mustafamurat19
mustafamurat19 (üye)
İstanbul / Amatör

Neden Dslr Makinalarda Macro Yüksektir

neden dslr makinalar 1 cm 5 cm gibi macro özellikleri sunmazlar? bu durum makinanın kendisinden midir yoksa tamamen objektife mi bağlıdır bunun teknik açıklaması nedir. açıklarsanız sevinirim.

Tarih: 18 Temmuz 2010, 04:19 - İp: 85.***.**9.79
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kompakt makinelerde sukadar x zoom bukadar cm den makro gibi "bilgisiz" kullanıcıyı cekmeye yonelik tabirler kullanılır.
kompakt makinelerdeki bu 12x zoom 2 cm den makro gibi bilgiler, lenslerin sabit olmasından ve hemen her makinede aynı aralık lensler kullanılmasından kaynaklanan bir genelleme aslında.

onemli olan makroyu kac cm den cektiginiz degil, buyutme oranıdır.
onemli olan lensin kac x zoom oldugu degil, kac mm oldugudur.
sıfır cm den cekim yapıp, buyutme oranınız az oldugu için konuya yeterince yaklasamayacagınız gibi tam tersine buyutme oranı yuksek bir makine,uzaktanda cekim yapsa konuya daha cok yaklasabilir.
ornegin uzerinde 10x zoom lens olan bir kompakt, buyuk olasılıkla 6-60mm (36-360 mm 35 mm esdeger) bir lens kullanıyordur.

bir dslr uzerıne takılan 100-400 mm bir objektif bu mantıkla 4 x zooma sahiptir.
duz mantık 10x zoom olan makinenin 4x zoom olandan daha fazla yakınlastırmasını ongorur, ancak onemli olan objektifin kac mm odak mesafesi oldugudur.tabiki 100-400 mm lens cok daha yakınlaştırma ozelligine sahıptır.

makinelerde fotografla ilgili temel kıstaslar govdenin degil, lensin ozelligine baglıdır, cunku goruntuyu lens sensore tasır.
kompaktlarda sabit lens oldugundan lensin olabildigince iş gormesi istenir.

hem geniş acı olsun hem uzagı yakınlastırsın hem makro ceksin gibi beklentiler gercekci degil malesef. bu yuzden bu makineler tam anlamıyla makro cekemez.
dslr lerde lens degiştirilebilir oldugu için her lensin ayrı ozelligi vardır.
makro lensler minimum 25 cm gibi mesafelerden odaklama saglıyorlar ama herhangi bir kompkattan cok daha yakın cekim yaıyorlar cunku optik duzenekleri bu sekilde yerleştirilmiş.

makro yuksek diye bir tabir yanlıstır.
makroda odaklama mesafesi yuksek olabilir,makroda buyutme oranı yuksek olabilir.

Tarih: 18 Temmuz 2010, 04:59 - İp: 92.***.**6.228
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ne demek yuksektir yada yakin mesafeden cekim sunmazlar?Hic cekdin mi ki bir makro lens ile yada kullandin mi?Ayrica cevap veren gaijin arkadasim 25 cm de nerden cikti ?Makro lens kullaniyormusunuz siz ?.O 25 cm nerden itibaren 25cm bence bilmeden yorum yapmissiniz...
http://imaging.nikon.com/products/imaging/technology/basics/19/04.htm

#ozansan' tarafından 18.07.2010 19:11:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Temmuz 2010, 18:58 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu uslubun nedenı ne ozansan? sakin.
nereyi anlamadıgını anlamadım bende.
bakarsan makro lenslerin minimum odak mesafesini kendi gozlerinle gorebilirsin sanırım. ortalama 25-30 cm dir makro lenslerin minimum odak mesafeleri. lensi daha fazla yaklastırarak odak yapamasın.
verdigin linktede zaten 28 cm ibaresi var lens uzerınde.

http://www.canon.com.tr/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Macro_Lenses/EF_100mm_f28_Macro_USM/

http://www.letsgodigital.org/tr/lens/Nikon/macro/105-mm/115.html

http://www.bascek.com/1121/sigma-macro-105mm-f2-8-ex-dg/

http://www.tamron.com/lenses/prod/90mm.asp

#gaijin' tarafından 18.07.2010 19:19:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Temmuz 2010, 19:14 - İp: 92.***.**6.228
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ozansan, senin katıldığın zaman Gaijin'in kısa bir süre askerde olduğu döneme denk geldi . Makro bilgisini inan test etmek istemezsin . Kendisi link vermek istememiş ama makro ile ilgili yazısı :

TIKLAYIN

Tarih: 18 Temmuz 2010, 20:00 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)

