k.durmus
k.durmus (üye)
İstanbul / Meraklı

Muhteşem Üçlü.

Bir şey danışmak istiyorum şu lenslerin üzerindeki f:2.8-yani bu diyafram değerleri her mm de aynı mı kalıyor?- APO USM DX VR vs. şeyler ne anlama geliyor? tabii enstante-diyafram-iso kavramlarını da bilmem gerekiyor. bunların örnekli ve yazılı açıklamalarını bulabileceğim bir yer önerebilir misiniz?

Tarih: 22 Mart 2011, 23:48 - İp: 88.***.**7.46
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

http://forum.netfotograf.com/fotograf_terimleri.asp

http://forum.netfotograf.com/cekim_teknikleri.asp

Tarih: 23 Mart 2011, 02:27 - İp: 217.***.**5.230
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

öyle bir soru sormuşsunuz ki şu sorunun cevabında sizin cevabınız da var:

Neden fotoğrafçılık kursları vardır?

Tarih: 23 Mart 2011, 17:16 - İp: 62.***.**2.1
k.durmus
k.durmus (üye)
İstanbul / Meraklı

fotoğrafçılık kursları bunlar icin var evet. ama onlara gidebilmek icin zamanınızın olması gerekiyor değil mi? yoksa sitelerde kafa patlatmak yerine gidip hocadan dinlemek herkesin tercihidir
gaijin linkler icin tesekkürler buradaki konuları inceledim ama ben görsel bi site arıyorum. aksam vakti isoyu düsürürsem yükseltirsem neler olacagını görebileceğim bi site aradım bulamadım.

Tarih: 24 Mart 2011, 00:10 - İp: 88.***.**3.105
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

aksam vakti isoyu düsürürsem yükseltirsem neler olacagını görebileceğim bi site aradım bulamadım.

Çok zordur internette düşük Iso'da, yüksek Iso'da çekilmiş fotoğraflar bulmak.

Tarih: 24 Mart 2011, 12:08 - İp: 213.***.**5.242
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Arkadasim internette sayisi belirsiz ornek fotolar var.Flickr var,benim Japon sitelerim var,hatta Cin sitelerim var,DPreview var,ne bileyim youtube da bazen makina testleri var,var oglu var.ISO falan hangi makinada iyi,hangisinde kotu hepsini gorursun.Sana ISO yu yukseltince bak su olacak gibi bir videoyu bulsak ne anlami var gercekten kafam almadi.Yani ornek istiyorsan resimlere bakicaksin ,ISO 200-400-800-1600-3200-6400 falan diye giden.Bunlari aha bak simdi ISO yu degistiriyorum,evet su anda 400 ile cekiyorum diyen bir videoda seyretmek sana ne verebilir hala anlamis degilim...

550D iso ornekleri ve komple testleri iceren siteler,2.si bizim burdan sasirma...Tikla 1,,,Tikla2

#ozansan' tarafından 24.03.2011 12:52:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mart 2011, 12:43 - İp: 219.***.**6.57
k.durmus
k.durmus (üye)
İstanbul / Meraklı

yok abi öyle değil videodan bişey anlaşılmaz. isoyu biz düşürüp yükseltsek mesala fotoğraf elimizde olsa sanki makinede yaparmış gibi fotoğrafta bunu görsek? böyle bişey arıyorum tekniği her yerde var

Tarih: 24 Mart 2011, 20:24 - İp: 88.***.**3.105
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı
k.durmus
k.durmus (üye)
İstanbul / Meraklı

işte evet tam olarak bu! teşekkürler gaijin

Tarih: 25 Mart 2011, 18:32 - İp: 88.***.**3.105
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Ben fotoğrafçılık kursları neden var derken kursa gidin anlamında söylemedim. Sorduğunuz herşeyin böyle kısıtlı bir forum ortamında cevaplanamayacak kapsamlı olduğunu anlatmak için söyledim. İlk sorunuzda fotoğrafçılığa dair hemen herşey vardı. Peki o zaman cevap yazayım;

1-F2.8 diyafram açıklığıdır. Ters mantığı var. F in yanında gördüğünüz rakam ne kadar küçükse diyafram o kadar açık demektir. Sabit değildir. Diyaframı açıp kısabileceğiniz boyutları ifade eder.

2-APO sigma firmasının Chromatic Aberrations dene (CA) renk sapmalarını gidermeye yönelik ürettiği bir cam elemandır. Tam adı Apochromatic dir. Bu renk sapmaları lenslerin fotoğrafını çekeceğimiz görüntüyü bir çok optik elemandan geçirerek sensöre ulaştırmasından kaynaklanır.

3-DX yaygın olan DSLR makinelerin formatının adıdır. 1.5-1.6 gibi çarpanlı fotoğraflar üretirler. Gerçek bir 35mm film ölçüsünde değildirler. Öyle olan makinelere de Full Frame yani FX denir. USM ultra sonic motor ifadesinin kısaltmasıdır, Canon un lensleri içerisine yerleşik otofocus motorlarının adıdır. Çok sessiz ve hızlı AF yaptığı iddia edilir. VR ise Nikon lenslerin bünyesinde bulunan titreşim engelleme siztemidir. Canonda IS (image stabilization) Tamron da VC (Vibration Compensation), Sigma da ise OS (Optical Stabilization) diye adlandırılır.

4-Diyafram için bkz madde 1. Enstantane örtücü hızıdır. Işığın sensöre ne süre ile ulaşacağını belirler. Diyafram ile ters orantılı çalışır (her zaman değil ama genelde) Diyafram açıksa (f küçükse) daha hızlı kapalı ise daha yavaş olmalıdır.

5-ISO çekeceğiniz karede talep ettiğiniz ışık hassasiyetini ayarlar. Çok karanlık bir ortamda çok düşük ISO lar ile çektiğiniz fotoğraflar (flaşsız) çok karanlık çıkarlar. Çok aydınlık zamanlarda ise yüksek ISO kullanırsanız boşuna Noise yaratırsınız fotoğraflarınızda. Bu da demektir ki çoğu durumda yüksek ISO yüksek noise demektir.

Bakın sorduğunuz herşeye tek tek cevap verdim. Herşeyi anlayıp öğrendiniz mi şimdi

Tarih: 4 Nisan 2011, 17:25 - İp: 62.***.**2.1
k.durmus
k.durmus (üye)
İstanbul / Meraklı

haklısın muzocan76 konu uzun ve kapsamlı zaten farkındaysan "bunların örnekli ve yazılı açıklamalarını bulabileceğim bir yer önerebilir misiniz? " demişim. ama olsun yine de teşekkür ederim uğraşmışsın. biraz anladım sayılır o kadar kolay olmasını bende isterdim

Tarih: 6 Nisan 2011, 00:10 - İp: 88.***.**4.207
  • 1