muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon Af 70-300mm Af G Lens

Değerli üyeler,

Geçenlerde İzmir Doğal Yaşam parkını ziyaret ettiğimde ilk kez bir tele lens almanın gerekli olabileceğini hissettim. Buna mukabil başladığım araştırmalarda Nikon'un eski model 70-300mm G serisi lensinin uygun sıfır ve ikinci el fiyatlara alınabildiğini gördüm. Ancak forumlarda vs.yaptığım araştırmalarda bu lens pek methedilmiyor idi. Bu lensin yeni seri AF-S VR olanı da var elbette ama ciddi pahalı (bana göre)

Ben halen hevesli bir amatör durumundayım. D90 ve 18-105 kitim var. Açıkçası kuş peşinde çalılar arasında sürünmeyi de planlamıyorum elbette çekeceğim fotoğrafın kalitesi benim için önemli ama bir Nat.Geo fotoğrafçısı da olmayacağım

Bu şartlarda Nikon AF 70-300 G lensi almak mantıklı olur mu? Yoksa hiç bulaşmayayım mı? 150 TL civarı ikinci el bulursam hemen alacağım da, sıfır yurtdışı 250 TL garantili 303 TL fiyatlar var.

Son sorum da Sigma 70-300 APO DG ile bu lens arasında gerek hız, gerekse de keskinlik açısından çok büyük bir fark var mıdır? Aralarındaki 100 TL farka rağmen Sigma mı almalıyım. Sıfır en ucuz bulabildiğim AF-S VR 70-300mm 950 TL civarında olduğu için onu maalesef şuan için alamıyorum.

Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Tarih: 24 Mart 2011, 15:35 - İp: 62.***.**2.1
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Birkaç yıl önce İzmirde Sigma 70-300 apo macro ile çektim.
Fiyatına göre iyi sayılır. Amatör ihtiyacımı karşılıyor.

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=256238

Tarih: 24 Mart 2011, 16:38 - İp: 78.***.**3.183
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Sn Mersan, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Linkini verdiniğiz kareyi inceledim 300mm fokal uzaklıkta çekilmiş bir kare için bence gayet tatminkar. Bu karede crop uygulamadınız değil mi? Özellikle keskinlik açısından başarılı buldum. Bu lensi kullandığınıza göre, genel olarak bu resimdeki performansı yakaladığınızı söyleme şansınız var mı? Demem o ki benzer ışık koşullarında 250-300mm gibi değerlerde hep aynı keskinliği, sonucu alabiliyor musunuz? Özellikle de elde çekimlerde sonuçlarda nasıldır onu merak ediyorum.

Eğer bu örnek karenizdeki keskinliği genele yaymak mümkün ise ben bu lensi tercih edebilirim çünkü benim beklentimi karşılar.

Tarih: 24 Mart 2011, 18:14 - İp: 62.***.**2.1
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bahsettiğiniz ucuz Nikon 70-300mm G lens , D3100 üzerinde AF yapmaz diye ekleyeyim

Tarih: 24 Mart 2011, 20:18 - İp: 96.***.**4.180
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Açıklamasında belirttiğim gibi:
Photoshopta Unsharpmask ile keskinlik verildi, kırpma (crop) ile kadraj düzeltilip yakınlaşma sağlandı.
Bu objektif PS uygulamalarıyla bana yetecek sonucu sağlıyor. 70-200 gibi pahalı objektiflerle kıyaslanmaz elbette.
Autofokusu arızalandı geçenlerde, onarım gördü, önümüzdeki nisanda tekrar Sasalı'ya gideceğim aynı objektifle. Önceki gidişim ilk olduğu için güneşin durumunu bilememiştim; ters ışığa denk gelmişti.
Benim için yeterli, ay fotoğrafı gibi çekimlerde de kullanabiliyorum.
Yüksek enstantane (1/1000) kullanınca sehpasız başarılı çekim mümkün.

#merson' tarafından 24.03.2011 21:44:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mart 2011, 21:38 - İp: 78.***.**9.252
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

AF-S VR Zoom Nikkor ED 70-300mm F4.5-5.6 G(IF)

Para biriktir bu lensi al bence.Digerinde yani eski kalanda bazi sorunlar var....

