sahin260
sahin260 (üye)
Çanakkale / Amatör

Nikon D7000 Dinamik Alan Sorunu

DİNAMİK AF ALAN MODU (DYNAMIC AF AREA MODE)
Nikon’ da “Dinamik” Canon’da ise “Genişletilmiş Netlik Noktası” denilen bu modda vizörde gördüğünüz netlik noktalarından birini seçiyorsunuz ve kamera bu istediğiniz noktaya başlangıçta netlik yapıyor. Yani başlangıçta tek noktaya netlik yapılyor ve eğer konunuz hareket ederse; Kameranız seçtiğiniz netlik noktasının çevresindeki netlik noktalarından faydalanarak, konunuzun hareketini izler ve konunuza olan netliği korur. Bu sırada kameranızı konunuzun hızına uygun şekilde hareket ettirerek konunuzu başlangıçta seçtiğiniz netlik noktalarına mümkün olduğu kadar yakın olduğuna emin olmaya çalışırsınız. Dinamik alan netleme sistemi kuşlar gibi hızlı hareket eden konularda kullanmak için çok iyidir. çünkü kuşları uçarken netlemek çok zordur. Yüksek model DSLR kameralarda tüm netlik noktalarından seçtiğiniz bir grubu bu tür çekimler için kullanma şansınız vardır. örneğin Nikon D7000 modelinde Dinamik netlik modunda netlik noktalarını 9, 21 ve 39 adet gruplara bölerek kullanmak mümkün olmaktadır. Eğer fotoğrafını çekeceğiniz konuyu kadrajın ufak bir parçasında izlemek istiyorsanız Dinamik AF modunu 9 tane netlik noktasına, tüm karede izlemek istiyorsanız o zaman Dinamik AF modunu 39 tane netlik noktasını izleme fonksiyonuna ayarlayabilirsiniz.
Alıntıdır.

Bildiğiniz gibi normalde olması gereken bu ancak şuan kullanmakta olduğum makinede takip etme işlemini gerçekleştirmiyor.ayarlarını değiştirdiğim için olabilirmi?Doğru ayarlar hangileridir.Teşekkürler.

Tarih: 24 Mart 2013, 19:04 - İp: 88.***.**7.93
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

AF Focus modu Continous / AF-C ' de mi ?

Tarih: 25 Mart 2013, 02:05 - İp: 96.***.**5.17
sahin260
sahin260 (üye)
Çanakkale / Amatör

evet af-c modunda ve af-a moodunda ikisindede bir takip söz konusu değil.makinede herhangi bri arıza durumu olabilirmi?

Tarih: 25 Mart 2013, 07:04 - İp: 88.***.**3.211
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Vizore baktiginizda TEK bir kare / tek bir AF noktasi goreceginiz AF alan moduna getirin. Birden fazla nokta gozukuyors, makina yine takip ediyor ama siz farkina varmiyor olabilirsiniz. 3D'yi secin - en iyi orada calisir.

O noktayi herhangi bir obje uzerine sabitleyin, deklansore yarim basip makinayi saga veya sola cevirin. AF noktasinin ayni objeyi takip etmesi lazim. YETERLI ISIK oldugundan da emin olun, kapali mekan/ az isik olmasin.

Yine olmuyorsa sirasiyla AF Area Mode'lari teker teker degistirerek deneyin.

Tarih: 25 Mart 2013, 07:34 - İp: 96.***.**5.17
sahin260
sahin260 (üye)
Çanakkale / Amatör

paperman öncelikle ilginiz için teşekkürler
3d izleme sisteminde sorun yok ancak 9-21 ve 39 af noktaları seçimi gerçekleştirdiğimde afyi sadece tek bir noktadan yapıyor 9-21-39 af noktası kullanarak değil.
Acaba ben çalışma mantığınımı yanlış anladım.teşekkürler.

Tarih: 25 Mart 2013, 11:47 - İp: 88.***.**3.211
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Meraktan kendi makinamda 9/21/51 nokta olani denedim - benimki devamli 3D'de de durdugu icin ne oldugunu tam anlamiyordum. Sonra da internetten okudum.

Tahmin ettigim gibi - 9/21/39 (51 )nokta Dinamik modda makina takibi yapiyor ama AF karesini takip ederken gostermiyor ( buyuk ihtimal hizina yetisemediginden ).

Sadece 3D seceneginde, AF noktasinin objeyi takip ettigini gorebiliyorsunuz.

Sonucta makinanizda problem yok.

Tarih: 26 Mart 2013, 05:10 - İp: 96.***.**5.17
sahin260
sahin260 (üye)
Çanakkale / Amatör

teşekkürler ilginize ve yardımlarınız için.

Tarih: 26 Mart 2013, 15:42 - İp: 88.***.**3.211
  • 1