Bence iyi arastirin.100mm Canonla 15cm ye kadar yakinlasilabilnir.Deneyin,gorun.Zaten olayin bir aciklamasi var ama bana sen daha iyi bilmezsin gibi konusulursa bende fazla inat etmem acikcasi.Dogruyu siz cozersiniz artik.Lens uzerinde yazanlar konusunda hemfikirimde bu yazanlarin nerden nereye olan uzaklik oldugu konusunda siz yanlis dusunuyorsunuz.Maalesef hatali yorumlara sebep oluyor bu yanlis bilgiler.Ornek mesela ben 105mm Vr Nikkor kullaniyorum ve bu lens 31 cm en yakin fokuslama noktasi bilgisine sahip(Ama nere ile neresi arasindaki mesafe 31cm???).Ancak benim en yakin yaptigim fokuslama 15cm civari.Neden acaba?Bu biliniyorsa sorun yok zaten.Onemli olan konuyu acan arkadasin da bunu anlamasi ancak verilen cevaplarda bu ince noktaya deginilmemis.Nikkorun sitesini size ornek link olarak sundum ama hala anlasilamamis olmasi biraz tuhaf acikcasi.Bana verilen Canon yada diger linklerde falanda hic bu konuya deginmemis bile.Mesafe verilmis ama nerden nereye oldugu aciklanmamis.Bir sayi vermis 30cm ve baskada bir bilgi yok.Verdigim Nikkor linkini iyi incelemenizi tavsiye ederim.gaijin arkadasinda teknik bilgilerde macronun detaylari hakkindaki yazisini okudum ve takdir ettim ancak buradaki lens meselesi biraz farkli ve sadece 1 noktanin bilinmesi olayi.Ama bu 1 noktaya deginilmedigi icin gene Nikkor sitesini incelemenizi tavsiye ederim...

#ozansan' tarafından 19.07.2010 05:40:02 tarihinde düzenlendi.

#ozansan' tarafından 19.07.2010 05:47:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Temmuz 2010, 05:24 - İp: 221.***.**6.23
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bahsedilen ölçüm noktası sensorün yüzeyi . Eski filmli makinalarda üstte film yüzeyinin olduğu yere denk gelen noktada bir çizgi vardı ölçümler için . Gerçi D300 de filan da var zaten .

Tarih: 19 Temmuz 2010, 09:06 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)

Iste benimde anlatmaya calistigim noktada bu idi.Baktim bu konuya deginilmemis ve bende dile getirdim.Konuyu acan arkadas bilmelidirki lenslerdeki rakamlar SLR makinalarda govdedeki focal plane uzerinden hesaplanir.Ama compact makinalarda lensin uc noktasini hesaba kattiklari icin 0 cm bile cekenini yaparlar tabiki.Yani aslinda degisen cok buyuk birsey yok.3-5 cm icin macro yuksektir falan olayini bence kaale almamak gerekir.Zaten onemli olanda bahsedildigi gibi 1:1 oraninin yakalanmasi ve buda ozel macro lenslerle mumkun olan bir durum.

#ozansan' tarafından 19.07.2010 10:55:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Temmuz 2010, 10:52 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

su uslubun nedeni bumuydu yani?
heyecanlımısınız_?
25 cm de nerden cikti ?Makro lens kullaniyormusunuz siz ?.O 25 cm nerden itibaren 25cm bence bilmeden yorum yapmissiniz...

soyle bir yorum yazmanın mantıgını acıklarmısınız bana, sadece "evet o 25 cm sensor yuzeyınden nesneye kadardır" demek yerıne sen ne bilirsin bilmeden yazmıssın demenin mantıgını?
evet biliyorum mesafelerin sensor yuzeyıne gore olculdugunu.
bunu ogrendiniz ya artık daha fazla saygı duyacaksınız heralde yazdıklarıma

sormak istedigimde su; peki siz hatamı arıyorsunuz bilgimi veriyorsunuz?

Tarih: 19 Temmuz 2010, 12:16 - İp: 217.***.**6.144
ozansan
ozansan (üye)

Fazla uzatmamak gerekir umarim konuyu acan arkadas birseyler kapmisdir...
Sorunuza cevap olarakda 2si birden diyecegim.Forumda cok insan var sallamasyon bilgilerle insanlari yaniltan.Sozum meclisten disari tabiki.Aman bunada alinmayin simdi lutfen...Yaptiginiz isler ve masallah verdiginiz cevaplar ortada.Ben kisilerin uzerine gitmem zaten.Ne isim olucak gaijin yabancisi ile.Bu arada gaijin i Japoncadan mi kaptin merak ettim!?

#ozansan' tarafından 19.07.2010 14:19:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Temmuz 2010, 13:29 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bunada alınmayın diyecek birsey yok,lafı zaten bana soyluyorsunuz, ustume almam gerekiyor demekki.

boş atıp dolu tutmaya calısanlardan degilim.
su forumda kaliteli bilgi verilmesi için en cok calısanlardan biri oldum simdiye kadar.
bilip bilmeden yorum yazmıssınız diyip sonrasında sozum meclisten dısarı deyınce biraz komik oluyor.

bir anlık heyecanla verilmiş bir cevap oldugunu dusunmek istiyorum uzatmamak adına.

#gaijin' tarafından 20.07.2010 03:37:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Temmuz 2010, 18:28 - İp: 94.***.**9.78