mr.mehmet
mr.mehmet (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Makinam Arıza Yaptı. Lütfen Yardım

Herkeze selamlar.
Arkadaşlar sensördeki totzan dolayı çektiğim fotoğraflada leke çıkıyordu. Çözüm olarak daha önce birilerinden duyduğum bir şeyi uyguladım fakat sonuç hüsranla bitti.
Öbjektif takılan yere elektrikli süpürge hortumunu dayadım ve makinayı çalıştırdım. Bir müddet sonra lensi taktım ve bir de baktım ki Makina artık odaklayamıyordu. Deklanşjre yarım basınca odak ayar çemberi bir sağa bir sola gidip, öylece kalıyor.
Makina Konica-Minolta Daynax 7D
Bu arızayı çözebilecek tanıdığınız veya bildiğiniz bir fotoğrafçı var mıdır.
Bu konuda bana yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Selamlar...

Tarih: 18 Nisan 2007, 21:59 - İp: 85.***.**1.219
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Şaka gibi... kim böyle bir şeyi önerirki ?
Büyük ihtimalle auto-focus aynasının ayarı bozuldu. Belki ana aynada ayardan çıkmıştır.
Servise gidip ayarlatın.
Bildiğiniz servis yoksa Özgür foto tekniğe gidin, sirkecide.
Özgür bu işlerden anlar. Sitede reklamı vardı, ordan telefonunu bulursunuz.

Tarih: 18 Nisan 2007, 22:16 - İp: 88.***.**1.106
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

bu yöntemi ben denemiştim olmuştu ama benim makine kompaktı ve sadece 1sn hatta daha az çalıştırdım.

Yaaa .. demekki zarar verebiliyormuş?

Tarih: 18 Nisan 2007, 23:43 - İp: 88.***.**1.235
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Walla sadece odaklayamamakla kaldiysa sanslisin. Muhtemelen aynayi yerinden oynatmissindir, sensoru tam 45 derece aciyla goremiyordur.

Bu toz ve hot spot denen meretler aynen yuzdeki sivilce gibi. Sana kocamanmis gelir ama aslinda onemsizdir. Takmayacaksin, kurcalamayacaksin, gercekten cerrahi mudahale gerekene kadar dokunmayacak ve aldirmayacaksin. Cerrahi mudehaleyi de CERRAHLARA yaptiracaksin.

Neyse, iste benim sana tecrubelerimden yararlanabilecegin link:

dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=18762

Gecen seferki gibi board falan yanmadigi icin serviste seni cok hirpalayacaklarini sanmiyorum. Servis olmazsa dogru adres Ahmet Akdag (cumartesi ogleden sonra ben yerinde bulamamistim)

#antika' tarafından 19.04.2007 10:32:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Nisan 2007, 00:15 - İp: 85.***.**1.76
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Elektrik süpürgesini kimin kullandığını hatırladığım için arayıp buldum. Tıklayınız Ama riskli olduğu için kimseye önermiyorum diye de belirtmiş. Aslında bana da çok mantıklı geliyor elektrik süpürgesi. Tabii hortumu haşırt diye dayamamak lazım makineye. Hiç temas ettirmeden objektif yuvasına 1-2 cm mesafede tutarak bir yandan da pompayla hava üfleyerek kalkan tozları çekebiliriz gibime geliyor. Tabii aynanın hassasiyetini bilemiyorum. Elektrik süpürgesinin çekim gücüyle bozulabilecek hassasiyette ise de hiç denememek lazım.

Tarih: 19 Nisan 2007, 15:18 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bana menuden "sensor cleaning" secenegini calistirmadan supurgeyi dayamis gibi geliyor, yoksa ayna pek yol ustunde degil.

Supurge ureticileri hani supurgeyi satarken perde icin ayri, hali icin ayri basliklar verirler yaaa, bence pakete birkac tane de lens adaptoru dahil etseler hic fena olmayacak Ben macro adaptoru tercih ederim, hani toza daha yakindan mudahale edebilmek icin

#antika' tarafından 19.04.2007 15:55:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Nisan 2007, 15:53 - İp: 81.***.**5.159
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Yılmaz47;

Kompakt makinenin sensörünü nasıl temizledin?

Tarih: 19 Nisan 2007, 16:02 - İp: 213.***.**5.242
ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

bencede cok buyuk bir ihtimalle aynada bi kayma olmustur. umarim tamir masrafi cok tutmaz. en azindan tamir edilebilecek bi hasar, allahtan sensorde kalici bi hasar olusmamis.
gerci banada mantikli geliyor elektrik supurgesi. hava pompasiyla ufleyip tozu makina icinde biyerlere tasimaktansa supurge ile cekmek daha mantikli

Tarih: 19 Nisan 2007, 16:03 - İp: 212.***.**2.157
mr.mehmet
mr.mehmet (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar bu gün makinayı Özgür fotoya götürdüm.
yetkili aradaş bir de baktı ki berde kırılmış.
İlerleyen günlerde arızayı ve hasarı tam olarak bana bildirecekler. İlginiz için size teşekkür ederim.

Tarih: 19 Nisan 2007, 19:02 - İp: 85.***.**9.51
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

sensoru değilde merceklerin arasında toz tanesi vardı.
onu temizlemiştim.
burdaki bir topictede öncesi ve sonrasının fotosunu eklemiştim.

Tarih: 19 Nisan 2007, 19:12 - İp: 88.***.**4.218
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Geçmiş olsun demekten başka şey yok.
Umarım tamiri makul bir rakama mümkün olur.

Tarih: 19 Nisan 2007, 19:56 - İp: 85.***.**0.216