soul rebel
soul rebel (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Nikon D 80. Pil Sorunu

arkadaşlar pili şarz ettikten sonra yaklaşık kaç kare fotogaraf cekiyorsunuz benim için öenmli bir konu acaba benim makinanın pilindemi bir sorun var diye düşünmye başladım.gecen gün pil bitmek üzereydi sadece batarya göstergesinde 1 diş gosterıyordu fakat bır turlu bıtmıyordu ama çekim yapmamamda olanak vermiyordu deklansore her bastıgımda batarya gostergesi yanıp sonuyordu bende pili çıkarıp şarza taktım yani tam bitmeden takmış oldum. umarım bir sorun olmaz. genelde pil tam birmeden takmayın diyorlar. sarz olduktan sonra çektiğim fotograf sayısı da yaklaşık 250 kare ve su anda batarya göstergesi 3 diş yani yarı yarıya.Acaba sizde durum nedir acaba benmi sorun yapıyorum

Tarih: 1 Kasım 2006, 23:40 - İp: 85.***.**5.15
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Dostum ilk kontrast almştı bu sitede o makinayı ve ilk izlenimlerim konusunda pilinin 2700 adet fotoğraf çekmeye müsait olduğunu yazmış linki veriyorum bak istersen.

link

Tarih: 2 Kasım 2006, 01:31 - İp: 81.***.**5.252
foto onur
foto onur (üye)
Manisa / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşım yeni bataryalar,ilk etapta az dolup,az çalışırlar.dört veya beş dolumdan sonra yeterli seviyeye ulaşırlar.bunun için canını hiç sıkma bu olay doğaldır.

Tarih: 2 Kasım 2006, 09:29 - İp: 81.***.**3.40
fehmicano
fehmicano (üye)
Ankara / Meraklı

soul rebel, bu normal. Bendeki de aynı şekilde. Pil tam bitmeye yakınken çekim yapmaya izin vermiyor. zaten bir süre sonra da kapanıyor. Yani pil göstergesinin yanıp sönmeye başlaması pilin bittiğini gösteriyor. O anda çekim yapamıyorsun.
Diye düşünüyorum...

Tarih: 2 Kasım 2006, 09:40 - İp: 212.***.**2.175
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Arkadaşların söylediği gibi Yeni pilin oturması için biraz zaman gerekiyor.
5-6 şarjdan sonra da durum devam ederse ozaman bir hata var demektir.

Bu arada 2700 laflarına çok itibar etmeyin. onlar çok özel koşullar için hesaplanıyor. gerçek hayatta ulaşılması imkansız rakamlar.

Tarih: 2 Kasım 2006, 14:54 - İp: 195.***.**7.2
Maxo
Maxo (üye)
İstanbul / Amatör

N80'in kullanım kılavuzunda (s.132) uyarı ve hata sinyalleri ile ilgili bölümde açıklama var. Eğer pil durumu göstergesinde tek diş kalmışsa "Pil bitmek üzere, yeniden doldurulabilir." anlamına geliyor. Eğer tek diş var ve yanıp sönüyorsa o zaman "Pil tamamen bitti, çekim yapılamaz" anlamına geliyor.

Piller birkaç kez şarj edildikten sonra tam performasına ulaşıyor, bildiğim kadarıyla. Aynı durumu ben de yaşadım. İlk şarjda 200-300 kare çekebildim sonraki şarjlarda gittikçe performans arttı.

Tarih: 2 Kasım 2006, 16:25 - İp: 88.***.**8.245
faktimur
faktimur (üye)
Ankara / Haber Fotoğrafçısı

ben de geçen gün D70s aldım ve arkadaşın sorununu aynen yaşıyorum ama Allah tan bi sorun değilmiş bu. Peki pil takılı olduğu zamna ve makinemiz kapalı olduğunda gösterge ekranında kaç poz çekilebileceğini belirten ibare sürekli orada duruyor ve doğal olarak pilden yiyor oradan kaldırmamız mimkün değil galiba ama çok pil harcıyo mu yada sizler ne yapıyorsunuz çekimlerden sonra pili çıkarıyor musunuz yoksa bir zararı yok diyip makinede mi bırakıyorsunuz pili ?*

Tarih: 3 Kasım 2006, 19:04 - İp: 85.***.**7.147
tolgaozcan
tolgaozcan (üye)
Ankara / Amatör

selam soul
bendede d80 var .aşşaği yukarı devamlı af yaptıgımı dusunursek 1700 cekım rahat yapıyor.ayrıca forumdada soyledıklerı gıbı pil ıkaz lambası yanmaya başladıgı andan ıtıbaren yıne 200 tane falan çekım yapıyor.

Tarih: 8 Kasım 2006, 13:21 - İp: 85.***.**4.3
  • 1