği 55-200vr objektif dışında(16-85vr ve 70-300vr aaaaahhh aahh) birşey almayı düşünmüyorum 2-3 yıl. benim için gövdedeki motorun bir önemi kalmıyor. d5000in ekran cöz. 230000 piksel olması kötü değil yani yeterli. ayrıca 0.3 inc fark ihmal edilebilecek seviyede ve hareketli olması kesinlikle çok hoş. ben D90 ile çekilmiş fotoğraflarda baktığımda(lets go... test fotoları dahil) görüntü kalitesinde sıkıntı olduğunu düşündüm. yeterince berrak değil(yanılıyor da olabilirim elbet) D5000 ve 500D'de bu sorun yok. forumda çok sayıda D90 kullanıcı olduğunu düşünüyorum. özellikle bu konu hakkında onların fikrini alarak seçim yapmanız uygun olur görüşündeyim. son olarak benim gibi slr ile ilk tanışmanız olacaksa D5000'in gövdedeki motor dışında D90'dan eksikliğini hissedeceğinizi sanmıyorum. hoşçakalın...

#bora1987' tarafından 07.08.2009 15:32:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ağustos 2009, 15:31 - İp: 88.***.**8.111
dıgıdık
dıgıdık (üye)
İstanbul / Amatör

Aeron'un söylediklerine harfiyen katılmakla birlikte birşey eklemek istiyorum...D90'ın monochrome ekranında pozlama bilgisi (+.....I.....- şeklindeki çizgi) bulunmadığı için, pozlamayı ayarlarken vizöre gözünüzü dayamanız gerekir. Bunun yanında D5000 LCD ekranda size pozlama dengesini verir...uzun vadede inanın önemli bir rahatlıktır bu.

Ama hem ucuz ve hem de kaliteli olan "motorsuz" objektifleri D5000 ile kullanamazsınız. Bu da ilerde can sıkıcı olabilir...

Karar sizin ne yazık ki...

Tarih: 14 Ağustos 2009, 10:53 - İp: 88.***.**2.80
dıgıdık
dıgıdık (üye)
İstanbul / Amatör

Ben her ikisinden de daha eski, daha ucuz, daha esnek ve daha sağlam olan D200 kullanıyorum. Çok memnunum...D200 de dikkate değer bir makine bence. Çünkü D90'a kit objektifiyle vereceğiniz paraya, temiz ve kaliteli bir objektifli D200 alabilirsiniz. Aklınızda olsun...

Tarih: 14 Ağustos 2009, 10:55 - İp: 88.***.**2.80
ucantasar
ucantasar (üye)
İstanbul / Amatör

Cevabim biraz gec aslinda! Ama ayni konuyla ilgili soru isareti olan baska arkadaslara belki yardimci olur diye genede yazmak istedim...

D90 ile D5000 kiyasinda eger tek onem verdiginiz nokta fotograf kalitesi ise D5000 fiyati ile one cikiyor. Ayrica D5000'in kullanici menusu yeni baslayanlara daha kolay gelebilir. Ornek fotograflarla hangi ayarin nasil bir ortamda kullanilmasi gerektigini belirten bence kolaylastirilmis bir menusu var.

Lens AF motoru ile ilgili durumu bir kenara birakiyorum cunku eski bir lens alip kullanmak tamamen kisinin tercihi.

FAKAT: D90 ile D5000 arasindaki farklari KOZMETIK farklar olarak nitelemek haksizlik olur. Zira viewfinder'in genis ve pentaprism olmasi (D5000 de pentamirror ve dar bir vf var), BENCE bir DSLR makinanin kullanilabilirligini etkileyen en onemli faktorlerden biri. Ayrica, makinanin uzerindeki LCD ekranin ne kadar kullanisli ve faydali oldugunu sadece kullanan kisiler bilir. Disaridan gereksiz gibi gozukse de, makinanin kullanimini hem hizlandirmakta hem de pil tasarrufu saglamaktadir. Pil demisken, D90'in pil kullanim suresi D5000'e gore cok daha uzun. D90'in pil performansi bence yedek bir pil alma gerekliligini ortadan kaldiriyor.

Dikkat edilirse DSLR makinalarda fiyat arttikca (genellikle) aktif olarak kullanilabilecek ayarlara ozel tuslarin sayisi da artar. D5000 ile D90 arasindaki temel farklardan birisi de uzerindeki tus sayisi ve direk ulasilabilecek ayarlardir. Bu sanki daha profesyonel kisiler icin daha uygun bir ozellik gibi gozukse de, bence az tecrubeli insanlarin menulerde ayarlar yapmaya calisirken kaybolup makinadan sikilmalarini engelleyebilir.

Ne olursa olsun D5000 daha ucuz bir makina ve Nikon kalitesini sonuna kadar barindiriyor. Fakat BENCE D5000 alt sinif makinalarin ust kalitesinde ve D90 da ust sinif makinalarin alt kalitesinde.

Yardimci olabildiysem ne mutlu!!

#ucantasar' tarafından 14.09.2009 22:58:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2009, 22:54 - İp: 146.***.**3.108
kmb
kmb (üye)
İzmir / Amatör

bence çok iyi anlatmışsınız, yaklaşık 1 aydır d5000 kullanıyorum,çok mutluyum güzel bir makina.özellikle nikon dslr kullanmaya yeni başlayanlar için baya kullanışlı ve keyifli.
bu arada bana d5000 türkçe kullanma kılavuzu lazım nereden bulabilirim.orjinal kitapçık veya fotokopi tarzı ..

Tarih: 28 Ekim 2009, 20:25 - İp: 85.***.**1.21
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki D5000 çok iyi bir makinedir. Ama D90 ondan dahada iyi bir makinedir.

D90 ın artıları kısaca şunlardır

1- Gövdede dahili af motoru var (daha çok lensi destekliyor)
2- Pantaprizma vizöre sahip.(Vizörde daha aydınlık ve daha net bir görüntü sağlıyor)
3- 2 adet ayar tekerleği var (Enstantane ve diyafram ayarı pratikliğinde çok büyük artı)
4- 2. LCD ekrana sahip. (Ayarları kontrol ederken çok büyük artı)
5- Daha çok ayar tuşu barındırıyor.( Daha pratik)
6- Normal LCD ekranının çözünürlüğü daha yüksek.
7- Shutter ömrü 150.000
8- Yapımında genel olarak daha kaliteli malzemeler barındırıyor ve daha üst sınıf bir makine.

Son olarak şunuda söylemek isterim. Bu iki makinenin teknik image kaliteleri aynı gibi birşeydir. Ama eğer para problem değil iyisi olsun diyorsanız D90 almayı tercih edin. Zaten maddi açıdan baktığımızdada body fiyatlarının arasında 200TL gibi bir fark kaldı. Bu paraya değermi derseniz. Fazlasıyla değer. Selamlar.

Tarih: 6 Haziran 2011, 18:14 - İp: 88.***.**6.234
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Smaler , cevap verdiğin konular ( diğer topiklerde de ) 2 yıl önceye ait ... Topikleri nereden buluyorsun bilmiyorum ama tarihlere dikkat derim ( Sonra dalgınlıkla biz altına devam ediyoruz )

Tarih: 6 Haziran 2011, 18:31 - İp: 96.***.**4.180
fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)
Batman / Stüdyo Fotoğrafçısı

Hem D90 hem de D5000 kullandım hala da kullanıyorum.Kendi görüşüm; kesinlikle D5000'i D90 ile bir tutmam.D90 her konuda D5000 den daha iyi

Tarih: 16 Haziran 2011, 03:39 - İp: 94.***.**1.251
  • 1