aydaaa
aydaaa (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D3100 Pozlama

merhaba arkadaşlar.

ödev gereği 3 durak fazla, normal, ve az pozlamalar yapıyorum. ama pozlama telafisi midir, otomatik pozlama mıdır nedir bilemediğim bi şekilde makina +3 olan pozlamamı düzeltip fazla ışıklı yapmıyo, ideale çeviriyo..

napmam lazım çok teşekkürler şimdiden.

Tarih: 22 Mayıs 2011, 19:47 - İp: 78.***.**9.126
nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

kullanım modu m değilse ondan kaynaklanıyo olabilir a ve s modlarında diyafram veya enstanteneyi makineye bıraktrığımız içlin pozlamayıda düzeltecektir..

Tarih: 22 Mayıs 2011, 20:10 - İp: 85.***.**6.142
aydaaa
aydaaa (üye)
İstanbul / Amatör

şu an m modunda denedim. yalnız evin içinde florasanlı ortamdayım. güneş ışığı mı lazım illa ki? 3 pozlamada da en ufak bi fark görünmüyo fotolarda...

+3, 0 ve -3 deniyorum.

#aydaaa' tarafından 22.05.2011 20:20:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Mayıs 2011, 20:18 - İp: 78.***.**9.126
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nikonlarda Manuel modda AUTO ISO açıksa , makina ISO'yu yükselterek pozlamayı düzeltir ( Garip bulduğum bir uygulama ama maalesef öyle ) . O sebeple AUTO ISO'yu kapatın M modda çekiyorsanız. ( Bu arada M modda pozlama telafisinin , diyafram veya perde hızını manuel olarak arttırıp azaltmaktan bir farkı yok - niye telafiyle uğraşacaksınız ki ? )

P,S veya A modlarında , AUTO ISO açık olduğunda ise , yukarıdakinin tersine makina herhangi bir pozlama düzeltmesi yapmaz - istenilen telafiyi uygular. O sebeple illa telafi kullanarak çekecekseniz bu modları seçmeniz lazım .

nbd arkadaşımızın söyledikleri maalesef Nikon DSLR'lerde geçerli değil . Müdaheleye izin vermeyen ( bildiğini okuyan sadece tam auto ( yeşil ) mod ve diğer PRE-SET ( portre/gece vs ) tam otomatik modlardır .

Tarih: 23 Mayıs 2011, 04:59 - İp: 96.***.**4.180
  • 1