enderacar
enderacar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Nikon D800 Netleme Problemi. Destek.

Arkadaşlar öncelikle merhaba;

3 senedir canon kullanıcısıydım fakat makinamı büyütmem gerekiyordu. internette yaptığım araştırmalar ve stüdyo karşılaştırması yapan arkadaşların yönlendirmesi d800 e oldu ve nikon D800 aldım. ancak stüdyo çekimlerinde hiç problem yaşamıyorum yalnız dış çekimlerde fotolarda kumlanma ve titreme var. ne kadar çabalasam da hatta program moduna kadar denedim ama sonuç hep aynı. nikon için yapılması gereken bi ayar vs. var mıdır. konuya hakim kimse varsa yardımcı olabilir mi? şimdiden teşekkürler.

Tarih: 25 Ağustos 2012, 00:03 - İp: 85.***.**6.247
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

titreme olan fotoğrafı yüklerseniz mantık yürütmeye çalışır en azından forumdaki diğer arkadaşlarda.Hata veren fotoğrafı bir yükleyin bu kısıma diğer tecrübeli arkadaşlarda inceleyip fikir birliğine varsınlar.D7000 de back focus sıkıntısı vardı bir zamanlar,belki de sizin durumunuzda buna benzer bir sıkıntı olabilir.

Tarih: 25 Ağustos 2012, 00:41 - İp: 85.***.**6.199
enderacar
enderacar (üye)

Yarın fotograf yuklemesi yapıcam, yalnız back yada front focus sorunu değil benim sorunum. yakın noktalarda herşey güzel fakat geniş alan fotolarında tüm alanda problem oluyor. neyse yarın birkaç foto yukledikten sonra daha kolay anlaşılır olur sanırım.

Tarih: 25 Ağustos 2012, 01:31 - İp: 85.***.**6.247
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

http://mansurovs.com/nikon-dslr-autofocus-problems
sorunun buna benziyor olabilirmi bir göz at istersen...
nikon d800 focus problem

Tarih: 6 Eylül 2012, 11:10 - İp: 88.***.**7.19
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

buzlucam gerçektende verdiğin link soruna ışık tutmuş. benim burada D4 ve D800 ile ilgili odaklama problemine dair dikkatimi çeken önemli ifade şu oldu;

" Giriş seviyesi bir DSLR ile ilgili bir sorun olduğunda anlayabilirim, ama Nikon'un binlerce dolar değerinde profesyonel DSLR ve ekipmanları için hata kabul edilemez."

doğru söylüyor. siz makinenizi aldığınız yere götürün sıkıntınızı hem yazılı hem sözlü olarak son derece ciddi ve tavizsiz bir tutum sergileyerek verin gerisini onlar düşünsün! yazık o kadar para verdiniz...

#tasviran' tarafından 17.09.2012 10:28:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Eylül 2012, 10:01 - İp: 85.***.**0.64
birsahil
birsahil (üye)

sorununu çözebildinmi nedenmiş d 800 almak isteyenlere bir nebzede olsun görüş olur

Tarih: 7 Ekim 2012, 19:41 - İp: 88.***.**7.63
mustafasoyer
mustafasoyer (üye)
Ankara / Amatör

3 Ekimde karfo garantili olarak d800 kameramı almıştım.

http://fstoppers.com/news-nikon-d800-has-confirmed-focusview-finder-issues

Üstte verdiğim linkte belirtilen aynı sorunu yaşadım.

Aldığım günden bu yana yaklaşık 40 günlük süreçte kamera 3 defa servise gitti ve hepsinde aynı problem çözülmemiş olarak geri döndü. En son 12 kasım itibari ile değişme gideceklerini söylediler.

Tarih: 13 Kasım 2012, 09:22 - İp: 88.***.**1.83
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

nikon'un kalite kontrolünde argesinde yaşanan bu sorunlar çok ciddi olmaya başladı, ben bile inanamıyorum! Bu çapta makinelerde seri halinde benzer sorunlar inanılmaz, servisin tamir ediyorum tarzı yaklaşımıda ayrı bir sorun...

Tarih: 13 Kasım 2012, 09:37 - İp: 88.***.**7.19
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Teknik servisler bu tamirle düzelmeyen fabrikasyon kronik sorunu ne diye tamir edicem diye uğraşıyorlarki! fabrikaya geri gönderseler! yenisini gönderseler yine bişey değişmeyecek. mağdurlar iyice artmaya başladı bu modelin acilen tashih edilip piyasadakilerle değiştirilmesi lazım

#tasviran' tarafından 13.11.2012 11:19:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Kasım 2012, 11:18 - İp: 85.***.**0.64
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

D800 deki fokus sorunu sadece sizde olan bir durum değil.
Aşağıdaki linkte bir kullanıcı garantili aldığı D800 ün fokus sorununun çözülmesi için makinasının 3 sefer Nikon yetkili servisine (Nikonkarfokaracasulu) gittiğini, ama problemin çözülemediğini, sonra makinasının garanti kapsamında yenisi ile değiştirildiğini, ama yeni makinadada aynı sorunun çıktığını söylüyor.

TIKLA

Sen git 10.000 tl.ye yakın para ver, sonra makina elinde patlasın. Olacak şey değil.

Tarih: 21 Kasım 2012, 10:20 - İp: 78.***.**8.192
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Evet bencede piyasaya sürülmüş tüm D800 lerin toplanıp değiştirilmesi lazım.
D600 lerdeki sensör kirlenme ve ayna mekanizmasının sürtme sorun çözümü içinde makinalar değiştirilmeli.
Olayın farkında olmayan, sağlıklı test yapmayan bir çok kullanıcının, makinam sağlam diye kullanmaya devam ettiğini düşünüyorum.

Nikon sanırım bir makinayı piyasaya sürmeden önce, test ve kalite kontrol aşamalarını pas geçip, makinaları piyasaya sürüp, sonra ortaya çıkan sorunlara göre, sessiz sedasız üretim hatalarını giderme yolunu seçiyor.
Makina yeni çıktığında ilk 1-2 sene içinde alanları denek olarak kullanıyor gibi. Olanda tüketiciye oluyor. Üstelik bu durum tüm dünya için geçerli.

Son 3-4 senedir Nikona bir şeyler oldu. Bu gidişle çok şey kaybedeceği ortada.

#turk' tarafından 05.12.2012 12:15:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Aralık 2012, 12:14 - İp: 78.***.**4.49
  • 1