Bunlarda benim orneklerim:

Japonyada bir park;

Tarih: 25 Mart 2011, 03:12 - İp: 219.***.**6.57
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Sn Ozansan teşekkür ederim. Sn Paperman D3100 ünden D90 a terfi ettim, dolayısıyla bu eski lens de makinemde AF yapacak

Tarih: 25 Mart 2011, 08:56 - İp: 62.***.**2.1
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Uzunca düşündükten ve internetten araştırmalar yaptık sonra,biri mantıklı diğeri çok enteresan (hatta saçma) iki gerekçe ile Tamron AF 70-300mm LD Dİ model lensi satın aldım. Mantıklı olan gerekçem Nikon AF-S VR olana param yetmemesi, Nikon G olanı kimsenin beğenmemesi, Sigma Apo nun 150 TL daha pahalı olması idi.

Mantıksız olan gerekçem ise Mediamarkt da her iki lensi de (Sigma ve tamron) D90 üzerinde incelediğimde Tamron'un daha güzel daha sağlam tabiri caizse daha kallavi görünmesi oldu

Bu konuyu okuyan diğer arkadaşlara da yardımcı olması açısından hem uzun araştırmalarımdan öğrendiğim hem de bir kaç günlük deneyim sonucu anladığım bazı konuları aktarmak istedim. Eğer Tamron 70-300 lensi alacaksanız;

Heryerde söylendiği gibi AF süresi uzun, özellikle 200mm üzeri mesafelerde. Gerçi bu AF süresi aslında tamamen ışıkla alakalı, eğer aydınlık bir gün ışığında iseniz sorun yok, ancak biraz karanlık akşam üzeri veya akşam gibi durumlarda bu lens ile 200mm üzeri mesafelerde fotoğraf çekme imkanı neredeyse yok gibi. Gece macro çekmek isterseniz flaş kullanmanız halinde çok güzel sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Nikonun AF yardım lambası da çok işe yarıyor bu durumda. Ben titreşim konusunda önemli bir sıkıntı yaşamadım, çok yavaş enstantanelerde zaten VR lı lenslerde de bu sıkıntılar oluyor idi. F8 ve 1/320 gibi değerlerde tatminkar sonuçlar almak mümkün (aydınlık ortamlarda)

Macro tarafında ise yeterli ışık varsa (doğal ya da flaş) gerçekten bir amatör için iyi sonuçlar mümkün gibi. Yüksek ışıkta çektiğim karelerde yaptığım kırpmalarda da sorun yaşamadım.

Şuana kadar karşılaştığım önemli problem ise CA oldu, özellikle çektiğiniz karede metal, cam vb. parlak öğeler var ise biraz CA oluştuğunu ve vinyet etkisinin yoğun olduğunu söylemek yanlış olmaz her ne kadar yazılımsal olarak giderilebilir kusurlar olsa da.

Neticede daha iyi telephoto lensler kullanmamış biri olarak bu fiyata ( Nikon 18-55 kit lensi ile aynı fiyata neredeyse) 1.5 çarpan etkisi ile birlikte 450mm mesafeleri çekebildiğim bir lensim olduğu için memnunum. Sigma Apo daha iyi olabilir. Özellikle odaklama süresi ve CA konusunda bu lensten ayrıldığı ve üstün olduğu söyleniyor ama ne beklediğinizle alakalı değil mi? Ben hiç bir zaman alacakaranlıkta kuş çekmeyeceğimi, havada uçan bir kartalı (ki 300mm ile kartal zaten çekilmez) yakalayamadım diye üzülmeyeceğimi tahmin ederek işimi görür diye düşünüyorum. Böyle bir lensim olsun diyorsak Nikon için 70-200 f2.8 ve 2x teleconverter, Canon için ise 100-400mm veya 400mm L serisi lensleri almak daha mantıklı diye anladım okuduğum yorumlardan.

Tarih: 1 Nisan 2011, 15:41 - İp: 62.***.**2.1
  • 1