mustefe
mustefe (üye)
İstanbul / Amatör

Lensler Hakkında Bilgi

Herkese iyi gunler

Nikon D90 Alarak bende artik DSLR ye katıldım. Ama cok daka acemiyim ve bazı bilgilerineze ihtiyacım vardır.

Makine ile 18-105 lens var. Bana ayrıca 50 mm lens almamaı soylediler. Bende aldım ama ne ise yaradıgını halen ogrenmis degilim. Simdi lenslerden 18-200 veya 18-250 lens almak istiyorum. Ama lenslerde 18 neyi temsil ediyor 200 yada 250 neyi temsil ediyor? Bana acaba yardımcı olabilirmisiniz? Lens alırken neye dikkate etmeliyim?

Bana yardımcı olursanız cok sevinirim.

tesekkuler

Tarih: 29 Mayıs 2010, 18:08 - İp: 78.***.**3.109
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

YANLIŞ ANLAMA AMA SEN NİYE SLR aldın ki keşke önce biraz daha deneyim ve bilgi edinseydin...

Tarih: 29 Mayıs 2010, 21:44 - İp: 78.***.**0.162
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

sana özer kanbuoğlu'nun dijital fotoğraf rehberi ve 100 soruda dijital fotoğraf,
scott kellby nin dijital fotoğrafçının el kitabı 1-2. cilt lerini okumanı öneririm madem makineye bu kadar yatırım yaptın, bence bu kitaplarada biraz zaman ayırabilirsen makinayı daha iyi kullana bilirsin . gerekli pekçok açıklamayı kapsıyorlar veya başka temel fotoğrafçılık eğitimi kitaplarıda olabilir..

Tarih: 29 Mayıs 2010, 21:50 - İp: 78.***.**0.162
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba, Sn. Buzlucam'ın önerdiği kitapları ben de tavsiye ederim. Ayrıca "National Geographic"in Türkiye sitesindeki Özel Sayı No:5'i sipariş edin. Orada da size fotoğraf makineleri, çekim yöntemleri hakkında hap bilgiler bulunacaktır.

National Geographic Özel Sayısı

Bir de benim aşağıda yazdığım konuyu okuyabilirsiniz..

Lenslerin Üzerindeki Rakamların Manası

Tarih: 30 Mayıs 2010, 07:25 - İp: 58.***.**0.251
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Yani arkadas soru sormus herkes bir kaynak onermis.Burasida bir kaynak olur diye adam sormus ama cevap verende yok.
18-105mm lensde 18 en genis aci ve 105mm zoom yapildigindaki maksimum degerler olarak tanimlanabilir.Odak,sensor falan bu gibi mevzulara girmemek gerekir zamanla ogrenirsin.Sen sadece 18mm nin APS-C sensorlu makinalarda 18*1.5=27mm ye karsi geldigini bil yeter.Buda yeterli genis aciyi sana verir.Ancak ben daha cok alani kaplayan lensler istiyorum dersen Nikonda 10-24mm arasi yada 12-24mm arasi ve baska firmalardada bunlar mevcut.Sen lens alirken eger yuksek zoom istiyorsan yuksek mm lerdeki lensleri,genis aci istiyorsanda dusuk mm deki lensleri tercih edersin oldu bitti.Eger lenslerdeki kalite icin nasil bir secim diye sorarsan oda f numaralari ile kiyaslanabilir.f numaralari kuculdukce lenslerin isigi cekme oranlari ve dolayisiyla hizlarida artacaktir.50mm insan yuzunu fazla egriltip bugrultmeden gercege yakin oranlarda cektigi icin,portre lensi olarak secilebilir.Dusuk f numarasi ilede arka plani bugulama daha kolaylasir.

Tarih: 30 Mayıs 2010, 13:42 - İp: 221.***.**6.23
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Arkadaşım tabiki kaynak öneririz işin daha abc sinde problem var önce bir baz bilgi gerekirki açıkladığımız şey anlaşıla bilsin. 18 200 demekle iş bitmiyorki zaten bu aralıkta kaliteli lens olmaz. bunun diyafram değeri var (F) titreşim önlemesi var (VR) vs vs ayrıca şimdi nikonlarda yeni lenslerde af motoru objektifin üzerinde bir yığın parametre var sonra ne çekeceğine göre lens aralığı değişir önce buna karar vermek lazım. E bunlar belirsiz olunca direk olarak şu nu al bunu al denemez ve denmez... bence..

#buzlucam' tarafından 31.05.2010 16:21:44 tarihinde düzenlendi.

#buzlucam' tarafından 31.05.2010 16:22:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mayıs 2010, 11:56 - İp: 85.***.**6.12
  • 1